NFZ zapłaci za leczenie uchodźców. Niedzielski przeznacza 7 tys. szpitalnych łóżek dla obywateli Ukrainy

minister Adam Niedzielski/ fot. Facebook/Ministerstwo Zdrowia
10

W środę (2.03.2022) minister Adam Niedzielski i wiceminister Waldemar Kraska przedstawili informacje dotyczące polskiej pomocy medycznej dla uchodźców z Ukrainy. Koszt ich leczenia będzie pokrywał Narodowy Fundusz Zdrowia.

Plan zabezpieczenia dostępności usług medycznych dla uchodźców obejmuje 120 szpitali, w których dla obywateli Ukrainy przeznaczono ok. 7 tysięcy łóżek. Dotyczy to osób rannych oraz tych, które przekraczają granicę.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Obecnie funkcjonuje 27 punktów recepcyjnych, w tym 6 w województwie lubelskim i 7 w podkarpackim. W każdym znajduje się punkt opieki medycznej, który dokonuje oceny zdrowia pacjenta i ewentualnie kieruje go do szpitala. Przy każdym punkcie jest możliwość lądowania helikoptera ratunkowego.

Wiceminister Kraska poinformował, że Polska pomaga też obywatelom Ukrainy, którzy są obecnie w swojej ojczyźnie. – To pomoc skierowana dla szpitali i odpowiedź na konkretne potrzeby. Od ambasady i ministerstwa zdrowia Ukrainy otrzymujemy informacje, jakie środki medyczne i leki trzeba wysłać na Ukrainę. Przekazujemy 21 ambulansów dla Ukrainy. Jesteśmy w stałym kontakcie ze stroną ukraińską, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na krew i tlen. Jesteśmy przygotowani na wysłanie dużej ilości krwi – powiedział Kraska.

– Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta. Za świadczenia zapłaci NFZ ze środków budżetu państwa – poinformował prezes NFZ, Filip Nowak.

Źródło informacji i cytatów: Facebook/Ministerstwo Zdrowia

Zobacz też:

Nielegalni imigranci wmieszani w tłum uchodźców z Ukrainy. Konfederacja alarmuje ws. sytuacji na granicy [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Rebih mówi

  Decyzja w zasadzie oczywista, ale konkretne sformułowania użyte przez ministra absolutnie nie. Mówi on o obywatelach Ukrainy przybyłych „w związku z agresją militarną Rosji”, co oznacza, że żaden szczególny status nie jest wymagany, a u lekarza każdy może twierdzić, że przybył w związku z tym czy w związku z owym.

 2. LOLO mówi

  ’Obywatelowi Ukrainy, który przybył do Polski, w związku z agresją militarną Rosji na teren Ukrainy, pomoc medyczna będzie udzielana na identycznych zasadach, jak dla polskiego pacjenta’. Czyli co, też będzie czekał trzy lata na operację na wczoraj, śmieciu?!?

 3. 5G i COV iD mówi

  ZBRODNIARZ, ZBRODNIARZ, ZBRODNIARZ jak cała synagoga-pis i kolaboranci z synagogi-po , medyczni, etc. co doprowadzili do paraliżu opieki zdrowotnej i STRĘCZĄCY WSZCZYKIWANĄ TRUCIZNĘ !

 4. MAREK mówi

  Niedzielski nadal bezkarnie jako szef NFZ i obecnie jako minister robił i robi wszystko, aby Polacy nie mieli udzielanej pomocy medycznej na czas. Wprowadza zbrodnicze procedury, które doprowadzają do pogorszenia stany zdrowia oraz śmierci już ponad 200 000 Polaków.

  Jak widać niedzielski, naśladuje rewolucjonistę — szefa WHO.
  Amerykański ekonomista David Steinman oskarżył szefa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) o bezpośrednie przyczynienie się do torturowania i ludobójstwa Etiopczyków w latach 2013-2015. Tedros Adhanom Ghebreyesus do 2016 roku był ministrem spraw zagranicznych Etiopii.

  Tedros Adhanom Ghebreyesus miał być zdaniem Steinmana jednym z trzech urzędników odpowiedzialnych za zbrodnie na obywatelach Etiopii. Steinamn twierdzi, że szef WHO nadzorował „zabijanie i powodowanie poważnych obrażeń cielesnych i psychicznych członków plemion Amhara, Konso, Oromo i Somalii, z zamiarem zniszczenia tych plemion w całości lub w części”.

 5. verizanus mówi

  Nie dość, że musimy się złożyć do Urzędu Skarbowego na sankcje nałożone na Polskę przez UE (w różnoraki sposób), na obsługę zadłużenia, na emerytury dla zbrodniarzy, na ogromną biurokrację to jeszcze teraz na leczenie Ukraińców…oby chociaż troszeczkę zostało na leczenie Polaków 😉

 6. Wojciech mówi

  a gdzie oni wszyscy odbywaja kwarantannę?

 7. Marcin Malik mówi

  Niedzielski! Czy oferujesz darmowe leczenie, zakwaterowanie, i darmowe przejazdy pociągiem dla uchodźców z Wielkiej Brytanii??? Chcę wrócić, ale ja chcę tak jak mają Ukraińcy.

 8. Paweł mówi

  To jest niestety wszystko zaplanowane. NWO się kłania.

 9. OZ mówi

  Niedzielski – zamiast leczenia – SZCZEPIENIA ! traktuj wszystkich po równo – łachudro.

 10. alojz mówi

  A może by ich tak najpierw zaszczepić?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.