Komisja Europejska atakuje: ustawa o Sądzie Najwyższym niezgodna z prawem Unii Europejskiej

Sąd Najwyższy/ fot. sn.pl
2

Komisja Europejska podjęła decyzję o przesłaniu Polsce tzw. uzasadnionej opinii w odniesieniu do ustawy o Sądzie Najwyższym. KE stwierdza, że ustawa jest niezgodna z prawem UE, ponieważ narusza zasadę niezależności sądownictwa, w tym nieusuwalności sędziów.

Polski rząd ma miesiąc na zastosowanie się do przesłanej opinii poprzez wprowadzenie odpowiednich środków. W przeciwnym wypadku Komisja może skierować sprawę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą sędziowie sprawujący obecnie funkcję mogą zwrócić się do Prezydenta RP o przedłużenie ich mandatu. Prezydent może uczynić to dwukrotnie, każdorazowo na okres trzech lat. Brak jest kryteriów, którymi ma się kierować Prezydent, podejmując decyzję o przedłużeniu czynnej służby; nie przewidziano też kontroli sądowej ewentualnej decyzji odmownej. Komisja uważa – wbrew stanowisku władz Polski – że wprowadzenie konsultacji z Krajową Radą Sądownictwa (KRS) nie stanowi skutecznego zabezpieczenia. Opinia KRS nie jest wiążąca i opiera się na niejasnych kryteriach. Ponadto w wyniku reformy z dnia 8 grudnia 2017 r. KRS składa się obecnie z sędziów członków mianowanych przez Sejm RP z pogwałceniem europejskich standardów niezależności sądów” – podała KE.

Źródło: pap

Przeczytaj też:

List otwarty do Fransa Timmermansa: „Nie będziesz ty nawet naszych świń wypasać!”

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Roza mówi

    Usawka nie zgodna z prawem UE ale zgodna z israelem!!!!!

  2. michu mówi

    Na wojnie nie liczy się kto ma rację ale kto jest silniejszy ;).

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.