Kredyt hipoteczny. Co warto o nim wiedzieć?

2

Kredyt hipoteczny wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych sposobów na zakup nieruchomości. Jak każde rozwiązanie, ma swoje zalety i wady. Warto je poznać jeszcze przed zaciągnięciem tak dużego zobowiązania.

  1. Czym jest kredyt hipoteczny?
  2. Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?
  3. Zanim zaciągniesz kredyt pomyśl o…

Zobowiązanie hipoteczne nie musi być dużym obciążeniem. Wystarczy wybrać najlepszy kredyt hipoteczny na Direct.Money, dopasowany do potrzeb kredytobiorcy.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czym jest kredyt hipoteczny?

Chcąc kupić działkę budowlaną, mieszkanie lub dom, znaczna większość inwestorów zaciąga kredyt hipoteczny. Jest to zobowiązanie wobec banku na określoną kwotę, spłata której zabezpieczona jest hipoteką. Natomiast hipoteka to rzeczowy środek zabezpieczenia wierzytelności w postaci nieruchomości. W praktyce oznacza to, że w przypadku braku spłaty kredytu, bank staje się właścicielem nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu. Jednak zanim do tego dojdzie, muszą zostać spełnione określone w umowie warunki.

Jak wybrać najlepszy kredyt hipoteczny?

Kredyt kredytowi nierówny, dlatego przed wyborem finalnej oferty, trzeba przeanalizować wszystkie ważne aspekty, mające wpływ na ostateczną wysokość kwoty do spłaty. Pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wysokość oprocentowania, od której w dużej mierze zależy koszt kredytu. W przypadku zobowiązań hipotecznych, na oprocentowanie składa się marża banku powiększona o stawkę WIBOR. Z kolei WIBOR uzależniony jest od wysokości stóp procentowych, ustalanych przez Radę Polityki Pieniężnej, i pozostaje z nimi w zależności wprost proporcjonalnej – im wyższe stopy procentowe, tym wyższy będzie WIBOR. Chcąc zaciągnąć kredyt hipoteczny, warto obserwować wartość tych wskaźników, aby móc oszacować najkorzystniejszy moment wystąpienia z wnioskiem kredytowym. W rzeczywistości niski WIBOR nie musi oznaczać korzystnego oprocentowania kredytu. Banki mają bowiem możliwość manipulowania marżą – w tym tkwi nie tylko niebezpieczeństwo zwiększenia oprocentowania pomimo niskiego WIBOR, ale również opcja negocjacji z bankiem.

Pod uwagę trzeba wziąć także inne koszty. Oprócz marży, bank nalicza również prowizję za udzielenie kredytu, a od kredytobiorcy wymaga często dodatkowych ubezpieczeń. Zalicza się do nich ubezpieczenie na życie samego kredytobiorcy, jak również ubezpieczenie majątkowe nieruchomości z cesją na bank. W trakcie procedowania wniosku kredytowego mogą pojawić się również inne koszty, jak chociażby opłata za dokonanie wyceny nieruchomości, która ma zostać obciążona hipoteką.

Wskaźnikiem dostarczającym rzetelnej przesłanki do porównywania oferty, jest RRSO, czyli rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Jej wartość uwzględnia wszystkie koszty, jakie ponosi kredytobiorca.

Zanim zaciągniesz kredyt pomyśl o…

Zaciągnięcie kredytu hipotecznego nie może być pochopną decyzją. Jeszcze przed złożeniem wniosku trzeba dobrze przemyśleć jaka kwota będzie wystarczająca oraz czy kredytobiorca jest w stanie spłacać zobowiązanie w terminie w określonej umownie kwocie. Kredyt hipoteczny opiewa zwykle na setki tysięcy złotych i zaciąga się go na kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego żaden szczegół nie powinien umknąć uwadze. Aby dobrze zabezpieczyć się przed zaciągnięciem niekorzystnego finansowo kredytu, warto skorzystać z pomocy doświadczonego doradcy, który posiada dużą wiedzę oraz doświadczenie w porównywaniu ofert poszczególnych banków. Pomoże też samodzielne porównywanie ofert i poszukiwanie najlepszych rozwiązań, które będzie można skonfrontować z propozycjami przedstawionymi przez doradcę.

Artykuł sponsorowany

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Tolek mówi

    Hahaha, „patriotyczny” portalik reklamuje lichwę xD

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.