Musicie to zobaczyć! Kibice Lecha Poznań i Śląska Wrocław oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim. W miastach zapłonęły race! [WIDEO]

Kibice Śląska Wrocław upamiętnili bohaterów Powstania Wielkopolskiego / Fot. Stowarzyszenie Wielki Śląsk
3

27 grudnia 2018 przypadała setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. 100. rocznica Powstania Wielkopolskiego zjednoczyła ze sobą Polaków w całej Polsce. Także kibiców klubów piłkarskich, którzy na stadionach za sobą nie przepadają. Kibice Lecha Poznań i Śląska Wrocław oddali hołd Powstańcom Wielkopolskim zapalając w mieście kilka tysięcy biało-czerwonych rac i po raz kolejny udowodnili, że w o pamięć o polskich bohaterach walczą ponad podziałami.

Dedykowana Powstańcom Wielkopolskim iluminacja przygotowana przez kibiców Lecha rozświetliła cały Poznać. Wzdłuż Warty oraz w centrum stolicy Wielkopolski odpalono kilka tysięcy rac. Po zachodniej stronie Warty odpalono białe, zaś po wschodniej czerwone race. Race odpalono także w centrum miasta. Tak potężnej akcji nie było jeszcze nigdy w historii.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podobną akcję, o której nie zająknęły się demoliberalne media, przeprowadzili znienawidzeni przez środowiska lewicowe kibice Śląska Wrocław. Z inicjatywy Stowarzyszenia Wielki Śląsk przy okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego kibice WKS zebrali się na bulwarze przy Uniwersytecie Wrocławskim prezentując okolicznościowy transparent i odpalając sporo pirotechniki. Wszystko to, by uczcić zwycięskich Powstańców Wielkopolskich.

Sam pomysł upamiętnienia wielkopolskich bohaterów zrodził się parę miesięcy temu, gdy dowiedzieliśmy się, że kibice Lecha będą na meczu z nami upamiętniać 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niestety, mimo poczynionych już przygotowań, komisja ligi nałożyła na nas zakaz wyjazdowy za domowy mecz z Lechią i musieliśmy odwołać swój wyjazd do stolicy Wielkopolski.  Jednak nie zrezygnowaliśmy z upamiętnienia polskich bohaterów, lecz musieliśmy zmienić formę prezentacji – zaznacza Przemysław Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Wielki Śląsk.

Mimo animozji jakie występują pomiędzy kibicami z Poznania i Wrocławia, kibice z Dolnego Śląska planowali wyjazd do stolicy Wielkopolski, by z kibicami Lecha oddać cześć polskim bohaterom. Kibice WKS w ostatniej chwili zmienili plany.

Uznaliśmy, że jako kibice Śląska Wrocław lepiej będzie jak oddamy hołd Powstańcom w swoim mieście. Chodzi przecież o to, by historia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozlała się po całej Polsce, a nie była tylko lokalnym wydarzeniem Wielkopolski. Tym bardziej, że było to zwycięskie Powstanie ważne dla odradzającej się Polski – zaznacza prezes stowarzyszenia wrocławskich kibiców. Jako stowarzyszenie kibiców Wielki Śląsk mocno włączyliśmy się w różne uroczystości w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Marszu Polski Niepodległej i wizycie we Lwowie, gdzie upamiętniliśmy Orlęta Lwowskie przyszła pora na Powstańców Wielkopolskich. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci! Na transparencie prezentujemy hasło: „Samotni i niepokonani Wyzwoliciele spod jarzma pruskiego, Wielki Śląsk składa hołd Bohaterom Powstania Wielkopolskiego”.

PRZECZYTAJ: PILNE! Kibice Śląska oddali hołd Lwowskim Orlętom! Teraz ścigają ich służby i pluje na nich ukraiński IPN. „To jest Lwów, nie Polska” [WIDEO]

Wielka illuminacja dedykowana Powstańcom Wielkopolskim jaka miała miejsce w Poznaniu i Wrocławiu udowadnia po raz kolejny, że kto jak kto, ale to polscy kibice mają dumne patriotyczne serca, potrafią wzbić się ponad podziałami i nie dają się ogłupić mainstreamowej propagandzie, która przemilcza zaangażowanie polskich kibiców w upamiętnienie polskich bohaterów, nie wspomina o Lwowskich Orlętach, zaś z pełnym zaangażowaniem rozpisuje się o żydowskich, chanukowych świecach.

Przypomnijmy. Powstanie Wielkopolskie było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie. Iskrą zapalną Powstania wielkopolskiego stał się przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania. Uroczysta, patriotyczna atmosfera została zakłócona przez Niemców, którzy podczas manifestacji 27 grudnia 1918 roku próbowali zademonstrować swoją siłę. Tego dnia, około godziny 17:00 padły pierwsze strzały. Wybuchło powstanie, które zakończyło się sukcesem i włączeniem Wielkopolski do odradzającej się Polską. Prasa okresu II RP, wspominając to wydarzenie pisała: 27 grudnia 1918 r. wzeszło słońce wolności znowu, i nie było już mirażem złudnym, jeno prawdziwem życiodajnem słońcem, oto w dniu tym znów się orły lechickie do lotu zerwały z prastarej Piastów ziemicy, a już skrzydeł wróg im nie połamał, bo sam miał strzaskane skrzydła niemiecki czarny ptak.

Obejrzyj – 27.12.2018 r. Kibice Śląska w 100. rocznicę Powstania Wielkopolskiego:

Obejrzyj – Iluminacja Kibiców Lecha Poznań z okazji 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego:

Przeczytaj także:

„Prymitywni chuligani!” Doradca prezydenta chwali Ukraińców i wyzywa Polaków, którzy odpalili race na Cmentarzu Orląt Lwowskich

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Wrocław i Poznań to dwa prastare piastowskie grody. Trza o tym przypominać zwłaszcza we Wrocławiu .

 2. kibic (L) mówi

  Brawo. Możemy być „wrogami” jak grają przeciw sobie nasze drużyny, ale POLSKA ponad podziałami !

 3. klioes vel pislamista mówi

  Utrata niepodległości
  motto: „Nie przemocą! Nie przemocą, a sztuką masońską!“ (powiedzenie masońskie)

  Dawniej tak łatwo z Polską nie było!
  Polacy bili się. Wciąż powstawali.
  Trzeba ich było ogromną siłą
  Tłamsić. Inaczej się nie dawali!

  Na szczęście sprawy wzięli w swe dłonie
  SWOI. I Polska, otruta PiS-em,
  Swą niepodległość łatwo w Lizbonie
  Straciła: tylko jednym podpisem.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.