List otwarty w sprawie skandalicznych wypowiedzi o. Gużyńskiego. Jaki będzie efekt?

2

Portal Fronda.pl opublikował list otwarty napisany przez o. Andrzeja Potockiego, dominikanina i profesora zwyczajnego Uniwersytetu Warszawskiego. Adresatem listu jest o. Paweł Kozacki, Prowincjał Polskiej Prowincji Dominikanów. W liście o. Potocki odnosi się do skandalicznych wypowiedzi o. Pawła Gużyńskiego i domaga się interwencji, która zakończy jego występy medialne. Jaki będzie efekt? Nie mamy co do tego wielkich złudzeń. Gdyby Prowincjał czuł potrzebę ukrócenia polityczno-medialnej działalności o. Gużyńskiego, zrobiłby to dawno temu. Co zrobi teraz? To będzie ostateczny test, bo listu o. Potockiego zignorować nie sposób.

Cieszy nas to, że o. Potocki napisał w swoim liście „Dość tego!” Faktycznie, dość. Na naszym portalu wskazywaliśmy to już dawno temu. Przeczytajcie felieton o wyczynach o. Gużyńskiego pt. „Dominikanin na smyczy niemieckiej propagandy”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Ojcze Kozacki, trzeba decydować – albo tak, albo siak. Tertium non datur.

 

Warszawa, dnia 5 września 2017 roku

Prof. zw. dr hab. Andrzej Potocki OP    

Ul. Dominikańska 2

02-741  Warszawa

 

Czcigodny Ojciec Prowincjał

Paweł Kozacki OP

Warszawa ul. Freta 10

List otwarty

Czcigodny Ojcze Prowincjale,

Z rosnącym niepokojem obserwuję od lat medialną aktywność naszego Współbrata o. Pawła Gużyńskiego. Gorszące bywają jego wypowiedzi kontestujące opinie i działania Episkopatu Polski, wypowiedzi obraźliwe wobec wielu Księży Biskupów, zarzuty tępoty u ludzi Kościoła. Wysoce niepokojąca jest jego kontestacja dyscypliny kościelnej („Stałem się przeciwnikiem wielkopostnych postanowień”). Jako wręcz haniebną odbieram kpinę o. Pawła z tak pięknie zadomowionego w naszej ojczyźnianej tradycji hasła „Bóg–Honor–Ojczyzna”. Ostatnio doszło do dezawuowania społecznych działań na rzecz obrony życia, w czym trudno nie widzieć relatywizowania jego wartości. W szczegóły nie wchodzę; jedynie przypominam to, co obserwując wystąpienia o. P. Gużyńskiego dobrze znamy.

Definiując się dziś jako „duszpasterz i analityk społeczny”, posługę duszpasterską Kościoła o. Paweł uparcie postrzega przez pryzmat polityki, co daje mu podstawę do nieuprawomocnionych, politycznych insynuacji. Zresztą sam wyraźnie zinstrumentalizowany przez lewicowo-liberalne media i w efekcie wobec nich służebny, daje się wykorzystywać w politycznej grze. Także w walce z katolicyzmem i Kościołem.

Smutek szczególny budzi to, że o. Paweł Gużyński faktycznie kształtuje w naszym społeczeństwie wizerunek polskich dominikanów; wizerunek – co oczywiste – dalece nieprawdziwy. Medialne wystąpienia o. Pawła odbieram – tego nie ukrywam – jako osobistą krzywdę. Przed laty przygodnie napotykani księża w imię grzeczności, a to widząc dominikanina, zagadywali mnie o św. Tomasza, o. prof. Jacka Salija, o. Jana Górę. Zagadywali z  oczywistą atencją. Dziś number one rozmów stał się o. Paweł Gużyński, a zwłaszcza kwestia reakcji Zakonu – osobliwie Ojca Prowincjała – na słowne ekscesy o. Pawła. I to jak refren wracające w rozmowach pytanie: „Co wasz Prowincjał na to?” Zresztą o takim klimacie rozmów z księżmi diecezjalnymi i zakonnymi informuje sporo naszych Współbraci. Jest dla mnie jasne, że w imię braterskiej solidarności podejmowana  przeze mnie próba obrony o. Pawła przez odwoływanie się do dominikańskiego pluralizmu i właściwej nam demokracji jest skazana na przegraną. Bo zaraz słyszę także mi bliskie zalecenie, by mowa Kościoła była „tak, tak; nie, nie. Co nadto jest, od złego pochodzi” (Mt 5, 37).

Drogi Ojcze Prowincjale ! Zważywszy to, co wyżej, równie serdecznie, co stanowczo, proszę Ojca o podjęcie działań, które ukrócą medialną aktywność o. Pawła Gużyńskiego przynoszącą dziś Zakonowi oczywistą niesławę. Czas powiedzieć w sposób zdecydowany: „Dość tego!”. Gorąco proszę bronić dobrego imienia polskich dominikanów. Proszę bronić swojego dobrego imienia.

Z synowskim oddaniem                         

br. Andrzej

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jacek Wójcikiewicz mówi

    Brawo Ojcze Profesorze Andrzeju!!!Jesteś wiernym synem Świętego Dominika Guzmana i pamiętasz dlaczego założył Zakon Kaznodziejski.

  2. andzia mówi

    O.Gużyńskiemu przydałby się odpoczynek w ciszy i kontemplacja. Widać przez medialne prezentowanie swojej osoby, zaczyna mu uderzać woda sodowa do głowy. To jasne, że czuje się bezkarny.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.