Minister zdrowia: Przygotowujemy się na czterocyfrową liczbę zakażonych koronawirusem

minister zdrowia Łukasz Szumowski/ fot. Twitter
2

W poniedziałek (16.03.2020) minister zdrowia Łukasz Szumowski zapowiedział podczas konferencji prasowej, że w tym tygodniu liczba zakażonych koronawirusem w Polsce wzrośnie w taki sposób, jak działo się to w innych krajach. To może być wynik czterocyfrowy. Do tej pory potwierdzono 150 przypadków zakażeń, zmarły 3 osoby.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Efektów decyzji, które podjęliśmy w ostatnich dniach, będziemy mogli oczekiwać za 7-10 dni. Działamy w bardzo trudnym reżimie kwarantanny całego społeczeństwa. Polacy zachowują się odpowiedzialnie, przestrzegają zasad kwarantanny, to jest budujące – powiedział minister. Podkreślił, że ograniczenie transmisji wirusa powinno spowodować spadek liczny zachorowań po gwałtownym wzroście, który nastąpi w najbliższych dniach.

Minister Szumowski poinformował, że w Polsce działa już 19 laboratoriów diagnozujących obecność koronawirusa, co oznacza zwiększenie przepustowości badań do około 3 tys. na dobę. Ministerstwo rozdysponowało ponad 40 tys. testów, z czego wykonano ok. 7-8 tys. Do utworzonych w każdym województwie jednoimiennych szpitali zakaźnych trafi dziś sprzęt ochrony osobistej. – Każdy szpital dostanie tysiąc sztuk kombinezonów, tysiąc sztuk maseczek i odpowiednia liczbę gogli – zapewnił minister.

Zapytany o strategię Wielkiej Brytanii, która nie wprowadza żadnych obostrzeń w związku z koronawirusem, Szumowski powiedział, że Polska stosuje się do wytycznych WHO zalecających izolację. – Nie widzę racjonalnych, twardych danych medycznych i epidemicznych, które by uzasadniały podejście szybkiej transmisji wirusa. Obawiam się, że jest to decyzja bardzo poważna w skutkach. Ja bym takiej decyzji nie podjął – powiedział minister.

Źródło informacji; Twitter, PAP, TVP Info

Zobacz też:

J. Matysiak z USA: Epidemia strachu i paniki

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. piotr p mówi

    Zakażony koronawirusem to ten wskazany przez służby.

  2. Greg mówi

    lekarz do lozka chorego natychmiast !!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.