Ojczyzna żegna z honorami Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”. Cześć i chwała Bohaterom.

fot. IPN
2

Dziś we Włodawie odbył się pogrzeb Leona Taraszkiewicza „Jastrzębia”, dowódcy antykomunistycznego oddziału partyzanckiego Wolność i Niezawisłość na Lubelszczyźnie. „Jastrząb” poległ w styczniu 1947 r. podczas szturmu na budynek szkoły w Siemieniu, w którym stacjonował oddział Korpusu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Został pochowany potajemnie.

W listopadzie 2016 r. dokonano ekshumacji oraz identyfikacji szczątków „Jastrzębia”, a dziś nad jego nowym grobem szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch odczytał list prezydenta Andrzeja Dudy. „Niepodległa Ojczyzna żegna Leona Taraszkiewicza z honorami, jako swojego bohatera. Oddajemy cześć męstwu wspaniałego polskiego patrioty i dzielności żołnierskiej dowódcy. Składamy hołd człowiekowi odważnemu i wytrwałemu, szlachetnemu i prawemu” – napisał prezydent Duda.

„Jastrząb” nieźle zalazł komunistom za skórę. Jego oddział przeprowadził wiele brawurowych akcji, m.in. porywając siostrę Bolesława Bieruta Zofię Malewską oraz jej męża, syna i synową. Wraz z oddziałem Józefa Struga „Ordona” oddział Taraszkiewicza uwolnił ok. 100 więźniów przetrzymywanych w Powiatowym Urzędzie Bezpieczeństwa Publicznego we Włodawie. W noc sylwestrową 1946/1947 wraz z innymi oddziałami WiN wziął udział w ataku na Radzyń Podlaski, a następnie w ataku na grupę pościgową UB-KBW w Okalewie, która została rozbita.

W chwili śmierci „Jastrząb” nie miał jeszcze 22 lat. Najprawdopodobniej był najmłodszym dowódcą oddziału na Lubelszczyźnie. W 2009 r. prezydent Lecz Kaczyński odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski „za wybitne zasługi dla niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej”.

Cześć i chwała Bohaterom!

Źródło: TVP Info

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Bardzo młody człowiek oddał życie za naszą Ojczyznę.
  Nareszcie będzie godnie spoczywał na cmentarzu we Włodawie.
  Cześć Jego Pamięci.
  Niech spoczywa w spokoju wiecznym.

  Cześć i chwała Bohaterom

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.