Konfederacja przedstawia projekt ustawy dekomunizującej sądy. Gdyby ją uchwalono, Piotrowicz nie mógłby kandydować do TK [WIDEO]

Krzysztof Bosak i Jakub Kulesza/ fot. screen
4
SKLEP-WPRAWO.PL

– Nowa kadencja Sejmu jeszcze się nie rozpoczęła, a my już mamy projekt ustawy! Chcemy dokonać prawdziwej dekomunizacji instytucji sądowniczych! Projekt dotyczy wprowadzenia zakazu obejmowania stanowiska sędziego Trybunału Konstytucyjnego, Trybunału Stanu, Sądu Najwyższego i Naczelnego Sądu Administracyjnego, dla osób, które pełniły służbę, pracowały lub były współpracownikami organów bezpieczeństwa PRL – informuje Konfederacja podkreślając, że kandydatura prokuratora stanu wojennego Stanisława Piotrowicza na sędziego TK to „skandal, który uwłacza godności wszystkim ludziom, którzy poświęcili swoje zdrowie i życie w walce z komuną”.

W uzasadnieniu projektu ustawy napisano, że „w ocenie projektodawców niedopuszczalne jest, żeby na straży praworządności stały dziś osoby, które współpracowały z organami PRL, czyli państwa, które było antydemokratyczne, nie miało zbyt wiele wspólnego z praworządnością, a także łamało prawa i wolności człowieka”.

Podczas wtorkowej (5.11.2019) konferencji prasowej w Sejmie założenia projektu przedstawili posłowie Jakub Kulesza i Krzysztof Bosak.

Chcielibyśmy, żeby ten projekt został rozpatrzony na pierwszym posiedzeniu Sejmu. Jest ona związana z wyborami trzech nowych sędziów do Trybunału Konstytucyjnego – poinformował Kulesza.  – W Polsce ze względu na układ Okrągłego Stołu, układ w Magdalence, nigdy nie została przeprowadzona prawdziwa dekomunizacja. Ugrupowanie rządzące udaje, że zajmuje się dekomunizacją – podkreślił.

Krzysztof Bosak przypomniał, że Trybunał Konstytucyjny ma wyjątkową pozycję i de facto stoi ponad parlamentem, ponieważ może uchylać ustawy. – Z naszej perspektywy jest wykluczone, aby osoby, co do których są tak poważne wątpliwości, jak pan Piotrowicz, zasiadały w szeregach tak szacownego gremium jakim jest Trybunał Konstytucyjny – oświadczył Bosak. Przypomniał też o obstrukcji dokonywanej przez prezes TK Julię Przyłębską w sprawie rozpatrzenia wniosku o stwierdzenie niekonstytucyjności aborcji ze względu na przesłankę eugenicznej.

Bosak zaprosił wszystkie kluby parlamentarne do poparcia projektu ustawy przedstawionego przez Konfederację.

Źródło informacji i cytatów: Facebook, Twitter

Zobacz też:

TK nie zajmie się aborcją eugeniczną? Konfederacja apeluje o niezwłoczne rozpatrzenie sprawy [WIDEO]

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Jacek Wójcikiewicz mówi

  Ustawa dobra,ale Piotrowicz jest wyjątkiem w regule i zasługuje wraz z dwiema zacnymi paniami,aby zostać sędzią Trybunału Konstytucyjnego.

 2. czytacz mówi

  Mąż kandydatki na sędzinę TK, Elżbiety Hojny-Duch, to wysoki funkcjonariusz WSI, obecnie szef rady nadzorczej Asseco, wspólnik spółek Allterpower, Bioalter. Oxylion i Vercom, Jacek Duch wymieniony w słynnym aneksie WSI. Komunistyczny prokurator St. Piotrowicz, Pani Basia [sekretarka gen. M. Janiszewskiego], itd., itp. – tak PiSrael odcina się od komunistów!!!

 3. lol mówi

  Aha! A mąż sędziny Przyłębskiej – donosił i kolaborował z komunistycznymi służbami!

 4. Zbigniew mówi

  Oprocz komunistow takze nazisci a wiec folksdojcze i do 3 pokolenia

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.