Kynolodzy z PPK przestrzegają przed maltretowaniem psów „miłością celebryty”

6

Polskie Porozumienie Kynologiczne mówi STOP dla patologii wśród mody na przesadną miniaturyzację jednych ras lub nienaturalne powiększanie innych. Piotr Kłosiński, prezes PPK wskazuje jednak, że winni są nie tyle zwykli ludzie, czy znani z hołubienia psów rasowych celebryci, którzy nierzadko psy „zapieszczają” zamiast hodować, co winni są sami hodowcy. Ci ostatni – zdaniem lidera kynologów – zbyt często ulegają modom i pokusom zarobku. Tymczasem – jak uważa Kłosiński – utrzymanie wzorców ras powinno stać się dzisiaj przesłaniem dla wszystkich hodowli, nie tylko zrzeszonych w PPK.

Piotr Kłosiński w rozmowie z wSensie.pl wyjaśniał, że przy rasach takich jak np. Yorki, dochodzi do skrajnej miniaturyzacji, która doprowadziła do zaniku pierwotnego instynktu psów (w przypadku Yorkshire Terierów zmiany ewoluowały od charakteru psa używanego przy polowaniach do maskotki, która – jak dowiadujemy się z programu – „pozostawiona na stole umiera ze strachu”).

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„Tendencja europejskich hodowców podążających za modą potrafiła także powiększać rasy, jak np. w przypadku owczarka kaukaskiego, którego sztucznie „napompowano” zgodnie z oczekiwaniami klientów”

– dowiadujemy się z wSensie.pl

Piotr Kłosiński tłumaczy, że zbyt dalekie odejście od wzorca ras kończy się częstszymi chorobami somatycznymi psów i – co gorsza – psychicznymi.

Sam prezes PPK jest także hodowcą, a jego zainteresowaniem cieszy się jedna z pierwotnych ras chińskich.

„Ta rasa – Chinese Chongqing Dog – przez tysiące lat nie była modyfikowana. Nie mogła się wydostać spoza Chin. Ta rasa wygląda dzisiaj tak samo jak na dawnych posągach chińskich cesarzy. Jeśli chodzi o Azję, to niewiele grozi tej rasie. Tam jest tendencja, że jeżeli coś jest dobre, to nie trzeba tego zmieniać”

– puentował Kłosiński.

To odejście od nałogowego poprawiania wzorców ras jest zdaniem prezesa PPK wyzwaniem dla współczesnej kynologii.

Robert Wyrostkiewicz

fot. collage za Pixabay

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Bartosz mówi

  Jak pan z PPK ma pojęcie o radach i ich historii to ja jestem prezydentem Polski hehe.
  Bez jaj… Żadnej tradycji kynologicznej ani merytorycznej wiedzy!

  1. Tomasz mówi

   Dobrze że ty ją masz.

 2. Dominika mówi

  Nie ma czegoś takiego jak porozumienie kynologiczne. Nie słyszałam by Związek Kynologiczny w Polsce należący do FCI podpisywał takie porozumienie!

  1. Tomasz mówi

   Nie każdy trzyma się FCI i fałszywych bufonowych hodowców. PPK to niezależna oeganizacją współpracująca z WKU poza szeregami FCI i ZKwP.

 3. Tomasz mówi

  Wszyscy hodowcy PPK, SWKiPR i innych organizacji w całości popieramy to stanowisko

 4. Lena mówi

  Witam, mam sąsiadów którzy hodują psy chinskie i dogi tajskie, po za dziesiątkami kotów bengalskich, Chongqing wyglądają strasznie, wylysiale lub bez oka, wydaje mi się że próbują zrobić krzyżówkę tajskiego z chongquing

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.