Obsesja czy nieuctwo? Posłanka Lewicy o Inkwizycji: „Karała za wiedzę. Bruno Schulz został spalony na stosie” [WIDEO]

Wanda Nowicka/ fot. screen
8

Pośród wielu ujemnych cech lewactwa najbardziej wydatną jest głupota – mawiał śp. prof. Bogusław Wolniewicz. Kolejnego dowodu na potwierdzenie tej tezy dostarczyła posłanka Lewicy Wanda Nowicka, która w programie Agnieszki Gozdyry na antenie Polsatu oświadczyła: Inkwizycja w dawnych czasach karała za wiedzę. Bruno Schulz został spalony na stosie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jakim cudem urodzony w 1892 roku pisarz Bruno Schulz miał zostać spalony na stosie przez Inkwizycję? To pozostanie tajemnicą Nowickiej, która najwyraźniej ma obsesję na punkcie Kościoła katolickiego, więc wydaje jej się, że Inkwizycja paliła Żydów na stosach w XX wieku. A może to zwykłe nieuctwo? Może Nowicka nie wie, kim był Bruno Schulz? Czyżby nie czytała „Sklepów cynamonowych” i „Sanatorium pod Klepsydrą”?

Bruno Schulz nie został spalony na stosie przez Inkwizycję. W 1941 roku trafił wraz z rodziną do getta w Drohobyczu. 19 listopada 1942 roku został zastrzelony przez Niemców na ulicy, gdy szedł po chleb do Judenratu. Przypuszcza się, że został pochowany we wspólnej mogile, której po wojnie nie udało się odnaleźć.

Wygląda na to, że Wanda Nowicka wie, że gdzieś dzwoni, ale nie wie, w którym kościele. Prawdopodobnie chodziło jej o Giordano Bruno, który na mocy wyroku Inkwizycji został spalony w Rzymie 17 lutego 1600 roku. Wbrew twierdzeniom Nowickiej nie zginął „za wiedzę”, ale za herezję. To były czasy, w których karano śmiercią za różne przewinienia, a herezja była sprawą bardzo poważną.

Zachował się dokument z zarzutami przeciwko Giordano Bruno. Oto one: „Negowanie transsubstancjacji. Podawanie w wątpliwość dziewictwa Marii. Przebywanie w krajach heretyków i życie na ich modłę. Napisanie dzieła przeciwko papieżowi, Spaccio della Bestia trionfante. Twierdzenie o istnieniu nieskończonej liczby wiecznych światów. Dopuszczanie metempsychozy i możliwości, że jedna dusza ożywia dwa ciała. Uznawanie magii za dobrą i dozwoloną. Identyfikowanie Ducha św. z duszą świata. Przypuszczanie, że Mojżesz symulował cuda i wymyślił Prawo. Twierdzenie, że Pismo Św. jest jedynie snem. Uznawanie, że także demony zostaną zbawione. Dopuszczanie istnienia preadamitów. Twierdzenie, że Chrystus nie jest Bogiem, lecz oszustem i magiem, i że słusznie został skazany na śmierć. Twierdzenie, że również prorocy i apostołowie byli magami i że niemal wszyscy źle skończyli”.

Zamiast biegać do telewizji i klepać, co ślina na język przyniesie, Wanda Nowicka powinna poświęcić więcej czasu na douczenie się w zakresie koniecznym dla osoby pełniącej tak odpowiedzialną funkcję jak poseł na Sejm. Może wtedy uda się jej nie skompromitować w kolejnym programie.

Zobacz też:

W obronie Świętej Inkwizycji. Rewelacyjny wykład dr. hab. Romana Konika

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zulu-Tango-Tango mówi

  Czy to menopauza, czy to efekt syndromu szkolnictwa w POLIN, czy też lewicowe zdurnienie, a może wszystko na raz?! Jak by nie było: jak Wszechmocny chce kogoś ukarać – odbiera mu rozsądek!

 2. Arkadiusz mówi

  A podobno ludzie na dinozaury polowali rzucając w nie kamieniami.

 3. ZAWODOWY POLAK mówi

  Nie ma co tutaj gdybać i komentować Pan Prof Bogusław Wolniewicz podsumował lewicę trafiając w samo sedno!

 4. Czesław mówi

  To nie pierwszy taki historyczny popis tej pani. Parę lat temu, broniąc syna który wypowiedział się haniebnie o Katyniu, powiedziała że było takie powiedzenie- „Kto za w młodości nie był komunistą to na starość jest łajdakiem”. Rzeczywiście było takie powiedzenie tylko że nie było tam słowa komunizm tylko socjalizm a to było jeszcze przed I-ą w.ś. kiedy o komuniżmie nikt nie słyszał. Zresztą komuniści nienawidzili socjalistów i mordowali ich w pierwszej kolejności

 5. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Niebezpiecznymi herezjami są różne odmiany socjalizmu.Gdyby zawczasu spalono na stosie Lenina,czy Hitlera to zapobieglibyśmy wielu nieszczęściom i zbrodniom przeciw ludzkości.

 6. KOMENTATOR Z "S" mówi

  OJ KRETYNÓW ORAZ IDIOTÓW JEST CI NA LEWICY DOSTATEK!! SĄ TACY CO IDĄ DO SEJMU I NIE WIEDZA ILU POSLOW W NIM ZASIADA!

 7. JACEK mówi

  Gdyby trzymala buzie na klodke nikt by sie nie dowiedzial ze jest idiotka…..a tak sie wydalo.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.