Marynarski Katyń! „Na tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939 roku”

Zbrodnia w Mokranach - marynarski Katyń
2
SKLEP-WPRAWO.PL

Trwa ogólnopolska dystrybucja audiobooka „Na tropie zbrodni w Mokranach. Polska Marynarka Wojenna w wojnie z Rosją Sowiecką w 1939 roku”, książki Mariusza Borowiaka, pisarza i dziennikarza Pojezierze24.pl, która niewątpliwie stanowi, jak dotąd, najpoważniejszy głos w sprawie zbrodni – pierwszego małego morskiego Katynia – popełnionej na polskich oficerach i podoficerach Marynarki Wojennej na wschodnich terenach II RP pod koniec pierwszego miesiąca drugiej wojny światowej.

– Morderstwo w Mokranach – „mały marynarki Katyń” – przez z górą pół wieku otoczone było murem milczenia i kłamstw. Przez wszystkie te lata, począwszy od zakończenia działań wojennych aż do drugiej połowy lat 80. XX wieku, dramatyczne losy marynarzy z Flotylli Pińskiej, którym po 17 września 1939 roku przyszło walczyć na dwóch frontach, należały do tematów tabu. Nadzieja by prawda ujrzała światło dzienne była nikła, choć wciąż żyła grupa świadków pragnących ujawnić potomnym nieznane fakty – mówi Mariusz Borowiak.

Głównym tematem książki, ale nie tylko, jest zapomniana zbrodnia na polskich oficerach i podoficerach w granatowych marynarskich mundurach oraz żołnierzach z wojsk lądowych Wojska Polskiego we wsi Mokrany, której rozwikłaniu Mariusz Borowiak poświęcił 15 lat – odbył w tym czasie kwerendy w archiwach w kraju i za granicą, spotykał się wielokrotnie z byłymi uczestnikami walk zbrojnych na wschodnich terenach II RP oraz rodzinami marynarzy Flotylli Rzecznej Marynarki Wojennej w Pińsku, zebrał również dodatkowe materiały źródłowe i ikonograficzne. Były to czasy, gdy sprawa haniebnego mordu popełnionego na polskich marynarzach w Mokranach była tematem skrywanym i przemilczanym. Borowiak postawił sobie za cel ujawnienie prawdy o okrucieństwie, z jakim spotkali się nasi marynarze po wkroczeniu wojsk sowieckich na polskie ziemie. Po wielu trudach ustalił okoliczności i nazwiska polskich marynarzy wymordowanych przez zbrojne oddziały ukraińskich nacjonalistów i czerwonoarmistów w Mokranach, pod koniec września 1939 r.

Rosjanie nadal twierdzą, że nie posiadają dokumentów, które umożliwiłyby personalne wskazanie osób winnych rozstrzelania polskich marynarzy – nie zamierzają najwidoczniej ponosić współodpowiedzialności za ludobójstwo, do jakiego doszło za sprawą ich rodaków. Nasi sąsiedzi zza wschodniej granicy twierdzą, że to nie żołnierze spod znaku „czerwonej gwiazdy” pociągnęli za spusty karabinów.

Książka – drugie wydanie w wersji papierowej ukazało się w 2014 r. – została bardzo dobrze przyjęta przez środowisko byłych marynarzy Marynarki Wojennej i rodziny pomordowanych. Powtarzające się opinie to: bardzo interesująca, rzetelna praca, wypada się cieszyć, że taka książka w końcu powstała. Pochlebnie o książce wypowiadali się jej recenzenci – dzięki zdolnościom analitycznym i talentowi pisarskiemu autora mamy do czynienia z pasjonującą publikacją, posiadającą wszelkie cechy bestsellera.
***
Słowo od autora https://soundcloud.com/karneolrecordingstudio/mariusz-borowiak-na-tropie-zbrodni-w-mokranach
***
Artykuł o audiobook
https://pojezierze24.pl/aktualnosci/na-tropie-zbrodni-w-mokranach-wyjatkowy-final-gnieznienskiego-projektu,13207
***
Historia http://www.sww.w.szu.pl/index.php?id=artykuly_zapomniana_zbrodnia_w_mokranach&fbclid=IwAR1YsFCR8S9sezWsqoc7gdyczKJ0Pqd0eptC4auP-7rmeoaXzcrmIAYMJZI

Audiobook jest opublikowany na płycie CD (mp3) z oprawą graficzną. Ponad 9 godzin materiału audio! Czyta: Maciej Hązła (Aktor Teatru Fredry w Gnieźnie). MOŻNA OTRZYMAĆ AUDIOBOOK Z AUTOGRAFEM lub DEDYKACJĄ!

MARIUSZ BOROWIAK (ur. 1964 w Gnieźnie), pisarz, dziennikarz-publicysta, autor blisko 100 książek (także w jęz. rosyjskim i angielskim) oraz broszur o tematyce wojenno-morskiej. Współautor haseł do słowników i encyklopedii oraz kilkuset artykułów. Na podstawie książki „Westerplatte. W obronie prawdy” powstał scenariusz do filmu fabularnego. Był także konsultantem scenariusza filmu „Dywizjon 303. Historia prawdziwa”. Jego artykuły prasowe i książki były pretekstem do przygotowania licznych reportaży radiowych i telewizyjnych. Znany z obalania „prawd historycznych” o Polskiej Marynarce Wojennej w latach 1918-1947 i niemieckiej U-Bootwaffe w latach II wojny światowej. Dziennikarz portalu turystyczno-informacyjnego Pojezierze24.pl; współpracownik magazynów: „Morze, Statki i Okręty”, „Polska Zbrojna Historia”, „Morze.org”. Prezes Stowarzyszenia Wyprawy Wrakowe.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    Niemcy. Wstrząsające wieści. Tajemnica generała SS ujrzała światło dzienne.

  2. Marek mówi

    Super audiobook, bardziej jako słuchowisko! Autor zbierał te materiały przez 15 lat?!? Szacun dla całego projektu. Polecam i osobiście proszę o wspieranie takich małych, nieznanych i niezależnych publikacji! Profesjonanie zrobione.
    Ku Chwale Ojczyzny! Z Panem Bogiem!!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.