Nie będzie wyższych składek na ZUS? PiS wycofuje projekt ustawy o likwidacji limitu 30-krotności

fot. pixabay
0

Prawo i Sprawiedliwość wycofało projekt ustawy przewidujący likwidację obowiązującego limitu składek na ZUS od 2020 roku. Zniesienie tego limitu, który obecnie wynosi 30-krotność prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, oznaczałoby, że  składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe byłaby odprowadzana od całości przychodu, czyli byłaby wyższa. Dzięki temu rozwiązaniu do ZUS miało trafić 7 mld zł.

Projekt ustawy podnoszącej składkę na ZUS krytykował koalicjant PiS, czyli Porozumienie Jarosława Gowina. Konfederacja również stanowczo wypowiadała się przeciwko temu pomysłowi.

Projekt ustawy o likwidacji 30-krotności ZUSu wycofany. Opór okazał się zbyt silny i liczny, przez co jak widać skuteczny. Pomysł krytykowała #Konfederacja, liczne środowiska wolnorynkowe, ale i (co dziwne) NSZZ Solidarność. Lewica podobno zgłosiła swój projekt. No trudno – poinformował na Twitterze poseł Konfederacji Artur Dziambor.

PiS przestraszył się i wycofał swój projekt o 30-krotności. Lewica złożyła swój, odpowiedzialny projekt kompleksowej reformy systemu w tej sprawie, który teraz będziemy konsultować z partnerami społecznymi – informuje na Twitterze klub Lewicy.

Założenia projektu ustawy przygotowanego przez Lewicę przedstawiła podczas konferencji prasowej w Sejmie posłanka Razem Magdalena Biejat. Projekt wprowadza gwarantowaną emeryturę minimalną w wysokości 1600 zł dla każdego oraz ustala emeryturę maksymalną na poziomie 6-krotności płacy minimalnej, co w 2021 roku wynosiłoby 15 600 zł. Biejat poinformowała też, że Lewica podjęła decyzję o głosowaniu przeciw projektowi ustawy PiS.

PiS wycofuje ustawę MEGAZUS. Za to Lewica zgłasza swoją ultra wersję. Czyżby PiS chciał przegłosować ustawę SLD w ramach wielkiego jednoczeni się gospodarczej lewicy w Sejmie? – komentuje poseł Konfederacji Konrad Berkowicz.

Źródło informacji: Twitter

Zobacz też:

Ordynarne kłamstwo TVN! Konfederacja jest PRZECIW zwiększaniu składki na ZUS

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.