Mentzen zmiótł konkurencję w debacie Polsatu. To była interesująca lekcja ekonomii [WIDEO]

Sławomir Mentzen
8

Wczoraj (10 października) w Polsat News odbyła się debata wyborcza o gospodarce. Wzięli w niej udział: wiceminister finansów Leszek Skiba (Prawo i Sprawiedliwość), Izabela Leszczyna (Koalicja Obywatelska), Sławomir Mentzen (Konfederacja), w Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska), Dariusz Standerski (Lewica). Uczestnicy odpowiadali na pytania na temat płacy minimalnej, kwoty wolnej od podatku, nowoczesnej gospodarki, państwa dobrobytu i źródeł energii. Komentarzy i publicyści są zgodni: Mentzen zdeklasował rywali.

– W rankingu wolności gospodarczej fundacji Heritage spadliśmy w tym roku na 46. miejsce. Wyprzedza nawet nas Bostwana, Rwanda oraz Bułgaria. Jeżeli PiS nadal będzie rządził to wyprzedzi nas Kosowo oraz Albania. Jeżeli chcemy mieć dobrobyt musimy postawić na swobodę prowadzenia działalności gospodarczej, a nie na etatyzm i socjalizm – mówił Sławomir Mentzen, który jako jedyny z całej piątki odpowiadał w sposób przejrzysty, z przekonaniem i operował konkretnymi danymi, a to w tego typu debacie jest szczególnie pożądane. Przedstawiciele pozostałych komitetów byli nudni, a ich mowa nie była przejrzysta. Zachowywali się tak jakby nie wierzyli w rzeczowość artykułowanych postulatów. Najzabawniejszy był przedstawiciel PSL, który zapewniał, że nie podwyższą wieku emerytalnego. Zapomniał, co jego formacja zrobiła kilka lat temu?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na szczególną uwagę zasługuje odpowiedź Sławomira Mentzena w kwestii znacznego podwyższenia płacy minimalnej, co podczas konwencji wyborczej w Lublinie obiecywał Jarosław Kaczyński oraz co obiecuje Lewica.
Nie da się administracyjnie podnieść zarobków. Jeżeli próbuje się za szybko podnosić pensję minimalną, musi dojść do wzrostu bezrobocia i bardzo dużych wzrostów cen – powiedział ekonomista, dodając, że niebawem możemy płacić 8 złotych za chleb.
Nawet opowiadająca zwykle bajki z mchu i paproci Lewica nie ma tak absurdalnych pomysłów, jak podniesienie płacy minimalnej w 4 lata do 4 tys. zł brutto – powiedział w trakcie debaty wyborczej w Polsat News Sławomir Mentzen z Konfederacji. – Jeżeli chcemy mieć państwo dobrobytu musimy się wszyscy po prostu wziąć do ciężkiej pracy. Nie możemy liczyć na to, że wyjdzie premier i zarządzi dobrobyt. Dobrobytu się nie zarządza. Nie możemy liczyć na to, że jakikolwiek polityk zarobi dla państwa pieniądze.

Ciekawa debata w telewizji TVN. Kto wypadł najlepiej? [OBEJRZYJ I PRZECZYTAJ]

Wypowiadając się na temat pozyskiwania energii, ekonomista Konfederacji podkreślił, że Polska potrzebuje elektrowni atomowej, która zapewni tańszy prąd. Wspomniał, że rząd Donalda Tuska przymierzał się do budowania takiej elektrowni i powołał w tym celu spółkę, której prezesem został Aleksander Grad z pensją 50 tysięcy złotych miesięcznie.
Rządy Platformy i PiS-u wydały do tej pory na budowę elektrowni atomowej ponad 700 milionów złotych – powiedział Mentzen.

Zupełnie obiektywnie mogę przyznać, że debata o gospodarce bardziej przypominała „lekcję ekonomii” z udziałem nauczyciela Mentzena i czterech kujonów, którzy coś tam wiedzą, ale nie potrafią tego przekazać.

Przeczytaj także:

Sakiewicz za żydowskimi roszczeniami? Wymazał znaczek anty 447 i poucza o „miłości do pieniądza”. Wyjaśniamy

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Alek mówi

  Z elektrowni atomowej bedzie taki tani prad, jak niska stopa procentowa z kredytow we frankach. Nie mamy paliwa uranowego, wiec cena energii zalezec bedzie nie od naszej pracy, tylko od cudzych widzimisie. I bezpieczenstwo energetyczne tez.

 2. Danuta mówi

  Czy nazwisko ,,Mentzen,, nie należy do żydów? Czy słuchając Mentzena nie ma się wrażenia, że to lobbysta ,,niemiecko-żydowski,, który chce zmienić ustawę wiatrakową czy hazardową na niekorzyść Polaków? Dlaczego Mentzen chce doprowadzić do zniszczenia bogactwa naturalnego Polski jakim jest węgiel i stawiać elektrownie atomowe?

  1. Konrad Z. mówi

   Słuchaj uchem a nie brzuchem to będziesz wiedział czego chce cała Konfederacja, jako jedyni chcą korzystać z węgla jak najdłużej się da do tego są orędownikami nowych technologii jak podziemna gazyfikacja węgla. A to czy będziemy korzystać z węgla zawsze, zależy od Polaków i od tego czy wciąż będą takimi Unio-entuzjastami gdyż to UE nakłada na nas obowiązek odejścia od węgla do któregoś tam roku. Dlatego warto słuchać i zapoznać się z innymi materiałami z dr Mentzenem jaki i innymi osobami z Konfederacji a nie pleść głupoty.

 3. The Indoraptor mówi

  Z uranu jest też więcej energii elektrycznej niż z węgla ale, węgiel musi być jako surowiec zabezpieczający by prowadzić jakiekolwiek inne elektrownie.

 4. antyPOPiS mówi

  Skoro w gospodarce ma się liczyć rachunek ekonomiczny, a wypowiedzieli byśmy pakiet klimatyczny, to węgiel na lata będzie bezkonkurencyjny. Inna sprawa to energetyka atomowa, trudno znaleźć dla niej uzasadnienie ekonomiczne, licząc wszystkie koszty, brak własnych technologii i surowców. Także te związane z zwiększonym zagrożeniem czy ochroną antyterrorystyczną. Więc idea budowy elektrowni atomowych to raczej nie do końca przemyślana propozycja. Co nie zmienia faktu że będą głosował na KONFEDERACJĘ.!.

 5. Włościanka mówi

  Większość zakładów należy do obcych, którzy u siebie płacą 4 razy więcej pracownikom. Więc mętne tłumaczenie nam tubylcom skazanym na nędzę za 1300 zł, że tak ma być; jest wstrętne. A Polacy – pracodawcy przecież kupują surowce i energię w cenach światowych, podobnie sprzedają swoje wytwory; więc dlaczego mają podle i bezwzględnie wyzyskiwać swojego robotnika. Natomiast premiera hojnie obdarzającego obcych milionami i zwalniającego ich na wiele lat z podatków powinni wytarzać w smole i pierzu i wypędzić ze stolicy. Ale czy widział ktoś protest przedsiębiorców? Po co im to? Jak można gnębić pracownika-nędzarza. Nie będą się przecież narażać.

 6. Flex mówi

  Cisza wyborcza zatem apolitycznie. Właśnie odsłuchuję na YT tą debatę. Nie napiszę kto wg mnie był lepszy i bardziej merytoryczny. Napiszę kto wygrał. Wygrał POLSAT! Brawo! Można być TV prywatną o wiadomym pochodzeniu i sympatiach politycznych, a zachować przyzwoitość i obiektywizm. Świetna dynamika nie pozwalająca znudzić się widzowi. Czas wypowiedzi 20s. w sam raz – „tylko kłamstwo owija się w wielomówstwo. Prawda jest zwięzła” – jeden zcytatów na okładce wydanej w l. 80tych punkowej składanki „Fala”.

 7. Jarosław mówi

  Polska już wybudowała elektrownię atomową – i to prawie 30 lat temu!! Juz by zarobiła kupe miliardów dla kraju! W Żarnowcu wybudowano elektrownię, kupiono całe wyposażenie, wykształcono WŁASNE kadry, zbudowano wiele zakładów na potrzeby elektronowi i była to w dużej mierze POLSKA elektrownia, miały być następne. Rząd MAZOWIECKIEGO (Unia Wolności + KLD) zniszczył elektrownię na którą wydano dziesiątki miliardów – koszt zniszczonej elektrowni oraz utraconych korzyści przez lata to program 500+. Gdzie ekolodzy ? Ile miliardów ton CO2 można by mniej wyprodukować? (I teraz TUSK szef KLD, przez lata wice szef UW jest „królem” UE? )

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.