Niemcy zignorują wyrok włoskiego sądu w sprawie odszkodowania za mord w Abruzji. Nie pierwszy raz!

Niemcy rozstrzeliwują Polaków w Bochni, 18 grudnia 1939/ fot. arch. IPN
7

Wczorajsza informacja o wyroku włoskiego sądu, który nakazał Niemcom wypłacenie odszkodowań za wymordowanie 128 mieszkańców Abruzji podczas II wojny światowej, wywołała euforię wśród polskich internautów. Okazuje się jednak, że była to euforia przedwczesna. Według informacji opublikowanych dziś na portalu polskieradio.pl, Niemcy nie respektują wyroków krajowych sądów nakazujących wypłatę odszkodowań za zbrodnie wojenne popełnione podczas II wojny światowej.

Korespondent Polskiego Radia w Rzymie Piotr Kowalczuk zwraca uwagę na małe zainteresowanie włoskich mediów najnowszym wyrokiem. Dlaczego? „Największe włoskie gazety przemilczają tę sprawę, być może dlatego, że takich przypadków – tzn. wyroków włoskich sądów ws. niemieckich zbrodni w czasie wojny – było już kilkanaście czy kilkadziesiąt. Jeśli chodzi o odszkodowania nie została wypłacona żadna marka, ani żadne euro. Być może dlatego włoskie media się tym nie zajmują. Wiedzą, że wyroki mają znaczenie symboliczne, są historyczne dla samych poszkodowanych. Natomiast jeśli chodzi o egzekwowanie tych wyroków jest to sprawa właściwie niemożliwa” – wyjaśnia Kowalczuk.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Co zatem należy robić skoro Niemcy mają w nosie wyroki sądów krajowych? Wygląda na to, że jedynym wyjściem jest walka na arenie międzynarodowej. Jeśli mamy skutecznie wyegzekwować należne Polsce reparacje wojenne, nie wystarczy wyrok polskiego sądu. Dlatego dobrze byłoby powściągnąć emocje i uzbroić się w cierpliwość zamiast rzucać komentarzami o skuteczności włoskiego państwa w egzekwowaniu odszkodowań. Na razie tej skuteczności brak.

Źródło: polskieradio.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Robert mówi

  Najlepsze rozwiązanie to arbitraż Austrii,jak juz kiedyś było(Adolf,Otto Skorzeny),a nie bratobójcza walka.

 2. Spostrzegawczy mówi

  Żydzi dostali odszkodowania więc Polacy tym bardziej muszą otrzymać ! Wniosek w komentarzu jest jak najbardziej słuszny. Sapere aude !

  1. Robert B. mówi

   No właśnie! Wystarczy, że żydostwo dostało. Inni nie muszą.

 3. Robert B. mówi

  A co to w ogóle jest, że „Niemcy mają immunitet”, bo „gdyby ofiary państwo niemieckie pozywały, to państwo niemieckie zostałoby zalane pozwami”? Niech zostaną zalani. Była zbrodnia, musi być kara. Mogą nawet zbankrutować, zostać rozebrani i pójść na żebry. Zasłużyli sobie na to.

 4. Vini mówi

  To chyba nieporozumienie … Włochy powinny jako jeden z uczestników faszystowsko-hitlerowskiej koalicji tak samo jak Niemcy ponosić odpowiedzialność i samemu wypłacać odszkodowania pokrzywdzonym. Udział Włochów po stronie Niemiec był dobrowolny. Dopiero gdy dostali poważnego kopa w zadek to łaskawie zmienili front. Nic im się nie należy, a nawet wręcz przeciwnie.

 5. Zdzisław mówi

  Ta włoska śnieżka wywoła europejska lawinę, która zmiecie niemiecką butę i arogancje na wieki wieków. Amen

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.