Międzynarodowe Centrum Przeciwko Ludobójstwu i pomnik mistrza Pityńskiego [WIDEO]

14

„Zaprośmy wszystkich na międzynarodową konferencję, na której w tym roku zdążymy tylko i aż przedstawić projekt Międzynarodowego Centrum Przeciwko Ludobójstwu” – oświadczył uroczyście poseł Grzegorz Braun na corocznym spotkaniu środowisk kresowych w podwarszawskich Falentach.

Każdego roku zjeżdżają się tam przedstawiciele rodzin wołyńskich oraz organizacji dbających o godne upamiętnienie ofiar ukraińskiego szowinizmu narodowego. Cel jest jeden – porozumienie ponad podziałami w celu godnego uczczenia nadciągających rocznic oraz praca nad rozpowszechnieniem wiedzy o ukraińskim ludobójstwie na Polakach.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W tym roku najważniejsze jest jednak planowane odsłonięcie pomnika wołyńskiego ufundowanego przez Stowarzyszenie Weteranów Armii Polskiej w Ameryce. Jego autorem jest śp. Andrzej Pityński, mistrz rzeźby, absolwent krakowskiej ASP, kawaler orderu Orła Białego, Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Orderu Odrodzenia Polski – Polonia Restituta.

Mimo głębokiego uznania dla prac mistrza Pityńskiego, przez lata nie można było znaleźć miejsca dla pomnika jego autorstwa. Co prawda szereg innych jego prac cieszy oczy w Polsce, a nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie mimo wielu przeszkód udało się ostatecznie wznieść pomnik zbrodni katyńskiej, ale pomnik zbrodni wołyńskiej, będący jednym z ostatnich dzieł zmarłego w 2020 roku Andrzeja Pityńskiego wciąż budzi ogromne kontrowersje. Chodzi oczywiście o aktualny kurs polskiej polityki zagranicznej, której główną oś nacisku oparto w ostatnich latach o bezwarunkową współpracę z Ukrainą. Odsłonięcie 14-metrowej rzeźby przedstawiającej jedną z najgorszych kart historii dzielącej Polaków i Ukraińców z pewnością nie wpisałoby się w obecną „mądrość etapu”. A jednak pomnik stanie! Prawdopodobnie jeszcze w tym roku zostanie odsłonięty na Podkarpaciu, w Domostawie (gm. Jarocin), tuż przy międzynarodowej trasie Via Carpatia, noszącej w Polsce oznaczenie S-19.

I o okolicznościach tego wydarzenia debatowali uczestnicy tegorocznego zjazdu w Falentach. Serdecznie zapraszamy Państwa do obejrzenia całej relacji z posiedzenia, w którym udział wzięli m. in. członkowie Konfederacji Korony Polskiej, w tym posłowie: Braun, Skalik i Fritz, a ponadto dr Lucyna Kulińska, wójt gminy Jarocin – Zbigniew Walczak, Wanda Tymińska-Buczek ze Społecznej Fundacji Pamięci Narodu Polskiego i wielu innych znamienitych Polaków, zaś spotkanie prowadził Witold Listowski z Patriotycznego Związku Organizacji Kresowych i Kombatanckich.

Zobacz także:

Jak zatruto umysły Ukraińców? Wykład Jacka Międlara [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jan mówi

  Tak, tak, po trzykroć tak!
  Niech to będzie pierwszy krok do zorganizowania międzynarodowego trybunału, który osądzi ludobójców i potępi ideologię szowinizmu ukraińskiego.
  Krok drugi – ekshumacja i uczczenie ofiar.
  Krok trzeci – debanderyzacja Ukrainy na wzór denazyfikacji Niemiec.

 2. Shadow mówi

  @ Jan- a czy wiesz , że by cokolwiek w tej kwestii ruszyło do przodu, to trzeba nowych, innych władz niż pookrągłostołowe pomyje?

 3. W K mówi

  Wójt tej gminy Jarocin mnie denerwuje. W zeszłym roku ogłoszono, że są zbierane pieniądze, bo jest miejsce na pomni, więc trzeba zabrać pomnik z huty, żeby go nie zniszczyli. Symbolicznie wpłaciłem datek, jako jeden z wielu, bo skoro jest miejsce, wystarczy zrobić fundament, przywieźć i zamontować pomnik. Potem się okazało, że wójt wymyśla jakąś ornamentykę, zamiast zrobić konkret i niechby pomnik stał już od 2023 r. Do dzisiaj nie ma pomnika. Kosztorys też trudno znaleźć, o ile istnieje. Tymczasem ceny wszystkiego rosną. A wystarczyło zrobić fundament, co w XXI w. nader wielką inwestycją ani filozofią nie jest.

 4. daN mówi

  @WK
  Czy trudno ci zrozumieć, że postawiony na „chybcika” , w szczerym polu pomnik stałby się okazją dla zagnieżdżonych tu band oraz przybyłych niedawno „gości” do łatwych akcji profanacyjnych? Gdyby nie obecna sytuacja, gdzie zaprasza się tu tylu tych, którzy są wychowywani w duchu barbarzyńskich bohaterów, to może nie trzeba by było tworzyć kosztownej infrastruktury. Chociaż ja uważam, że bardzo dobrze, że to będzie Prawdziwe Miejsce Pamięci na które zasługują, Ci o których obecnie rządzący i duża część Polaków zapomniała. Wstyd i hańba dla nich!

 5. logika mówi

  Shadow, masz racje ze niewiele sie zmieni dopóki przy korycie bada ciągle pookaglostolowe pomyje. Mam jednak pytanie, a kto w wyborach ciągle głosuje raz na PO+, a potem PiS z przystawkami??? Może Rosjanie, może Niemcy a może Amerykanie???? Odpowiadam; głosują oduraczeni Polacy i stąd sprawdza się takie powiedzenie „Naród ma taką władzę na jaką zasługuje”. Durny narod ma durna władze

 6. Zbigniew Walczak mówi

  Jako „denerwujący wójt tej gminy Jarocin” odpowiem chętnie, jeśli W K wyartykułuje swoje obiekcje pod swoim nazwiskiem. Może to zrobić w komentarzach pod tą relacją umieszczoną na stronie Społecznego Komitetu Budowy Pomnika „Rzeź Wołyńska” w Domostawie.

 7. W K mówi

  Dziękuję za odpowiedź @Zbigniew Walczak Już tutaj napisałem obiekcje, które chciałem napisać. Nie wiem jeszcze, czy mieszkańcy gminy nie zachcą sobie wymienić wójta na takiego, który nie chce pomnika, ale to się niedługo okaże.

 8. W K mówi

  @DaN Argument dotyczący akcji profanacyjnych mnie nie przekonał. Jeśli mają być i tak będą. Bardziej przekonuje mnie argument, że gdyby pomnik stał od 2023 r., np. ks. Isakowicz-Zaleski dożyłby tej chwili.

 9. Zbigniew Walczak mówi

  W K nie zrozumiał, że nie udzieliłem żadnej odpowiedzi. Odpowiedzi mogę udzielić tylko konkretnej osobie znanej z imienia i nazwiska. Nie mam w zwyczaju polemizować z osobami kryjącymi się pod jakimiś inicjałami.

 10. W K mówi

  Dobrze @Zbigniew Walczak, wobec tego dziękuję za komentarz do moich komentarzy. Nazwałem to odpowiedzią, ponieważ pod każdym komentarzem jest ikona strzałki z napisem ,,Odpowiadać”, którą trzeba kliknąć, żeby skomentować komentarz.

 11. W K mówi

  Tak, można skomentować nie klikając ikony ,,Odpowiadać”. Mniejsza o to.

 12. Piotr mówi

  Świetny pomysł popieram dusza i ciałem.
  Może redakcja podała by numer konta na które pozna wpłacić pieniądze na wsparcie inicjatywy upamiętnienia Ludobujstwa na Wolyniu.Ukrainskiego banderowskiego ludobojstwa

 13. DaN mówi

  Panie wójcie Zbigniewie Walczak proszę nie polemizować z WK, bo najprawdopodobniej to pomiot banderowski, który wyciera swoją japę osobą świętej pamięci ks. Isakowicz-Zaleskim.
  Panie Zbigniewie jest Pan w oczach wielu Polaków BOHATEREM. Największym obecnie bohaterem i najodważniejszym człowiekiem żyjącym obecnie w Polsce. Może tylko poseł G. Braun zbliża się do Pana w odwadze. Tego WK, czyli wuka proszę pominąć milczeniem . To prowokator i przykro mi, że coś takiego umie pisać po polsku i wypisuje takie rzeczy na tym portalu.

 14. W K mówi

  @DaN Obowiązkiem Polaka jest udostępnienie paru metrów kwadratowych ziemi pod ten pomnik, jeśli dysponuje kawałkiem ziemi, więc nie rób z tego wójta bohatera. Na razie mówi, że udostępni, tym bardziej nie rób z niego bohatera. Gdyby prawo było w Polsce takie, że kupuję kawałek ziemi i mogę na nim stawiać, co chcę, już dawno bym kupił gdzieś w Polsce kawałek ziemi i ten pomnik już by w Polsce stał, bez potrzeby istnienia bohaterskiego wójta.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.