Muzułmanie żądają, Holendrzy spełniają: nie będzie promocji malarstwa chrześcijańskiego

Caravaggio "Złożenie do grobu"/ fot. Wikipedia
7

16 grudnia 2018 w Centraal Museum w Utrechcie zostanie otwarta wystawa dzieł wielkiego włoskiego malarza Caravaggia oraz jego uczniów zatytułowana „Utrecht, Caravaggio i Europa”. Watykan zgodził się wypożyczyć na nią obraz „Złożenie do grobu”, a muzeum w hiszpańskim Montserrat –  obraz medytującego św. Hieronima.

Zajmująca się promocją miasta organizacja Utrecht Marketing w porozumieniu z dyrekcją Centraal Museum postanowiła zawiesić na fasadach kilku budynków wielkie reprodukcje najciekawszych dzieł prezentowanych na wystawie. To nie spodobało się muzułmańskiej partii DENK, której przedstawiciele wysłali do burmistrza i radnych miejskich pismo z pytaniem o koszty realizacji promocji  i sugestią, że lepiej byłoby wywiesić reprodukcje dzieł współczesnych, ponieważ „obrazy caravaggionistów są znane z tematyki chrześcijańskiej i biblijnej”. Wątpliwości przedstawicieli DENK wzbudziła też kwestia, czy obrazy malarzy utrechckich faktycznie są „ikonami Utrechtu dla wszystkich mieszkańców” (jak twierdzili pomysłodawcy prezentacji), to znaczy czy naprawdę „doświadczają tego wszyscy mieszkańcy” i czy jest to „poprawne etnicznie, kulturowo i w aspekcie historii sztuki”.

Członek rady miasta z ramienia partii DENK Mahmut Sungur zgłosił pytanie, czy rada uważa za stosowne, aby obrazy chrześcijańskie były finansowane z funduszy rządowych. Natomiast inny prominentny członek tej partii, dr Jelle Bouwhuis (wykładowca Uniwersytetu w Amsterdamie i kurator Muzeum Miejskiego w Amsterdamie) oznajmił: „Najpierw nie wiedzieliśmy, że chodzi o obrazy chrześcijańskie. Nie mamy z nimi problemów jak takimi, ale w kontekście aktualnych czasów należy podjąć dyskusję o założeniu w Utrechcie szkoły islamskiej. Jeśli każdemu w mieście wolno wieszać obrazy chrześcijańskie, to każdy musi też mieć możliwość wyrażania innych religii w przestrzeni publicznej”.

Trudno w to uwierzyć, ale władze miasta zastosoały się do żądania muzułmanów. Rzecznik prasowy Utrecht Marketing Ronald Besemet oznajmił: „Caravaggioniści wykonywali też inne dzieła. Nie chcieliśmy nikogo urazić i uwzględniamy tę kwestię”. Besemet zapewnił, że w ramach promocji wystawy wywieszone zostaną reprodukcje dzieł przedstawiających muzyków.

Źródło informacji i cytatów: adoptkhol.blogspot.com

Przeczytaj też:

W USA „Przeminęło z wiatrem” uznane za film rasistowski. Pokazy filmu odwołane

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. SKLEP-WPRAWO.PL
 2. Sowa mówi

  Dajcie mi juz spokój z tymi pedałami z zachodu. Przecież to świadczy tylko o ich imbecylizmie i braku nawet zalążka jaj. Niech tam sobie robią co chcą jak są głupi to będą musieli wypić piwo którego naważyli. Olać tych cymbałów.

 3. Leon mówi

  Nie ogarniam myślenia lewactwa, naprawdę nie raz starałem się ich zrozumieć lecz to jest po prostu niemożliwe.

 4. Hammurabi mówi

  To jest właśnie TO. Muzułmanie „ŻĄDAJĄ”. Muzułmanie żądają a przyszłe ofiary się godzą. Będzie się działo i będzie bolało i to bardzo. Zacznie się już niebawem: https://www.youtube.com/watch?v=YX-2YuvJrDk a potem będzie tylko gorzej.

 5. klioes vel pislamista mówi

  Cała prawda o zamieszkach we Francy
  dedykuję Skolemu Oku z nczas.pl

  Jak pisze GóWno, a TeVałeNazi
  To sfilmowało, to polscy faszyści
  Palą dziś Paryż!!! Obyczaje z Azji
  (Petardy, race) wzięli… Niech ich sczyści!
  Mało dwutlenku im było i smrodów,
  Więc do palenia przeszli samochodów!!!

  Radio Erewań potwierdza te newsy:
  Obywatele Rzeczypospolitej
  I KODomici w Polsce ich zakusy
  Umieli wstrzymać (z siły należytej).
  A więc kibole spod znaku Korwina –
  Hyc do Paryża! To Polaków wina!!!

 6. Robert mówi

  Jest jeden Bóg,jest jedna sztuka w której wszyscy grają,sieć neuroprzekaźnikowa ze sztuczną inteligencją w rękach żydowskiej UBecji.W ostatnim akcie wszyscy na świecie tak samo wyglądają i tyrają ,jak sądzi Reżyser i zarabiają

 7. Anahu Yamito mówi

  Nie ma juź zachodniej Europy. Co zaczęli protestanccy bluźniercy kończą lewacy z pomocą muzułów

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.