O tej rocznicy nie wolno zapomnieć! 37 lat temu czerwona junta wprowadziła stan wojenny

stan wojenny/ fot. Chris Niedenthal
6

Po ponad rocznych przygotowaniach nadzorowanych m.in. przez naczelnego dowódcę wojsk Układu Warszawskiego marszałka Wiktora Kulikowa, Biuro Polityczne KC PZPR zaakceptowało 5 grudnia 1981 roku decyzję o wprowadzeniu stanu wojennego. Gen. Jaruzelski otrzymał od towarzyszy partyjnych swobodę co do wyboru konkretnej daty rozpoczęcia operacji. W nocy z 8 na 9 grudnia 1981 r., w trakcie spotkania z przebywającym w Warszawie marszałkiem Kulikowem, gen. Jaruzelski poinformował go o planowanych działaniach, nie podając jednak konkretnej daty ich rozpoczęcia.

O wyznaczonym terminie wprowadzenia stanu wojennego marszałek Kulikow i przywódcy sowieccy zostali poinformowani 11 grudnia 1981 r.. Aresztowania działaczy opozycji i „Solidarności” rozpoczęły się w nocy z 12 na 13 grudnia 1981 r.. W ciągu kilku dni w 49 ośrodkach internowania umieszczono około 5 tys. osób.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Siły porządkowe MSW i WP zajęły obiekty Polskiego Radia i Telewizji oraz zablokowały w centrach telekomunikacyjnych połączenia krajowe i zagraniczne. Do miast skierowano oddziały pancerne i zmechanizowane, które umieszczono przy najważniejszych węzłach komunikacyjnych, trasach wylotowych, głównych skrzyżowaniach, gmachach urzędowych i innych obiektach strategicznych. Wprowadzono też godzinę milicyjną od godz. 22 do godz. 6 rano, a na wyjazdy poza miejsce zamieszkania potrzebna była przepustka. Korespondencja podlegała oficjalnej cenzurze, wyłączono telefony, uniemożliwiając między innymi wzywanie pogotowia ratunkowego i straży pożarnej. Większość najważniejszych instytucji i zakładów pracy została zmilitaryzowana i była kierowana przez ponad 8 tys. komisarzy wojskowych. Zakazano wydawania prasy, poza „Trybuną Ludu” i „Żołnierzem Wolności”. Zawieszono działalność wszystkich organizacji społecznych i kulturalnych, a także zajęcia w szkołach i na wyższych uczelniach. W operacji wprowadzania stanu wojennego użyto w sumie 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 1750 czołgów.

Przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego wystąpiły Stany Zjednoczone i inne kraje zachodnie. 23 grudnia 1981 r. prezydent USA Ronald Reagan ogłosił sankcje ekonomiczne wobec PRL, a kilka dni później podał do wiadomości, że obejmą one także Związek Sowiecki, który jego zdaniem ponosił „poważną i bezpośrednią odpowiedzialność za represje w Polsce”. W ciągu następnych tygodni do sankcji ekonomicznych przeciwko Polsce przyłączyły się inne kraje zachodnie.

31 grudnia 1982 r. stan wojenny został zawieszony, a 22 lipca 1983 r. odwołany, przy zachowaniu części represyjnego ustawodawstwa. Dokładna liczba osób, które poniosły śmierć w wyniku wprowadzenia stanu wojennego, nie jest znana. Przedstawiane listy ofiar liczą od kilkudziesięciu do ponad stu nazwisk.

Źródło informacji: pap

Przeczytaj tez:

Strajk okupacyjny w stanie wojennym. Poruszające wspomnienia – 13 grudnia 1981 (cz. 1/3)

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Andrzej Józef mówi

   Nowomowa w 2018 roku.
   Towarzysze partyjni dali Gen.Jaruzelskiemu swobodę?.
   Przywódcy sowieccy zostali poinformowani???.
   Gen. Jaruzelski miał w “D”, co towarzysze partyjni myśleli.
   Rozkaz przyszedł z Moskwy.
   Zrób porzodek (tow.Susłow),jak nie to my zrobimy.
   Rosjanie zmasowali wojska gotowe wejśc do Polski.
   Polskie wojsko stawiło by opór,
   Analitycy podali cyfrę około 100 tyśięcy zabitych.

 1. Robert mówi

  Ponoć Reagana nic tak nie przerażało,jak najazd kosmitów.Właśnie dlatego,w Genewie w listopadzie 85 zaproponował rosyjskiej marionetce,Gorbaczowowi współpracę,którą podjął sam gen.Jaruzelski,wypełniając obowiązek obywatelski,kłaniając się dwa miesiące wcześniej,we wrześniu Rockeffellerowi.Ponoć w 81 żydokomuna radziecka nie zrozumiała Jaruzelskiego intencji,obawiając się marsjańskiej interwencji,przed Reaganem

  1. Andrzej Józef mówi

   Na Prez. Reganie pomylili się wszyscy kosmici.
   1). Milion + protestantów w Niemczech.
   Wyzwiska.
   2). Aktor zyjocy w la-la land.
   3) Stary ośioł.
   4)Zacznie3 wojnę światowo.(Rosjanie baranki święte) .
   Dziśiał ći sami durnie,CNN,ABC , BBC , MSNBS uważajo Regana za wizjonera.
   Wykoczył ,zbankrutował Rosję (przy dużej współpracyPapieża J.P.||.
   Duża pomoc dla Solidarności.
   Wolnośc dla Niemiec
   ,Czechosłowacja , Węgry, ect.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.