Krakowscy radni zablokowali budowę pomnika Armii Krajowej

projekt pomnika AK w Krakowie/ fot. wstegapamieci.com
10

W Krakowie pod Wawelem miał powstać pomnik Armii Krajowej. Nie wiadomo jednak, czy powstanie, ponieważ krakowscy radni unieważnili wszystkie wcześniejsze uchwały dotyczące jego lokalizacji i zobowiązali prezydenta miasta do przeprowadzenia konsultacji społecznych w sprawie formy upamiętnienia żołnierzy AK w ich mieście.

– Ta rada nie chce pomnika. Mówię o klubie Platformy Obywatelskiej, Nowoczesnej i Kraków dla Mieszkańców, a także przedstawicielach klubu prezydenckiego – mówi w rozmowie z TV Trwam Adam Kalita, krakowski radny PiS.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

– Wojewoda ma teraz szansę po raz drugi uchylić tę uchwałę. Przyjęcie jej w nagłym trybie, bez dyskusji, bez wprowadzenia wcześniej do porządku obrad, czy bez zaproszenia chociażby jednego przedstawiciela Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, inicjatora budowy pomnika ,,Wstęga pamięci” pod Wawelem, wyraźnie wskazuje, że części krakowskich radnych chodzi o to, aby zniknęła pamięć o Polsce podziemnej, niepodległej, o naszych bohaterach narodowych – wyjaśnia dr Jerzy Bukowski, rzecznik Porozumienia Organizacji Kombatanckich i Niepodległościowych w Krakowie.

Pomnik AK „Wstęga Pamięci” miał być zrealizowany na osi Drogi Królewskiej u stóp Wawelu. Projekt zakłada plac w kształcie granic II RP, wzdłuż których znajduje się wstęga ze stali, a całość ma otaczać kompleks zieleni „Ogród Pamięci”. Kamień węgielny poświęcony przez kardynała Dziwisza wmurowano w 2013 roku w obecności władz miasta Krakowa i rządu. Pomnika nadal nie ma, a obecna rada miasta dąży do zablokowania jego budowy w pierwotnej lokalizacji.

Mój komentarz: „Postępowi” Europejczycy nie chcą pomników, które przypominają o bohaterstwie Polaków i walce o niepodległość Polski. W eurokołchozie nie ma miejsca na takie fanaberie. Ma być multikulti, gender, homopropaganda oraz walka z nienawiścią, przy czym jako źródło nienawiści wskazywany jest naród. Wizerunek żołnierzy AK buduje się filmami w typie „Nasze matki, nasi ojcowie”, z których wynika, że polscy żołnierze to antysemici i faszyści. Takim nie należy stawiać żadnych pomników, a już na pewno nie w prestiżowej lokalizacji. Nic zatem dziwnego, że „postępowi” radni robią, co w ich mocy, żeby pomnik AK nie powstał. Dla Polaków jest pedagogika wstydu, a nie pomniki.

Źródło informacji i cytatów: TV Trwam, wstegapamieci.com

Przeczytaj też:

Skandal! Ministerstwo Nauki dofinansuje czasopismo wydawane przez Engelking i Grabowskiego

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Hammurabi mówi

  „Nas nie stanie, lecz ty nie zaginiesz, pieśń cię weźmie, legendy przechowa. Z wichrem chwały w historię popłyniesz. Armio Krajowa”…
  Mam nadzieję, że ci „radni” już niebawem będą bezradni, czego im gorąco życzę!

 2. JMP mówi

  Może by tak wreszcie zapomnieć o granicach tzw. II RP i, zamiast ciągle rozjątrzać rany, na które się samemu zapracowało, w końcu wziąć się za robotę? Ciągłym przypominaniem tego co to niby było i wylewaniem łez o niewiadomo co niczego się nie zbuduje ani nie osiągnie, poświęceniem i ciężką, prawidłowo ukierunkowaną pracą, tak.

  1. Hammurabi mówi

   Zapomnieć… Wybaczyć… Zrozumieć… Patrzeć w przyszłość…
   Nie!
   Ofiara krwi i męczeństwa moich rodaków na to nigdy nie pozwoli! Piszę moich, bo Ty pisząc takie słowa określiłeś się jako mierzwa!
   Bez tej miłości można żyć,
   mieć serce suche jak orzeszek,
   malutki los naparstkiem pić
   z dala od zgryzot i pocieszeń,
   na własną miarę znać nadzieję,
   w mroku kryjówkę sobie uwić,
   o blasku próchna mówić „dnieje”,
   o blasku Słońca nic nie mówić.

   Jakiej miłości brakło im,
   że są jak okno wypalone,
   rozbite szkło, rozwiany dym,
   jak drzewo z nagła powalone,
   które na płytko wrosło w ziemie,
   któremu wyrwał wiatr korzenie
   i jeszcze żyje cząstką czasu,
   ale już traci swe zielenie
   i już nie szumi w chórze lasu?

   Ziemio ojczysta, ziemio jasna,
   nie będę powalonym drzewem.
   Codziennie mocniej w ciebie wrastam
   radością, smutkiem, dumą, gniewem.
   Nie będę jak zerwana nić,
   odrzucam pusto brzmiące słowa.
   Można nie kochać cię – i żyć,
   ale nie można owocować.

  2. sten mówi

   Ten ideologiczne duraczenie o nie drapaniu ran , pracy budowaniu wyssałeś od dziadka z KBW ?
   Słysze już go ponad 50 lat … Dobrze radze , wsadź go sobie w swoją neoczerwoną dupe- na sztorc !

 3. michu mówi

  To wy byście tak chcieli lewacy. O historii zapomnieć, żeby być w teraźniejszości pogubionymi. My będziemy pracować, a wy będziecie z owoców tej pracy korzystać. Tak, my się mamy wziąć do roboty jak koń z „folwarku zwierzęcego”. a wy będzicie decydować na co owoce naszej pracy pujdą. Najlepiej tak dla was. Mamy płacić podatki i sie nie interesować.

  1. michu mówi

   To było do JMP

 4. narodowiec mówi

  Podstawową sprawą jest oczyszczenie Królewskiego Krakowa z lewicowego Żydostwa i innych szabesgejowskich śmieci ! To sprawa naszego honoru !

 5. marju73 mówi

  Do obejrzenia:”Holokaust Słowian-zakazane fakty-Kamil Dudkowski”.

 6. Buran mówi

  To są konsekwencje bezrozumnych wyborów. Jak się głosowało, tak się ma. Teraz można się tylko wstydzić że w Krakowie – kolebce polskości – radni blokują pomnik. Hańba.

 7. Robert mówi

  Krakowscy radni są bezradni,odkąd ponoć Usraelsska NASA ustanowiła na Księżycu Pomnik Apollo 11tego,od czasu kiedy 11 września 2001,wylądowali na szczycie wieżowca,nie do wyburzenia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.