Martwe kozy na wyspie w Warszawie. Tragiczny finał ekologicznego projektu władz stolicy

kozy nad Wisłą/ fot. screen
9

Martwe kozy, którymi opiekował się bezdomny. Tak wygląda efekt ekologicznego projektu warszawskiego ratusza, którego celem było koszenie wyspy, aby umożliwić ptakom budowania gniazd. Rolę „naturalnych kosiarek” miały pełnić kozy sprowadzone z hodowli w Józefowie. Zwierzęta zamieszkały na wyspie na wysokości dzielnicy Praga-Północ

– Pilotażowa akcja sprawdziła się. Zwierzęta zjadają zarośla i tym samy w pełni naturalnie pomagają nam w pielęgnacji domów skrzydlatych mieszkańców wyspychwalił się w sierpniu 2018 wiceprezydent Warszawy, Michał Olszewski. We wrześniu 2019 ze stada została połowa. W sobotę (28.09.2019) mieszkaniec Warszawy powiadomił Animal Rescue Polska o martwych kozach leżących na wyspie.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Na wyspę przywieziono sześćdziesiąt kóz, a pozostało trzydzieści. Opiekował się nimi bezdomny na zlecenie ich właściciela. Obcokrajowiec przyjeżdżał raz w miesiącu i dawał mu 50 złotych oraz jakieś parówki – mówił Dawid Fabijański z Animal Rescue Polska. Bezdomny dokarmiał kozy chlebem. Twierdzi, że prosił właściciela stada o sprowadzenie weterynarza, ale ten kazał mu wyrzucać ciała padłych zwierząt do Wisły.

– Chcieliśmy odebrać osiemnaście kóz znajdujących się w stanie zagrożenia zdrowia i życia. Jednak Miasto Stołeczne Warszawa nie ma procedur postępowania w takich przypadkach. Musiały więc tam pozostać – mówi Fabjański. Dodaje, że w tym roku na wyspie nie zjawił się żaden pracownik ratusza, aby sprawdzić, czy opieka nad mieszkającymi tam zwierzętami przebiega zgodnie z umową.

Urzędnicy warszawskiego ratusza nie czują się winni zaistniałej sytuacji. – Miasto jest odpowiedzialne za utrzymanie projektu, który polega na utrzymanie efektu ekologicznego, czyli zjadania przez zwierzęta podrostu nawłoci klona. Projekt trwa trzeci rok, w tym roku ma się zakończyć – powiedziała Renata Kudłowicz, p.o. zastępcy dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej. – My udostępniamy teren, a stado nie jest nasze; umowa przewiduje, jaki efekt ma być osiągnięty przez ten wypas – oświadczyła Ewa Rogala, wicerzecznik warszawskiego magistratu.

Bezdomny mężczyzna opiekujący się kozami został zatrzymany przez policję. Paulina Onyszko z Komendy Rejonowej Policji w Warszawie wyjaśniła, że zatrzymanie było konieczne, ponieważ mężczyzna nie ma stałego adresu zameldowania, a policja chce zabezpieczyć jego obecność w czynnościach procesowych.

Źródło informacji i cytatów: Polsat News

Zobacz też:

Warszawa zablokowana przez strajk klimatyczny. Miały być darmowe przejazdy, a był dzień pieszego pasażera [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. piotr p mówi

    A ile właściciel kóz brał od miasta?

  2. Piotr mówi

    Kabaret bezkarnych lewackich oszołomów. Ekolodzy od siedmiu boleści.

  3. Pusio mówi

    A mnie zastanawia taka ciekawostka, otóż jak nie masz stałego zameldowania i jesteś bezdomnym to można cię zatrzymać bezkarnie przez policję.

  4. Robert mówi

    Potężna Warszwo,potężna gwiazda od burmistrza i wszystko zrównania się z Zieloną trawą

  5. ikss67 mówi

    Świat na lewo od rozumu polega na tym, że każdą porażkę można zamienić w sukces… I tak oto projekt ekologiczny ratusza powiódł się nadzwyczaj wspaniale. Wyspa pożarła kozy.

  6. Janek mówi

    Zwierzę nie jest martwe i nie umiera a jest zdechłe, padnięte. Tak samo: zwierzę nie jest w ciąży a jest kotne, źrebne, prośne; zwierzę nie rodzi się a koci się, prosi, źrebi. Pisząc tak jak w tytule przejmujecie lewacką mowę i nadajecie zwierzętom ludzkie cechy.

    1. Katarzyna Treter-Sierpińska mówi

      Panie Janku, określenie „martwe zwierzę” nie jest lewacką nowomową i nadawaniem zwierzęciu ludzkich cech. Przymiotnik „martwy” ma znaczenie uniwersalne i nie jest zarezerwowany wyłącznie dla ludzi. Czy określenie „martwa natura” też Panu przeszkadza? Proszę zajrzeć do słownika.

    1. Katarzyna Treter-Sierpińska mówi

      Nie. Tu działa system antyspamowy.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.