Nie będzie ciszy wyborczej, lokale pozostaną zamknięte. Komunikat PKW w sprawie wyborów 10 maja

Państwowa Komisja Wyborcza/ fot. Wikipedia
1

W czwartek wieczorem (7.05.2020) Państwowa Komisja Wyborcza opublikowała komunikat dotyczący wyborów prezydenckich 10 maja. PKW zapewnia, że zgodnie z prawem podjęła wszystkie czynności związane z ich przeprowadzeniem, ale głosowanie w tym dniu jest niemożliwe, ponieważ 16 kwietnia PKW została pozbawiona instrumentów koniecznych do jego przygotowania.

PKW nie mogła ustalić wzoru i zlecić druku kart wyborczych, które są warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania. Ponieważ głosowanie nie może się odbyć, nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem. Nie będzie zatem ciszy wyborczej, a lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poniżej pełna treść komunikatu.

Państwowa Komisja Wyborcza informuje, że podjęła wszystkie czynności związane z przeprowadzeniem wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, zarządzonych przez Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej na dzień 10 maja 2020 r., do których była zobowiązana przepisami prawa.

W dniu 16 kwietnia 2020 r. została jednak uchwalona ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2 (Dz. U poz. 695). Na mocy art. 102 tej ustawy zawieszone zostały obowiązki informacyjne wynikające z przepisów Kodeksu wyborczego, nałożone na wójtów i komisarzy wyborczych, ponadto przepisy dotyczące wydawania zaświadczeń o prawie do głosowania, głosowania korespondencyjnego oraz głosowania przez pełnomocnika.

Zawieszone zostały przede wszystkim kompetencje Państwowej Komisji Wyborczej w zakresie ustalenia wzoru karty do głosowania i zarządzenia druku kart. Pozbawienie Państwowej Komisji Wyborczej prawnych możliwości drukowania kart do głosowania sprawiło, że głosowanie w wyborach Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 10 maja 2020 r. jest niemożliwe. Karty wyborcze są bowiem warunkiem koniecznym do przeprowadzenia głosowania.

Obowiązująca regulacja prawna pozbawiła Państwową Komisję Wyborczą instrumentów koniecznych do wykonywania jej obowiązków. W związku z powyższym Państwowa Komisja Wyborcza, informuje wyborców, komitety wyborcze, kandydatów, administrację wyborczą oraz jednostki samorządu terytorialnego, że głosowanie w dniu 10 maja 2020 r. nie może się odbyć.

Jednocześnie w konsekwencji powyższego nie mogą mieć zastosowania także inne przepisy Kodeksu wyborczego związane z głosowaniem, w tym:

1)      wójtowie oraz konsulowie nie przygotowują spisów wyborców;

2)    nie będzie obowiązywać tzw. cisza wyborcza, tj. zakaz prowadzenia agitacji wyborczej i podawania do wiadomości publicznej wyników sondaży dotyczących  przewidywanych zachowań wyborczych;

3)     lokale wyborcze pozostaną zamknięte.

Źródło informacji: pkw.gov.pl

Zobacz też:

Kaczyński i Gowin odwołali wybory 10 maja. Sejm przyjął ustawę o głosowaniu korespondencyjnym

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. W K mówi

    Jeżeli fragment oświadczenia PKW dotyczący kart wyborczych ma sens, to znaczy, że już wydrukowanych kart wyborczych nie będzie wolno użyć podczas Wyborów Prezydenckich, ponieważ PKW ich nie akceptuje.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.