Onet musi zapłacić 100 tys. zł i przeprosić za znieważenie pamięci Polek zamordowanych w Palmirach

Polki prowadzone przez Niemców na egzekucję w Palmirach/ fot. arch.
1

Sąd Apelacyjny w Krakowie nakazał wydawnictwu Ringier Axel Springer Polska przeproszenie Krystiana Brodackiego na głównej stronie Onet.pl w ramce wielkości ¼ ekranu oraz zasądził na rzecz powoda kwotę 100 tys. zł tytułem zadośćuczynienia. Wyrok dotyczy publikacji Onet.pl z marca 2016 roku, w której ilustracją do tekstu o kolaboracji z Niemcami było zdjęcie Polek prowadzonych przez Niemców na egzekucję w Palmirach. Jedną z takich kobiet była matka Krystiana Brodackiego, Maria Brodacka. Wyrok jest prawomocny – informuje Reduta Dobrego Imienia.

Zdjęcie Polek prowadzonych na rozstrzelanie było ilustracją do artykułu Daniela Olczykowskiego pt. „Związki Polek z niemieckimi żołnierzami podczas II wojny światowej. Dla wielu ludzi to wciąż nie do pomyślenia”. Zdjęcie opatrzone zostało nadrukowanym na nim napisem „romans z niemieckim żołnierzem był surowo zakazany, ale w Polsce żyją dzieci będące owocem takich związków”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W grudniu 2017 roku Sąd Okręgowy w Krakowie nakazał portalowi Onet.pl wypłacenie 50 tys. zł zadośćuczynienia oraz opublikowanie przeprosin na stronie. Pełnomocnik Krystiana Brodackiego, mec. Monika Brzozowska-Pasieka, oświadczyła wtedy, że kwota zadośćuczynienia jest zbyt niska i zapowiedziała złożenie apelacji. W II instancji udało się wywalczyć dwukrotność kwoty przyznanej w I instancji.

Z pewnością wyrok jest precedensowy. Z punktu widzenia prawnego otrzymaliśmy bez wątpienia rekordowe – jak dotychczas – zadośćuczynienie za naruszenie dobra osobistego w postaci tożsamości narodowej i kultu pamięci o zmarłej mamie. Sąd uznał bowiem kwotę 100 000 zł jako adekwatną w niniejszej sprawie. Zasądził również przeproszenie, a treść przeproszenia to ponad 1000 znaków. W dotychczasowych wyrokach o naruszenie kultu pamięci o osobach zmarłych, jeśli sąd zasądzał zadośćuczynienie czy przeproszenie, to było to zazwyczaj kilka zdań oraz 10 000 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Nigdy jeszcze nie było wygranej sprawy o zadośćuczynienie za naruszenie prawa do tożsamości narodowej – mów mec. Brzozowska-Pasieka.

Źródło informacji i cytatu: Reduta Dobrego Imienia

Zobacz też:

Z bohatera zrobili szmalcownika! Jest pozew przeciw autorom „Dalej jest noc”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. zuzia mówi

    O! Ooooo! Oooo! [na melodię piosenki: „Mniej niż zero”]

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.