Nie będzie zmian w ordynacji wyborczej do PE. Prezydent zawetował ustawę

Prezydent RP Andrzej Duda / Fot. Youtube
2

Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację Kodeksu wyborczego wprowadzającą zmiany w ordynacji do Parlamentu Europejskiego. Jak podkreślił, zaproponowane przepisy zbyt daleko odbiegają od zasady proporcjonalności.

„W naszym prawie wyborczym, jak również w akcie dotyczącym wyboru członków Parlamentu Europejskiego przyjętym przez Radę, a więc w akcie prawa europejskiego, jest jasno określony punkt 5 procent jeżeli chodzi o dostępność do euro parlamentu” – wskazał prezydent Duda.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Prezydent wyjaśnił, że zmiana zapisana w nowelizacji „powoduje, że efektywny próg wyborczy będzie co najmniej kilkunastoprocentowy”. „To by oznaczało, że w praktyce dzisiaj w Polsce szanse na uzyskanie poważnej reprezentacji w PE mają tylko dwa ugrupowania” – podkreślił prezydent.

Nowelizację Kodeksu wyborczego krytykował m.in. poseł Robert Winnicki z Ruchu Narodowego.

„Decyzję prezydenta szanujemy, ale pozostajemy przy swoim zdaniu” – powiedziała PAP  rzeczniczka PiS Beata Mazurek. „Uważamy, że wybory do Parlamentu Europejskiego są ważne i chcieliśmy silnej reprezentacji, która ma wpływ na decyzje, a nie takiego rozdrobnienia i wejścia do europarlamentu małych grup, które de facto takiego znaczenia nie mają” – podkreśliła

Źródło: pap

Przeczytaj też:

Premier wyznaczył termin wyborów samorządowych

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Krzysztof mówi

    Cała ta zagrywka to mydlenie oczu . PIS , a właściwie J. K i tak osiągnie zamierzony cel tzn . że wyborcy oddadzą głosy na PIS. A gdzie są partie narodowe ? Nadal są gnojone przez PO i PIS – boją sie konkurencji n- naleśnikowi i zdrajcy Polski. Pogonimy was chamy nahajami – już niedługo!

  2. klamcy ! hipokryci !! mówi

    jak zwykle ..wetuje ! a co !!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.