Ministerstwo Kultury odmówiło finansowania rocznika wydawanego przez Centrum Badań nad Zagładą Żydów

rocznik Zagłada Żydów/ fot. screen z zagladazydow.org
13

Czyżby światełko w tunelu? Czyżby minister Gliński zaczynał iść po rozum do głowy? W wywiadzie udzielony portalowi jewish.pl dr hab. Dariusz Libionka skarży się, że Centrum Badań nad Zagładą Żydów nie otrzymało w tym roku dofinansowania od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wydawany przez siebie rocznik „Zagłada Żydów”.

– Może powinniśmy poszukać grantodawcy, który pomógłby nam nie tylko teraz, ale i w kolejnych latach. Ta sytuacja będzie się przecież powtarzać. MKiDN pokrywało tylko część wydatków, ponieważ otrzymujemy też środki od Stowarzyszenia ŻIH, a także z innych źródeł. Liczyliśmy, że po odwołaniu dostaniemy dofinansowanie. Nie pierwszy raz była taka sytuacja – mówi Libionka.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zapytany o przyczyny odmowy przyznania dofinansowania Libionka stwierdza, że „jest tylko punktacja, z której wynika, że nie łapiemy się w czymś, co się nazywa “ocena strategiczna”.”

– Wydaje mi się, że [powodem decyzji był] przede wszystkim zgiełk wokół Centrum Badan nad Zagładą Żydów, związany z publikacją dwutomowego wydawnictwa “Dalej jest noc”. Ta książka została przedstawiona w taki a nie inny sposób, nie adekwatny do jej treści. Ta książka musiała wywołać spory – i to dobrze. Nie mam nic przeciwko dyskusjom historycznym, ale stało się tak, że z dnia na dzień awansowaliśmy na wrogów numer jeden. (…) W czasie nagonki na Centrum oberwało pismo, bo tutaj można było uderzyć i pokazać swoje niezadowolenie, zamanifestować, że osobiści wrogowie nie będą nam dalej bruździć. (…) Obserwując poczynania ministra Glińskiego, to chyba była jego suwerenna decyzja, by grantu nie przyznawać – skarży się Libionka.

W najnowszym roczniku „Zagłady Żydów” zamieszczono dwa artykuły Jana T. Grossa, a redakcja wystosowała oświadczenie, w którym grzmi: „Obserwujemy z coraz większym niepokojem postępujący proces niszczenia podstaw demokratycznego państwa prawnego, łamanie konstytucji, demontaż Monteskiuszowskiej zasady trójpodziału władzy. (…) Grozą przejmuje tolerowanie przez państwo polskie haseł rasistowskich i gloryfikacji rodzimego faszyzmu (podczas tzw. marszu niepodległości 11 listopada – kolejnego całkowicie upartyjnionego święta państwowego, stającego się łupem skrajnych nacjonalistów). Z zażenowaniem i smutkiem odbieramy stosunek władz do dramatycznego problemu uchodźców, niewywiązywanie się z przyjętych wcześniej unijnych zobowiązań, przyzwolenie na rosnącą wrogość do „obcych”(…) Wszystko to idzie w parze ze stałym podsycaniem poczucia zagrożenia oraz nastrojów nietolerancji i ksenofobii. Z przykrością i zaniepokojeniem należy też odnotować dalsze ograniczanie wolności badań naukowych w IPN, przejęcie przez nowe władze instytutu całkowitej kontroli nad ważnym wydawnictwem historycznym „Pamięć i Sprawiedliwość”, czystki personalne, daleko posuniętą wyrozumiałość dla antysemickich wypowiedzi pracowników tej instytucji, nie mówiąc już o jawnych próbach kwestionowania ustaleń śledztwa dotyczącego mordu w Jedwabnem. Wywołuje to w nas, badaczach Zagłady, głębokie zaniepokojenie.Z oburzeniem odnotowujemy brutalny atak na prof. Jana Grabowskiego, jednego z członków redakcji, przeprowadzony latem tego roku przez Redutę Dobrego Imienia – Polską Ligę przeciw Zniesławieniom, która zarzuciła mu „szkalowanie Narodu Polskiego”. 

Tak właśnie w pojęciu członków Centrum Badań nad Zagładą Żydów wygląda „działalność naukowa”. Żenada.

Źródło: jewish.pl, zagladazydow.org

Przeczytaj też:

Węgrowski historyk demaskuje holokaustową bajkę lansowaną przez prof. Grabowskiego

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Zbulwersowany mówi

   Ta sytuacja kojarzy mi się z losem Polaków. Ileż razy tkwililismy i tkwimy nadal w takim bagnie jak to małe sloniatko i nie możemy o własnych siłach się z niego wydostać, ale zawsze Pan Bóg i Matka Boska przychodzą nam z odsieczą. Może nie do końca stosowne porównanie, ale czyż tak nie jest ?

  2. Kazimierz Żak mówi

   Tylko Matka Boska może nam pomóc , bo reszta została zagrabiona przez Żydów. Tak było i będzie , dlatego Żydzi nigdy nie zdominują Polaków , choć im się wydaje , że teraz to mają Polin na zawsze .

 1. Paweł mówi

  O spacer po “rozum do głowy” to raczej bym nie podejrzewał!!! Nie po tym wszystkim co zaprezentowali do tej pory, a redakcja dalej daje wiarę w “FAŁSZYWĄ ZMIANĘ”??? Stawiam na to że chodzi o WYBORY, FUTERKA PRZYCISZONE, TERAZ DOTACJA. A po wyborach jak wygramy to my (czytaj GOJE) BĘDZIEMY IM BUTY LIZAĆ.
  NIE WOLNO NAM SIĘ DAĆ PO RAZ KOLEJNY NABIĆ W BUTELKĘ.
  CWP

  1. Krzysztof mówi

   Masz rację Paweł – tak będzie . To wszystko ściema.

 2. aalfa.oomega mówi

  To trzeba mieć tupet: opluwają własny kraj i jeszcze chcą na to otrzymywać finanse!

 3. j-da mówi

  nie wierzę by te kirkutowe pachoło – palanty zapalili “światełko w tunelu”. Istotnie, może chodzić o wybory a pod stołem wyfutrują suwerena z nawiązką a przeprosinom nie będzie końca

 4. juju44 mówi

  Trzeba caly czas wymieniac przez wszystkie przypadki slowa: JUDENPOLIZEI, JUDENRAT, JUDENARBEITSAMT, JUDENORDNUNGSAMT, JUDENLAGERKAPO, NKWD, KGB, UB, SB i oczywiscie nazwiska zbrodniarzy zydowskich: MOREL, BRYSTRYGER, WOLINSKA, BERMAN i tysiace innych perwersyjnych ZYDOWSKICH/CHAZARSKICH LUDOBOJCOW.

 5. Marcin mówi

  Przedwyborczy zabieg a Polacy będą wierzyć że coś idzie w dobrym koerunku nie dajmy się nabrać won z całą postkomuną PISami PO i onnym ścierwem

 6. Mikołaj Kwibuzda mówi

  Cytat z najnowszego rocznika całkowicie uzasadnia odmowę finansowania. Pytanie brzmi raczej – czemu dopiero teraz i kto odpowiada za to, że wcześniej ci ludzie dostali choćby grosz. Przecież żadne szanujące się wydawnictwo naukowe nie opublikowałoby takiego politykierskiego manifestu. Cieszę się, że ktoś wreszcie zaczyna przykręcać strumień publicznych pieniędzy topionych w takim humbugu.

 7. Krzysztof mówi

  Parchy powinni finansować swoje instytucje z własnych pieniędzy , a ni żerować na podatkach Polaków , a to muzeum , a to cmentarze, a to jeszcze coś innego. W ogóle to wywaliłbym ich cz Polski na zbity ryj , za podłośc ,kłamstwa , brak wdzięczności , oszustwa, , afery i pospolite złodziejstwo.

 8. rafal mówi

  ……………………………… BIJ ŻYDA W MORDĘ ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! ! !

 9. prawyobywatel mówi

  PiS zauważył, że Polacy są przeciwni prowadzonej przez nich polityki filosemickiej. Chce zapewne zmylić ludziom oczy. Nie uwierzę Glińskiemu, dopóki nie zrobi porządku w muzeach, nie rozwiąże problemów w Ausschwitz, itd. Jeśli rządzący nie zrobią z tym porządku, straci na poparciu i żadne 500+ im nie pomoże. Ja uważnie obserwuję scenę polityczną. Jeśli tu nie będzie zmian, tak samo w sprawie Timermansa, to mojego głosu już nie dostaną, bo Dudę już skreśliłam.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.