Neoromańska katedra wyburzona pod kopalnię odkrywkową [WIDEO]

fot. youtube
8

Wieś Immerath w Nadrenii Północnej-Westfalii powoli znika z powierzchni ziemi, a z nią zabytkowa katedra Świętego Lamberta. Protesty nie zdały się na nic. Zwyciężył gigant energetyczny RWE Power, który rozpoczął burzenie katedry. Na jej miejscu ma powstać odkrywkowa kopalnia węgla brunatnego – informuje Deutsche Welle.

Immerath leży w okolicy największej dziury Europy – kopalni odkrywkowej Garzweiler na zachód od Kolonii. W Immerath mieszkało ponad 1200 osób. Większość opuściła już wieś, ich domy zostały zrównane z ziemią, zostały już tylko trzy rodziny. Zniknie także cmentarz, dlatego także szczątki zmarłych musiały zostać „przesiedlone”.

Przeciwko wyburzeniu zabytkowej katedry bezskutecznie protestowali mieszkańcy i aktywiści ochrony środowiska. Trzy dni przed ostatecznym wyburzeniem budowli spotkali się przedstawiciele największych niemieckich Kościołów, by polityczno-ekumeniczną demonstracją zaprotestować przeciwko dalszemu rujnowaniu małych ojczyzn i przyrody. Na wyburzenie czekają kolejne wsie.

Neoromańska katedra Świętego Lamberta powstała w 1891 r. Ksiądz Günter Salentin mówił na ostatnim kazaniu: „Nasze serca przepełnia dzisiaj smutek i melancholia, może też gniew i wzburzenie. Wobec dominacji polityki, interesów gospodarczych i maksymalizacji zysków wszelki opór był od początku skazany na niepowodzenie”.

Źródło: dw.com, youtube

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. iks mówi

  W cywilizowanym kraju byłaby rozebrana i odtworzona w innej lokalizacji.

 2. Ugandyjczyk mówi

  Przypuszczam że gdyby to była budowla unej swołoczy czy muślinów, zostałaby na miejscu , lub by ją przeniesiono w inne miejsce.

 3. Waldemar mówi

  Z zachodu idzie zło. Brońmy się przed nim.

 4. Bo mówi

  bardzo smutny widok….burza Dom Bozy i jest to bardzo wymowne, to jest burzenie Zasad Bozych i Jego Przykazan…kopalnia jest wazniejsz i zyski …. a moze to tylko pretekst? aby niszczyc Koscioly i wszelki slady chrzescijanstwa

 5. Marzena mówi

  Serce się kraje patrząc jak czyjaś praca jest niszczona. Kolejne pokolenia burzą dorobek poprzednich pokoleń. Pan Jezus też płakał jak przepowiadał zniszczenie świątyni jerozolimskiej. Być może jest to obraz upadeku wiary i odejścia od Boga obecnego pokolenia. Żydzi jednak sami sobie świątyni nie zniszczyli.

 6. Krzysztof R. mówi

  Przecież węgiel jest nie ekologiczny tym bardziej węgiel brunatny. Polska posiada najlepszej w świecie jakości węgiel kamienny i jest nie ekologiczny według euromatołków i innych szmalcowników.

 7. Marek mówi

  Pozatym… przecież węgiel jest nie ekologiczny… nam nakazują zamykać kopalnie węgla kamiennego a sami wydobywają węgiel brunatny, który jeszcze bardziej zanieczyszcza..

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.