Niemcy planują zakup rosyjskiej szczepionki bez pośrednictwa Komisji Europejskiej

fot. pixabay
7

Podczas środowego (7.04.2021) spotkania ministrów zdrowia państw członkowskich UE Komisja Europejska poinformowała, że nie planuje rozpoczęcia rozmów z Rosją w sprawie umowy na zakup szczepionki Sputnik V. Niemiecki minister zdrowia Jens Spahn zapowiedział na tym spotkaniu, że Niemcy wynegocjują z Rosją dwustronna umowę na dostawy Sputnika. Podkreślił jednocześnie, że warunkiem jest zatwierdzenie tej szczepionki do użytku przez Europejską Agencję Leków (EMA).

Europejski Komisarz ds. Rynku Wewnętrznego i Usług Thierry Breton nie widzi potrzeby zakupu Sputnika. Jego zdaniem Unia Europejska zapewniła sobie wystarczające dostawy szczepionek innych producentów. – To bardzo dobrze, że Europejska Agencja Leków (EMA) ocenia rosyjską szczepionkę. Potem jednak trzeba pięciu, dziesięciu, dwunastu miesięcy, by rozpocząć szerszą produkcję. A my potrzebujemy szczepionek już teraz. Mamy cztery dopuszczone szczepionki w UE, zapewne niedługo będzie piąta. I dlatego obecnie powinniśmy się skupić na produkcji oraz dostawach szczepionek, na które Unia ma już umowy – oświadczył Breton.

Premier Bawarii i szef CSU Markus Soeder zapowiedział, że Bawaria zawrze umowę na dostawę rosyjskiej szczepionki, która będzie produkowana w Illertissen w Bawarii. Firma farmaceutyczna R-Pharm ma zainwestować ponad 30 milionów euro w rozwój produkcji i po zatwierdzeniu Sputnika V przez EMA chce być jego dostawcą na UE.  – Jeżeli Sputnik V zostanie dopuszczony do użytku w Europie, Bawaria otrzyma w lipcu dodatkową liczbę dawek. Myślę, że będzie to jakieś 2,5 miliona – stwierdził Soeder. Minister zdrowia Bawarii Klaus Holetschek oświadczył, że Sputnik V jest „bardzo skutecznym preparatem”. – Życzę sobie, żebyśmy jak najszybciej mogli nim dysponować – powiedział.

Pod koniec marca kanclerz Niemiec i prezydent Francji rozmawiali z prezydentem Rosji o ewentualnej współpracy w sprawie szczepionek. Dyskutowano o możliwych dostawach szczepionki Sputnik V do państw UE i o jej wspólnej produkcji w UE.

Źródło informacji: Reuters, dw.com

Zobacz też:

EMA uznaje zakrzepicę za NOP po szczepieniu preparatem AstraZeneca, ale nadal zaleca jego stosowanie

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Matka mówi

  Rozsądny naród. Chce się szybko zaszczepić.

  1. Maciej mówi

   @tow. “Matka”

   Oczywiście, inaczej byłby to antysemityzm.

  2. Matka mówi

   Nie widzę związku, ale w tobie się zawsze coś z haggadą czy innymi bzdurami kojarzy, więc nie ma sensu doszukiwać się w twoich komentarzach logiki i po prostu przyjąć, że jak zawsze pieprzysz bez sensu.

 2. anonim mówi

  No prosze jak w folwarku zwierzecym sa rowni i rowniejsi, a szwabska KE nie zakazuje, bo to jak kiedys ujela zlota pani Makrela: Mamy swoje unteresy. KE natomiast jest barfzo wyczulona na interesy europejskich kolonii niemiecko-francuskich. Tam nawet nie mozna puscic baka bez jej zgody, bo to zawsze jest lamanie demokracji, w jezyku nowomowy UE.

 3. Boguslaw mówi

  Kochani! Wczoraj wpadlo mi w rece opracowanie w niemieckim jezyku co do niezwaklego znaczenia VITAMINY D3, a JESZCZE BARDZIEJ WITAMINY K2, ktora, niedawno, z racji innych dobroczynnych dzialan, tak promowam Pan Jerzy Zieba!
  Tym razem, calkiem nowe studia holenderskie, z udzialem 134 probantow wykazaly, ze samo zapadniecie na codid, oraz ciezki jej przebieg, jest bardzo mocno skorelowane z zawartoscia vitaminy k2.
  Znaczyloby, ze wprawdzie przyjmowanie vityminy c, cynku, selenu, jodu, vitaminy d3, maja zasadniczy wplyw na odpornosc wlasna organizmu na zapadalnosc na codida, natomiast korelacja WITAMINY k2, miala najsilniejszy, statystyczny zwiazek!
  Stwierdzono, ze smierc na cowida, oraz bardzo trudne stany tej choroby koreluja bezposrednio z 3 indykatory:
  -Desmozyna, mierzone przez indykator dPUC MGP,
  – PIVKA-II, oraz uwzgledniajaca ilosc DESMOZYNY we krwi, czyli ilosc juz uszkodzonych elastycznych wlokien tkanki plucnej, albo tkanki wewnatrz-tetniczej.
  Dla niemieckojezycznych Rodakow: ” Bisher ignoriert: Vitamin k2 und covid-19!, Besser als D3?” na YT!
  Dla wystarczajacej ilosci K2 nie musimy jesc smierdzacych , fermentowanych ziern soi ( natto), lecz wystarczy kiszonych: kapusty, ogorkow i burakow, oraz naturalnego jogurtu, jako znakomite zrodla vitaminy K2!
  Zaden NIERZAD nie interesuje sie takimi badaniami, i wszystkim, co natychmiast skrociloby cala ta ” PLANDEMONIE”, umozliwiajac natychmiast znowu normalne zycie!
  Pozostanmy przy zyciu i to zdrowi, a wszystkie te obszczane maski, razem z tymi trujacymi zastrzykami smierci, prosze przesylac tutejszej “MATCE”, gdyz ONA WYLACZNIE W TO WIERZY i tylko TO JEJ POMOZE, a ze swej strony, TEZ TU O NIA MUSIMY ZADBAC, aby wreszcie powstal na naszych stronach, UPRAGNIONY PORZADEK!

  1. Matka mówi

   I cyk, pan Jerzy znowu 20 mln zarobi, strzygąc baranów takich jak Boguś.

   P.S. Boguś, będę jednak wdzięczna, jak zarówno swoich obszczanych masek, jak i, tym bardziej, obsranych po dłuższym pobycie na tym forum, gaci, przesyłać nie będziesz.

 4. Janusz mówi

  To normalne i pragmatyczne ze Niemcy chcą się szczepić, polski rząd też szuka szczepionek poza eu.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.