Katastrofalne skutki zrzutu ścieków do Wisły. Zagrożenie może trwać nawet miesiąc!

Warszawa/ fot. pixabay
4

W środę prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował opinię publiczną o awarii kolektora odprowadzającego ścieki do oczyszczalni „Czajka”. Do awarii doszło we wtorek, a w środę rano zarząd MPWiK podjął decyzję o dokonaniu kontrolowanego zrzutu nieczystości do Wisły. Według Trzaskowskiego nie ma powodów do niepokoju. Czyżby?

Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwraca się do wszystkich samorządów, podmiotów eksploatujących ujęcia wody pitnej z Wisły od Warszawy do ujścia o wdrożenie działań kryzysowych w związku z niebezpieczeństwem zanieczyszczenia rzeki surowymi ściekami z lewobrzeżnej Warszawy. Według informacji ze sztabu kryzysowego, w którym brali udział przedstawiciele Mazowieckiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do Wisły dostaje się ok. 3 m sześciennych surowych ścieków na sekundę, co w ciągu doby może powodować zagrożenie zanieczyszczeniem Wisły ilością 260 tys. m sześciennych ścieków.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jednocześnie GIOŚ ostrzega wszystkich użytkowników wody w Wiśle, kąpiących się, wędkarzy, odpoczywających nad Wisłą, rolników pobierających wodę do pojenia zwierząt, czy też do nawadniania upraw o zagrożeniu zanieczyszczeniem wody. Sztab Kryzysowy poinformował Mazowieckich Inspektorów, że zagrożenie może występować około miesiąca.

Rozbudowa i modernizacja oczyszczalni „Czajka” rozpoczęła się w 2008 roku. Zakończono ją w 2012 roku. Koszt rozbudowy oczyszczalni, budowa zakładu spalania osadów oraz ułożenie systemu rur dostarczających ścieki wyniósł 3,7 mld zł. Otwarcia oczyszczalni dokonał ówczesny premier Donald Tusk. – Cieszę się, że Warszawa przestała być trucicielem Wisły i Bałtyku, a była do niedawna najgroźniejszym trucicielem dla Wisły. To jest naprawdę wielkie zdarzenie – powiedział Tusk. Po siedmiu latach „wielkie zdarzenie” pompuje do Wisły ścieki z prędkością 3 m3/sek. Brawo PO!

Źródło informacji: gios.gov.pl, onet.pl

Zobacz też:

PILNE! Awaria oczyszczalni w Warszawie. Ścieki spływają do Wisły

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Przemek mówi

    Mam pytanie. Gdzie są Ci wszyscy obroncy przyrody?

  2. Robert mówi

    Co na to wodociągi będące w wiadomych eskimosów rękach?Co za udręka,jeśli w hotelu prezydenta Trumpa będzie brzydko pachnieć łazienka.Do boju administracjo pana Trzaskowskiego,to tylko legendy ze kowboj się nie myje,zwłaszcza ten który nosi złotą gwiazdę ,szeryfa swiatowego

  3. Kleofas mówi

    Ważne aby zaczęło padać. Wówczas poziom Wisły się podniesie. Poza tym jeszcze 30 lat temu … do Wisły z kilku kolektorów bezpośrednio ścieki wpływały do Wisły. Owszem śmierdziało , woda była brudna ….. ale wbrew pozorom ryb było całkiem sporo , aha i nie wybuchły żadne epidemie z tym związane !! Wisła sobie poradzi … acz oczywiście lepiej żeby do tego nie doszło 🙁

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.