Nowe przepisy unijne pozwolą na czasowe zamrażanie kont bankowych i wstrzymywanie wypłat.

fot. pixabay.com
4

Wkrótce mogą wejść w życie nowe przepisy unijne pozwalające na czasowe zamrażanie kont bankowy i wstrzymywanie wypłat na okres od 5 do 20 dni. Ma to być sposób na ratowanie banków zagrożonych upadłością w sytuacji, gdy klienci zaczynają masowo wypłacać zdeponowane w nich środki. Projekt był dyskutowany w lipcu, ale nie zostały jeszcze podjęte żadne kroki formalne. Prace nad nowymi przepisami będą kontynuowane we wrześniu.

Wprowadzenie takiego rozwiązania prawnego oznaczać będzie, że klienci zagrożonego banku będą zmuszeni umożliwić dalsze jego funkcjonowanie kosztem części swoich depozytów. Czy nie jest to przypadkiem zapalenie zielonego światła dla ryzykownych działań, które mogą doprowadzić do pogorszenia sytuacji banku? Skoro zagrożony bank i tak nie upadnie, ponieważ klienci nie będą mogli dokonywać wypłat, to dlaczego bank nie miałby przyjąć strategii „hulaj dusza, piekła nie ma”?  Czy wprowadzenie tych przepisów nie podważy zaufania Europejczyków do instytucji bankowych? Naszym zdaniem jest wielce prawdopodobne, że wiele osób zdecyduje się na trzymanie pieniędzy w skarpecie, bo tylko takie rozwiązanie zagwarantuje im stały dostęp do własnej gotówki.

Źródło: swiato-podglad.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Dobrze, ze kasę mam w materacu.

 2. test24 mówi

  Tu nie chodzi wcale o „hulaj dusze” w bankach, a o to, że trzeba zabezpieczyć pieniądze na śmierdzących leni i bandytów z Afryki i Bliskiego Wschodu, bo budżety zachodnich krajów cieniutko przędą. To się ukradnie ludziom z kont bankowych.

 3. Feli mówi

  A czyja wlasnoscia sa banki?napewno nie Polakow!Gdzie sie da dziekujcie za nie Polskie zlodziejskie banki.

 4. Zenek mówi

  A ty glupi i ciemny narodzie siedz cicho i sie na to zgadzaj. Dobre matoły dobre..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.