Komunikat Episkopatu: dyspensa od obowiązku udziału w niedzielnej Mszy Świętej. Kościoły pozostają otwarte dla wiernych

figura Chrystusa przed kościołem św Krzyża w Warszawie/ fot. Wikipedia
3

W czwartek (12.03.2020) Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat, w którym rekomenduje biskupom diecezjalnym udzielenie do 29 marca dyspensy od obowiązku uczestnictwa w niedzielnej Mszy Świętej. Jednocześnie zawieszone zostają rekolekcje szkolne organizowane w parafiach. Kościoły mają pozostać otwarte, a kapłani mają zapewnić dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu. Na kratki konfesjonałów mają być założone folie ochronne.

Episkopat podkreśla, że „Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych”. Pełna treść komunikatu poniżej:

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa i w nawiązaniu do komunikatów Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski podejmujemy decyzję o wprowadzeniu prewencyjnych środków ostrożności w sytuacji zagrożenia koronawirusem.

Kościół od dwóch tysiącleci służy osobom chorym i potrzebującym, nawet w czasach epidemii, nie rezygnując z głoszenia Ewangelii oraz sprawowania sakramentów świętych.

1. Mając na uwadze zagrożenie zdrowia oraz życia (zgodnie z kan. 87 par. 1, 1245 i kan. 1248 par. 2 Kodeksu Prawa Kanonicznego), rekomendujemy biskupom diecezjalnym udzielenie dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

a) osobom w podeszłym wieku,

b) osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),

c) dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę, 

d)osobom, które czują obawę przed zarażeniem.

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe.

2. W czasie liturgii do dnia 29 marca br. należy przestrzegać w kościołach następujących zasad:

a) kapłani i nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej przed rozpoczęciem liturgii powinni dokładnie umyć ręce i kierować się zasadami higieny,

b) przypominamy, że przepisy liturgiczne Kościoła przewidują przyjmowanie Komunii Świętej na rękę, do czego teraz zachęcamy,

c) znak pokoju należy przekazywać przez skinienie głowy, bez podawania rąk,

d) cześć Krzyżowi należy oddawać przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,

e) należy powstrzymać się ponadto od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,

f) na kratki konfesjonałów należy nałożyć folie ochronne,

g) rezygnujemy z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

3. W obecnej sytuacji przypominamy, że „tak jak szpitale leczą choroby ciała, tak kościoły służą m.in. leczeniu chorób ducha, dlatego jest niewyobrażalne, abyśmy nie modlili się w naszych kościołach” (Komunikat Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, abp. S. Gądeckiego, 10.03.2020). W związku z tym zachęcamy wszystkich wiernych, aby poza liturgią nawiedzali kościoły na gorliwą modlitwę osobistą. Polecamy duszpasterzom:

a) aby kościoły pozostawały otwarte w ciągu dnia,

b) aby kapłani troszczyli się o dodatkowe okazje do spowiedzi i adoracji Najświętszego Sakramentu,

c) aby – przy zachowaniu należytych zasad higieny – kapłani i nadzwyczajni szafarze odwiedzali chorych i starszych parafian z posługą sakramentalną.

4. Jednocześnie informujemy, że do dnia 29 marca br.:

a) liturgie z udzieleniem sakramentu bierzmowania przeniesione zostają na terminy późniejsze,

b) zawieszone zostają pielgrzymki maturzystów na Jasną Górę oraz rekolekcje szkolne organizowane przez parafie. Jednocześnie prosimy środki społecznego przekazu oraz duchownych o propozycje rekolekcji w internecie, które w ten sposób mogą być przeżywane w domu,

c) sprawy rekolekcji dla dorosłych oraz organizację innych spotkań pozostawia się roztropnemu rozeznaniu księży proboszczów.

Prosimy o solidarność z osobami starszymi i potrzebującymi, np. poprzez pomoc w zakupach. Prosimy wszystkich ludzi wierzących o modlitwę w intencji ochrony przed chorobami, a także o pokój serc i łaskę głębokiego nawrócenia dla każdego z nas. Dobremu Bogu polecajmy wszystkich zmarłych na skutek koronawirusa. Módlmy się o zdrowie dla chorych, tych, którzy się nimi opiekują, lekarzy i personelu medycznego oraz wszystkich służb sanitarnych. Módlmy się o wygaśnięcie epidemii. Zgodnie z Tradycją Kościoła zachęcamy do śpiewania w naszych kościołach suplikacji „Święty Boże, Święty Mocny… Od powietrza, głodu, ognia i wojny, zachowaj nas Panie”.

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski, Warszawa, 12 marca 2020 r.

Źródło informacji: ekai.pl

Zobacz też:

Katarzyna TS: Koronawirus, czyli kwadratura koła

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Marek mówi

  Wiara w boga kłóci się ze strachem o swoje życie.
  Jeżeli wszystko jest w rękach stwórcy, i to czy umrzemy czy nie to jego decyzja, to po co ten lęk?
  Jak bóg zechce w jednej sekundzie padniemy martwi, jak zechce inaczej dożyjemy choćby 120 lat

 2. polak mały mówi

  kolejny znak czasów … w zeszłym roku Paryż – płonie Katedra, a w tym roku wirus – może się nasilił od “paciamamy” , a dzień tego obwieszczenia szczególny – wspomnie liturgiczne Papieża św. Grzegorza I, doktora z zaszczytnym tytułem Magnus !!! – za czasów swego pontyfikatu inaczej walczył z zarazą !

 3. bip mówi

  Nie chce drwić, bo w tym wierzeniu się urodziłem i umrę ale na takie herezje judaszowe, jak wmawianie Panu Jezusowi, by uczył nas kochać wrogów [ żydów negroidalnych ] czy nadstawiać wrogom drugi policzek lub żonę poddać mu dla jego pokonania,.. tych żydowskich wstawek jest znacznie więcej, jako edycji żydowskich faryzeuszy i saduceuszy, podczas tłumaczenia Słowa. Kończąc to największym kłamstwem, a mianowicie, że żydostwo jest wybranym narodem przez Boga JHVH oraz że Jezus Mesjasz JEGO DZIECI, jest żydem, a Matka Jego Maryja jest żydówką, jak zresztą Świeci Apostołowie. Przecież, to jest największą obraza Nieba jaką kiedykolwiek spadła na NICH.

  Co też to nie może diabeł wymyślić dla obrazy BOGA !

  Żydzi oprócz liczenia pieniędzy oraz fałszerstw z tym związanymi, jak całą gama piekielnych możliwości terroryzujących świat – skrybów faryzejskich, nie są niczym jak szatańską plaga, która podpięła się pod Niebo, by moc zaistnieć ze swymi skłonnościami do złego. Przecież to jest oczywiste jak nasz kod binarny. Na swiecie występują dwie linie genealogiczne. Jedna to dzieci światła, biali ludzie. Druga to ludzie ciemności, z naczelnymi żydami. Oni czczą Lucyfera, ich poddani czczą inne demony w postaci chociażby smoków, węży etc.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.