Merkel, Putin, Erdogan i Macron o Syrii: konieczny proces pokojowy pod auspicjami ONZ

szczyt w Stambule/ fot. twitter
4

Przywódcy Niemiec, Rosji, Turcji i Francji spotkali się w Stambule, żeby omówić sytuację w Syrii i sposób zakończenia wojny domowej, w której zginęło ponad 400 tys. osób. W wydanym na zakończenie szczytu komunikacie podkreślono konieczność trwałego zawieszenia broni w Syrii, ale jednocześnie kontynuowania walki przeciwko terroryzmowi.

Merkel, Putin, Ergogan i Macron stwierdzili, że integralność terytorialna Syrii powinna być utrzymana, oraz że konieczny jest proces pokojowy pod auspicjami ONZ, ale kierowany przez Syryjczyków. Trwałe zawieszenie broni oraz rozpoczęcie procesu pokojowego mają być warunkami wstępnymi do rozpoczęcia powrotu do kraju syryjskich uchodźców.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Na końcu tego politycznego procesu muszą być wolne wybory, w których będą mogli uczestniczyć wszyscy Syryjczycy, włączając w to diasporę – stwierdziła kanclerz Merkel. Elementem tego procesu politycznego ma być, według przywódców czterech państw, utworzenie komisji konstytucyjnej dla Syrii. W komunikacie nie wspomniano o przyszłości politycznej prezydenta Baszara el-Asada.

Wojna domowa w Syrii rozpoczęła się w 2011 roku od antyrządowych protestów, które wybuchły na fali tzw. arabskiej wiosny.

Źródło informacji i cytatów: pap

Obejrzyj:

Baszszar al-Asad walczący z bestiami. Prawda o wojnie w Syrii – J. Międlar

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. kici kici KOCUR mówi

    Aż siedem lat zajęło tym cymbałom wyciągnięcie wniosków które dla każdego normalnego człowieka wydają się oczywiste. Nie ośmieszaliby się przynajmniej. Ja znam zupełnie inny powód do zakończenia wojny w Syrii. Izraelowi ta wojna przestała już się opłacać.

  2. KrulEuropy mówi

    Krula Europy nie wzięli ze sobą – nic to – gorzej że jakoś zapomnieli o inspiratorach „wojny domowej” czyli Żydach i USAmanach ?

  3. Robert mówi

    Państwa osi czwartej rzeszy za łapki zrobiły wężyka,teraz głos ma judeoameryka

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.