Ministerstwo kultury będzie wspierać budowę muzeum chasydyzmu. Muzeum POLIN to za mało?

fot. cadyk Abraham Mordechaj Alter
10

– Polska powinna poczynić jeszcze jeden wysiłek w ramach chronienia dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce i zbudować w przyszłości muzeum chasydyzmu polskiego, żeby tę specyfikę chasydyzmu polskiego bardziej szczegółowo opowiedzieć – powiedział w poniedziałek wiceminister kultury Jarosław Sellin. Poinformował też , że w Polsce jest już kilka inicjatyw, które do tego zmierzają. – Jak sądzę, przynajmniej z jednej z nich będzie owoc i deklaruję, że państwo polskie taką inicjatywę również wesprze – zadeklarował min. Sellin.

Deklaracja padła w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gzie zorganizowano premierę albumu Agnieszki Traczewskiej „Chasydzkie powroty do miejsc nie-zapomnianych”. Traczewska ukazuje w albumie „jorzeity”, czyli wędrówki, podczas których chasydzi z całego świata przybywają na groby cadyków w rocznicę ich śmierci. „Wierzą, że w ten szczególny dzień dusza cadyka zstępuje na ziemię, a jego wstawiennictwo u Boga może zapewnić błogosławieństwo” – napisano w informacji prasowej o albumie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Nasz komentarz: Ponad 80% przedwojennych Żydów polskich było chasydami. Skoro minister Sellin widzi potrzebę budowy osobnego muzeum chasydyzmu polskiego, to znaczy, że chasydyzmu nie uświadczysz w istniejącym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. A to oznacza, że muzeum POLIN bezprawnie posługuje się nazwą „muzeum historii Żydów polskich”. Skoro bowiem nie ma w nim chasydyzmu, to nie ma w nim również polskich Żydów.

Dlaczego państwo polskie sfinansowało taki wybrakowany projekt? To jest ewenement na skalę światową – muzeum historii Żydów polskich bez Żydów polskich. A na czele tego dziwoląga stoi człowiek, którego największym osiągniecie medialnym do tej pory było oplucie Brygady Świętokrzyskiej w TOK FM. Informację o tym wyczynie dyrektora POLIN znajdziecie w felietonie pt. „Antypolski paszkwilant, czy zwykły ignorant?”

Źródło: dzieje.pl

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Zbulwersowany mówi

  Coraz bardziej widać, że funkcjonariusze ministerstwa kultury jak i innych organów państwowych w dużej części odsłonili swoje prawdziwe pochodzenie. Uważam w związku z tym że przed każdymi następnymi wyborami kandydaci powinni podawać swoje rzeczywiste nazwisko rodowe, pochodzenie etniczne, przynależność do organizacji, stowarzyszeń, związków, loz nie tylko jawnych ale i tajnych – wszystko pod sankcjami prawno-karnymi. Wyborcy mają prawo A nawet obowiązek wiedzieć na kogo głosują i kto będzie rozporzadzal nie tylko ich pelnomocnictwami decyzyjnymi ale i ich pieniędzmi.

  1. eva cottrell from UK-Northampton mówi

   Shalom Parchy Rzydowskie !!!! Obrzydliwe Obrzezane !!!
   i TFU ! na psa urok !!! SZABES-goje od lizania dupy Rzydowskiej !
   TFU !!!! BYDLO BRUDNE BEZROZUMNE !

   : )

   Toz to PIEKNY KOMENTARZ… do pomyslu – nastepna -HUCPA Rzydofska..
   Jak jeszcze BARDZIEJ WYDOIC bydlo-Gojow z przewodnikiem kulturanym po Polin-szabes-goj typu SELLIN ??? : )
   ”Nasz komentarz: Ponad 80% przedwojennych Żydów polskich było chasydami. Skoro minister Sellin widzi potrzebę budowy osobnego muzeum chasydyzmu polskiego, to znaczy, że chasydyzmu nie uświadczysz w istniejącym Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. A to oznacza, że muzeum POLIN bezprawnie posługuje się nazwą „muzeum historii Żydów polskich”. Skoro bowiem nie ma w nim chasydyzmu, to nie ma w nim również polskich Żydów.

   Dlaczego państwo polskie sfinansowało taki wybrakowany projekt? To jest ewenement na skalę światową – muzeum historii Żydów polskich bez Żydów polskich. A na czele tego dziwoląga stoi człowiek, którego największym osiągniecie medialnym do tej pory było oplucie Brygady Świętokrzyskiej w TOK FM. Informację o tym wyczynie dyrektora POLIN znajdziecie w felietonie pt. „Antypolski paszkwilant, czy zwykły ignorant?””

   Jesli bydlo-goje i swinie od koryta rzadowego MUSIALYBY placic za zydowsko-gojowe – pomysly
   z wlasnej PRYWATNEJ kieszeni….
   na Hucpy Rzydowskie jak Muzeum Zydow w Polsce–200 mln zlotych polskich
   Kirkut na Woli – Warszawa – sprzatanie za 100 mln polskich zlotych
   etc….
   to NIE bylyby tak rozrzutne….w WYDAWANIU …i lizaniu dupy Rzydowskiej..
   jak som teraz…
   KIEDY — to utrzymanki platnikow podatkowych = swinie od koryta rzadowego chca dac KASE z
   BUDZETU – czyli kase WSZYSTKICH Polakow,,,
   nie pytajac ich nawet o zdanie w tej sprawie…

   Warsaw The Cultural Heritage Foundation will receive 100 million Polish zlotys (USD 28 million) for the renovation of the Jewish Cemetery in Warsaw this year. On December 22, 2017 at the Ministry of Culture and National Heritage, the agreement on this matter was signed by Deputy Prime Minister, Minister of Culture and National Heritage, prof. Piotr Gliński and the President of the Cultural Heritage Foundation, dr Michał Laszczkowski.

   xxx

 2. Jarek mówi

  no to co – bierzemy taczki i do warszaFki wywieźć pana ministra na śmietnik??

 3. Leszek mówi

  Zdrajcy. Muzeum ISISS też ktoś fundnie? Czy pojęcie żydo-komuna nic nikomu nie mówi?

 4. Noah Wendt mówi

  Hahaha…nic nie zrobicie. Beda i pieniadze na cmentarz przy Okopowej i muzeum chasydow. A glosowac i tak bedziecie na tych co daja pieniadze. Tyle waszego, co tu napiszecie! Bedziecie utrzymywac i muzeum polin i to nowe.

  1. Ada mówi

   OBYŚ RECHOTAŁ PRZEDOSTATNI , „po-linie”!!!

 5. Jarek mówi

  to ja od pana ministra poproszę chram albo gontynę Światowida w centrum WarszaFki

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.