Nowy Jork na kradzionej ziemi! Indianie żądają odszkodowania za bezprawne przejęcie terenów na Long Island

festiwal indiański w Omaha/ fot. Wikipedia
4

Indiański szczep Shinnecock spokrewniony z plemieniem Delaware wystąpił do sądu żądając od stanu Nowy Jork zwrotu zagrabionych im terenów oraz 1,7 mld dolarów za bezprawne przejęcie ich ziemi na wyspie Long Island. „To nasza ziemia. Nasz naród żył tutaj od tysięcy lat. Wypłata zadośćuczynienia jest jak najbardziej usprawiedliwiona” – mówi wódz Charles Smith.

Gdy w 1626 r. Delawarowie zgodzili się na wybudowanie na wyspie Mannahatta holenderskiej faktorii kupieckiej, Holendrzy uznali to za sprzedaż wyspy, a Delawarowie zostali zmuszeni do jej opuszczenia i zamieszkania w rezerwacie w Oklahomie. Natomiast na wyspie Long Island, na której położona jest większa część Nowego Jorku, przetrwały dwa indiańskie szczepy spokrewnione z plemieniem Delawarów: Shinnecock i Poospatuck. Shinnecock, mieszkający na atrakcyjnych terenach we wschodniej części wyspy, zostali z nich wyrzuceni na podstawie sfałszowanych umów sprzedaży ziemi. Teraz żądają zwrotu zagrabionych terenów i wypłaty odszkodowania.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jakie szanse na wygranie sprawy mają Shinnecock? Okazuje się, że dość duże, ponieważ mają poparcie części amerykańskiego biznesu, który chciałby na terenach odzyskanych przez Indian założyć kasyna. W świetle amerykańskiego prawa kasyna nie są zakazane na terenie indiańskich rezerwatów.

Mój komentarz: Warto śledzić tę sprawę, żeby przekonać się jak amerykański sąd podejdzie do kwestii mienia ukradzionego Indianom na podstawie sfałszowanych umów. Kongres i Prezydent USA postanowili zaangażować się w popieranie bezprawnych roszczeń żydowskich wobec Polski. Dobrze byłoby, żeby zamiast wściubiać nos w cudze proso, zajęli się własnym podwórkiem i uporządkowali kwestię nielegalnego przejmowania ziemi należącej do Indian. Ciekawe, jak zareagowałyby władze Stanów Zjednoczonych, gdyby polski Sejm przyjął ustawę nakazującą rządowi RP ocenę postępów czynionych przez USA w tym zakresie. Można by ją nazwać „Justice for Indians”. Ładnie brzmi, prawda?

Źródło informacji: nczas.pl za „Świat Wiedzy”

Przeczytaj też:

Katarzyna TS: Jadą Żydzi po majątek

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. lol mówi

  Bardzo dobry pomysł! Na początku może to być inicjatywa społeczna, którą w odpowiednim momencie jakiś rząd „klepnie”!

  1. Marek mówi

   Polska powinna przyjąć ustawę regulującą żądania Indian 😛
   Tak jak usa wpierd… się do nas tak my mamy prawo żądać wyjaśnienia od usa, kiedy mają zapłacić za przejęcie siłowe ziemi należących do Indian?

  2. Jarosław mówi

   Bardzo dobry pomysł. Zagrajmy Amerykanom na nosie. Polacy zawsze stawali w obronie słabszych, walczyliśmy o wolność wielu ludów na tej ziemii.

 2. Buran mówi

  Tak jest. Zamiast wspierać wspólnotę rozbójniczą poprzez Just 447, niech się najpierw rozliczą z Indianami wobec których stosowano eksterminację, rabunek i mordy na masową skalę. A teraz się stroją w piórka obrońców prawa, demokracji i całej ludzkości.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.