„Nergal” bezkarny! Profanuje wizerunek Matki Boskiej, a prokuratura odmawia wszczęcia dochodzenia

Zdjęcie z fb Adama Darskiego "Nergala"/ fot. screen

We wrześniu 2019 roku Adam Darski „Nergal” zamieścił na Facebooku zdjęcie zniszczonego obrazu Matki Boskiej, który depcze butem. Na obrazie widnieją słowa „O Matko pełna miłosierdzia módl się za nami”. Mężczyzna, który poczuł się pokrzywdzony działaniem Darskiego, złożył zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa mającego znamiona obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu kultu religijnego, czyli o czyn z art. 196 Kodeksu karnego.

W piątek (29.11.2019) Instytut Ordo Iuris, który wspiera skarżącego, poinformował, że Prokuratura Rejonowa Warszawa-Mokotów odmówiła wszczęcia dochodzenia w tej sprawie. Uzasadnienie jest kuriozalne. Zdaniem prokuratury, rozpoznanie wizerunku Matki Boskiej nie jest możliwe, ponieważ został on zasłonięty butem, w związku z czym nie jest oczywiste, że to obraz, który jest przedmiotem czci religijnej. Ponadto, osoby odwiedzające profil Darskiego powinny być świadome możliwości znalezienia tam treści mogących obrażać uczucia religijne. Ordo Iuris złożyli zażalenie na to postanowienie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Treść uzasadnienia postanowienia nie pozostawia wątpliwości – prokuratura stała się obrońcą Adama Darskiego. Z treści uzasadnienia jasno wynika, że prokuratura wykreowała nieznany prawu karnemu kontratyp wyłączający bezprawność naruszenia uczuć religijnych o ile jest się osobą publiczną, która w sposób systematyczny jest podejrzana o naruszenie uczuć religijnych – skomentował sprawę mec. Maciej Kryczka z Centrum Interwencji Procesowej Ordo Iuris.

Źródło informacji: ordoiuris.pl

Zobacz też:

„Polacy zabili więcej Żydów niż Niemców”. Prokuratura umorzyła postępowanie przeciw Grossowi

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Możliwość dodawania komentarzy nie jest dostępna.