„Lwów jest to miasto Polską obłąkane.” Zakazana przez komunistów powieść Makuszyńskiego dla dzieci i młodzieży!

Książka jest dostępna na sklep-wprawo.pl
1

Nakładem wydawnictwa wPrawo.pl ukazała się kolejna pasjonująca lektura. Po wydaniu Kornela Makuszyńskiego „Radosnych i smutnych” o hajdamacko-bolszewickich zbrodniach Ukraińców na Polakach, Jacek Międlar wydał powieść tegoż autora, dedykowaną dla dzieci i młodzieży. Obie pozycje były zakazane przez komunistyczną cenzurę, a przez mainstream III RP skazywane na zapomnienie.

Z przedmowy Jacka Międlara:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jest to miasto Polską obłąkane.

Kornela Makuszyńskiego „Uśmiech Lwowa” to obok „Radosnych i smutnych” książka zakazana przez władze komunistyczne, dziś zaś, przez mainstream III RP, skazywana na zapomnienie. To wzruszające opowiadanie, które wyszło spod pióra jednego najwybitniejszych polskich pisarzy, od kilkudziesięciu lat na rynku wydawniczym jest w zasadzie niedostępne. Do dzisiaj.

OBEJRZYJ: Jacek Międlar o książkach Kornela Makuszyńskiego w wywiadzie dla Marcina Roli [WIDEO]

„Uśmiech Lwowa” to napisana z przenikliwą wrażliwością i nostalgią opowieść o polskim mieście, w którym nie zabytki są najważniejsze, ale jego mieszkańcy. Jej lektura to swoista wyprawa po mieście – kolebce polskiej kultury i inteligencji. Towarzyszy nam w niej 14-letni skaut Michał Korecki. Razem z nim wyruszamy na Kresy w poszukiwaniu tajemniczego opiekuna, razem z nim przemierzamy ulice Lwowa i spotykamy jego mieszkańców, bo jak pisze autor: Nie ma w Rzeczpospolitej miasta bardziej promienistego, choć wiele jest w niej miast bohaterskich. Właściwie to nie nastolatek, a Lwów jest głównym bohaterem powieści.

Dzieci, młodzież i dorośli w „Uśmiechu Lwowa” odnajdą przygodę, przewodnik, uśmiech i łzy wzruszenia, a zwłaszcza lekcję braterstwa i patriotyzmu. To opowiadanie, dzięki któremu, drogi Czytelniku, na Lwów spojrzysz innymi oczyma. Oczyma człowieka poruszonego historią miasta skąpanego we krwi Orląt Lwowskich – chłopców i dziewcząt, dla których motto Zawsze wierny, Tobie Polsko, nie było pustym sloganem, ale dewizą na życie i śmierć.

W dobie zakłamywania historii Lwowa, a zwłaszcza prób wyrugowania z niego polskości, ta powieść powinna znaleźć należne sobie miejsce w kanonie lektur obowiązkowych na poziomie nauczania w szkołach podstawowych.

KSIĄŻKA JEST DOSTĘPNA W NASZYM SKLEPIE
Książka jest dostępna na sklep-wprawo.pl
Książka jest dostępna na sklep-wprawo.pl

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Katarzyna mówi

    Lwów ,polskie miasto na polskich kresach. Przeczytałam bibliotekę o tym magicznym mieście. Poznałam codzienne życie w nim ,ludzi ,zwyczaje, i poznałam kanalie ,znaczące nocami wojny ’39 mieszkania polskich rodzin wydających tym samym na Nich wyrok śmierci. Byłam z Nimi myślami,sercem i bezbronnym płaczem. To wielka hańba dzisiaj tak oddawać im nasz honor ,honor i pamięć naszych bliskich bez własnego nawet grobu. W Polace trwa ukrainizacja i okradanie majątku polskiego .

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.