Niemiecka prasa nawołuje do zaostrzenia kursu wobec Warszawy zarzucając PiS “erdoganizację” Polski

fot. pixabay.com
3

Dziennik „Der Tagesspiegel’ apeluje do kanclerz Merkel, aby zaostrzyła kurs wobec Polski. „Doświadczenia z narodowo-konserwatywnym rządem PiS podważają nadzieję, że ataki na demokrację i państwo prawa można załagodzić poprzez dialog, że zmiana władzy to tylko kwestia czasu, a potem relacje wrócą do normy. Gorzki wniosek jest taki, że PiS najwidoczniej wciela w życie strategiczny plan, który można określić jako “erdoganizację” Polski. (…) PiS stwarza właśnie prawne ramy, by rozprawiać się z opozycją jakby widział w Erdoganie przykład do naśladowania. Inaczej niż w przypadku Turcji Polska jest członkiem Unii Europejskiej. To, co się tam dzieje, nie jest polityką zagraniczną lecz europejską polityką wewnętrzną i ma poważne konsekwencje dla Europy i Niemiec jako bezpośrednich sąsiadów”” – pisze Christoph von Marshall.

Dotychczasowa polityka Merkel wobec Polski została w artykule określona jako tolerancyjna oraz błędna, wobec czego błąd ten należy naprawić. „Unia Europejska i Niemcy muszą pomóc Polsce, by uratować ją przed autorytarnym panowaniem PiS – występując z pozwami przed europejskimi trybunałami, skreślając w miarę możności pomoc finansową oraz prowadząc wyrazistą politykę wobec łamania prawa przez PiS” – konkluduje autor artykułu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Der Tagesspiegel’ wygłosił te połajanki w przeddzień rocznicy wybuchu II wojny światowej. Doprawdy, trzeba mieć źle w głowie, żeby w takim czasie atakować polski rząd. Czy Niemcy naprawdę myślą, że takimi artykułami przysłużą się Platformie Obywatelskiej i Nowoczesnej?

Źródło: dw.com

Globkurier [CPS] PL

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Waldemar mówi

  Kiedy żył Jan Paweł II Niemcy tak mocno nie atakowali Polski.
  Teraz po jego śmierci nagonka na Polskę się narasta tym bardziej, że rządzi PIS

 2. michal mówi

  Merkel, a wykurwic ci na leb??

 3. ja mówi

  Niemcy znowu, tak jak w 1939 chcą nas “uszczęśliwiać” na siłę. I wychodzi tu po raz kolejny fakt, że UE, to głownie Niemcy, którzy chcą bez wojny zawładnąć całą Europą. Bo jeśli by tak nie było, to chyba nie są aż tak tępi, żeby nie docierało do nich, że PiS został wybrany w demokratycznych wyborach i po dwóch latach rządów dalej ma ponad 40% poparcia i większość Polaków wcale nie chce żadnego ratowania przed PiS-em.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.