Naukowcy zajmujący się Holokaustem bojkotują IPN. To odwet za nowelizację ustawy

fot. auschwitz.org
1
SKLEP-WPRAWO.PL

– Konsekwencją nowelizacji ustawy o IPN było sparaliżowanie międzynarodowych relacji Instytutu z naukowcami zajmującymi się problematyką Holokaustu na świecie – mówi prezes IPN Jarosław Szarek w „Gościu Niedzielnym”. Jego zdaniem IPN był „pierwszą ofiarą” ustawy.

Pytany, czy to prawda, że część naukowców z zagranicy odmówiła dalszej współpracy z Instytutem po nowelizacji ustawy o IPN, prezes IPN Jarosław Szarek potwierdził.

„W grudniu 2017 r. odbyła się w Instytucie duża międzynarodowa konferencja „Narody okupowanej Europy wobec Zagłady Żydów”. Przyjechali na nią uczeni z wielu krajów. Później, w ramach protestu przeciwko nowelizacji, wielu z nich odmówiła przysłania swoich referatów do publikacji” – powiedział w wywiadzie Szarek.

Na pytanie, czy nowelizacja była konsultowana z Instytutem, Szarek podkreślił, że była konsultowana „jedynie w początkowej fazie”. „Za mojego poprzednika” – doprecyzował. „Później już z nami na ten temat nie rozmawiano. Instytut nie miał wpływu na ostateczny kształt przyjętych rozwiązań prawnych. Nie ulega dla mnie wątpliwości, że Instytut stał się pierwszą ofiarą tej nowelizacji” – podkreślił Szarek.

Nasz komentarz: Dziwnym trafem izraelska ustawa penalizująca negowanie Holokaustu nie wywołuje takich reakcji ze strony naukowców z całego świata. Nie ma krzyków o ograniczeniu swobody badań. Nie argumentuje się, że lepiej edukować niż karać. Wprost przeciwnie. Wsadzanie do więzienia za podważanie żydowskiej wersji historii jest uznawane za usprawiedliwione, a nawet wskazane. Natomiast państwo polskie nie ma prawa bronić się przed niezgodnymi z faktami pomówieniami o współudział w Holokauście. A gdy próbuje, to uczeni z całego świata czują się w obowiązku zamanifestować, że absolutnie  na to się nie godzą. Ale na paszkwile produkowane przez Grossa i Grabowskiego godzą się i biją brawo. To są naukowcy?

Źródło: pap

Przeczytaj też:

Węgrowski historyk demaskuje holokaustową bajkę lansowaną przez prof. Grabowskiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Zbulwersowany mówi

    Plemię Kainowe tylko w ubiegłym stuleciu wytracilo ponad 10 milionów Polaków jak podaje najlepszy znawca tematu, pisarz i historyk Henryk Pająk. Kiedy Polacy otrzymają od Żydów wielobilionowe odszkodowania i reparacje za tą hekatombe na narodzie polskim za straty materialne i terytorialne Polski i Polaków ? Nie odpuscimy tego ! Czas zapłaty wcześniej czy później przyjdzie !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.