Kolegium Elektorów wybrało Joe Bidena na prezydenta USA

Joe Biden/ fot. screen
3

W poniedziałek (14.12.2020) Kolegium Elektorów wybrało Joe Bidena na 46. prezydenta Stanów Zjednoczonych. Biden zdobył 306 głosów elektorskich, a Donald Trump 232. Trzy dni wcześniej Sąd Najwyższy USA odrzucił wniosek o nieuwzględnianie głosów Georgii, Michigan, Pensylwanii oraz Wisconsin, w których zwyciężył Joe Biden.

Kolejnym formalnym etapem procesu wyborczego będzie oficjalne zliczenie i zatwierdzenie wyników głosowania Kolegium Elektorów w Kongresie na posiedzeniu 6 stycznia. Przewodniczyć mu będzie wiceprezydent Mike Pence, który ogłosi zwycięzcę wyborów. 20 stycznia odbędzie się zaprzysiężenie Bidena na prezydenta USA.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na konferencji z okazji Święta Dziękczynienia Donald Trump zadeklarował, że opusci Biały Dom, jeśli Kolegium Elektorów zatwierdzi zwycięstwo Joe Bidena. Dodał jednak, że jeśli elektorzy ogłoszą zwycięstwo Bidena, to będzie to błąd, ponieważ „te wybory były oszustwem”.

We wtorek (15.12.2020) prezydent Andrzej Duda wysłał list z gratulacjami do nowego prezydenta USA. Podkreślił w nim strategiczną rolę partnerstwa Polski i Stanów Zjednoczonych, a także wskazał na Trójmorze i kluczową rolę Polski we wdrażaniu projektów energetycznych z wykorzystaniem amerykańskiego gazu.

Zapewnił, że Polska będzie nadal z zaangażowaniem wspierała demokratyczne przemiany u swoich wschodnich sąsiadów. – Mam nadzieję, że  Stany Zjednoczone będą kontynuować współpracę z nami w tym zakresie – napisał prezydent Duda. Zaprosił też prezydenta USA do złożenia wizyty w Polsce. Cały list TUTAJ.

Źródło informacji: PAP, euractiv.pl, prezydent.pl

Zobacz też:

J. Matysiak z USA: Pucz przeciwko republice…

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Robert mówi

    Polska zacieśnia współpracę z Izraelem w obszarze cyberbezpiezczeństwa.

  2. Anton mówi

    Kto poskromi syjono -masonerię ??? JAK SOBIE COŚ ZAPLANUJE TA SEKTA SATANISTYCZNA – NIKT JEJ Z LUDZI NIE POWSTRZYMA ! TAK SAMO JAK NA SOBORZE WATYKAŃSKIM II-gim WPROWADZILI SIE DO STRUKTUR WATYKANU ,ABY ROZWALIĆ KK-cki tak samo czynią z każdym krajem i z każdym człowiekiem – -po TRUPACH DO CELU !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.