Katarzyna TS: Szarża ślepego konia

Mateusz Morawiecki / Fot. Facebook
13

Targ koński. Przy jednym z wybiegów stoi klient i mówi do właściciela: – Ten koń jest ślepy. – Ależ skąd – odpowiada właściciel – Proszę się na nim przejechać. Klient wsiada na konia i rusza, jedzie coraz szybciej, nagle widzi przed sobą ścianę, ale koń nie zwalnia i uderza w mur. Poturbowany klient idzie do właściciela i mówi: – A nie mówiłem, że ten koń jest ślepy? A na to właściciel – Ślepy, ślepy, ale jaki odważny.

Powyższa anegdota przypomniała mi się, gdy przeczytałam dzisiejszy (7.01.2022) wywiad dziennikarzy „Interii” z premierem Mateuszem Morawieckim. Przy czy zastanawiam się, czy premier okazał się ślepym koniem, bezczelnym sprzedawcą, czy może klientem-idiotą, który wybrał się na przejażdżkę na ślepym koniu. Bez względu na to, kogo odegrał Morawiecki, zderzenie z murem stało się faktem, w związku z czym rozpoczęła się rządowa akcja wmawiania Polakom, że nic się nie stało. O co chodzi? Chodzi o Polski Ład, który miał być największym w dziejach dobrodziejstwem dla ciężko pracujących Polaków i aktem sprawiedliwości dziejowej karzącym cwaniaków upasionych na ludzkiej krzywdzie. Tak był ów Polski Ład przedstawiany w licznych przemówieniach premiera oraz w propagandowej narracji prezentowanej przez rządowe media. A co z tego wyszło?

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Na początku roku nauczyciele i służby mundurowe, którym pensja wypłacana jest z góry, ze zdziwieniem przecierali oczy patrząc na swoje paski wypłat. Okazało się, że w ramach Polskiego Ładu niższe pensje dostali ci, których żadną miarą nie da się zaliczyć do krezusów. I do tego stało się to w momencie, w którym inflacja – według Głównego Urzędu Statystycznego – wynosi 8,6 procent, co oznacza najwyższy poziom drożyzny od 22 lat. Mówiąc dosadnie: w ramach inauguracji Polskiego Ładu średniacy dostali w dupę, chociaż rząd obiecywał, że nie stracą, a nawet zyskają.

Co na to premier Morawiecki? Oto cytat z wywiadu dla „Interii”: Wynagrodzenia płacone z góry i naliczane w niektórych samorządach i przez niektóre jednostki budżetowe, sprawiły, że niektórzy sądzili, że nie zyskają na kwocie wolnej 30 tys. zł. Ale tak się nie stanie. Wszyscy przekonają się o tym już w najbliższych dniach. To jest potknięcie, które nie powinno mieć miejsca. Za niepotrzebny stres i nerwy przepraszam wszystkich, których ten błąd dotknął. Natychmiast wydałem polecenie, by go naprawić i za kilka dni od dzisiaj nie powinno być po nim śladu. Przy tak wielkiej reformie, największej reformie systemu podatkowego od ponad 25 lat, mogą się zdarzać takie sytuacje.

Odnosząc się do niższych wypłat nauczycieli i policjantów, Morawiecki oświadczył: Poprosiłem o pilne działania i korektę tych procedur, które mogły spowodować błędne naliczenie wynagrodzenia netto. Będzie działać specjalne rozporządzenie ministra finansów, w przyszłym tygodniu problem zniknie.

Niniejszym informuję premiera, że nigdy nie ma drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie. Jeśli najpierw obiecuje się cuda na kiju, a potem zabiera pieniądze tym, których zapewniano, że krzywda im się nie stanie, to jest to szarża ślepego konia na mur i musi skończyć się katastrofą.

– Polski Ład to historyczna obniżka podatków, dzięki której realnie wzrosną dochody netto Polaków – czytamy na stronie Ministerstwa Finansów. Rzeczywistość sobie, a propaganda sobie. Gdy dochody netto spadły, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg poradziła pracownikom, żeby zgłaszali się do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Państwowej Inspekcji Pracy w celu wyjaśnienia wątpliwości. Jasne! Ludzie nie mają co robić, tylko chodzić po urzędach i ustalać dlaczego dostali po kieszeni. To są kpiny!

Pojawiła się też narracja, że wypłata niższych pensji to nieprawda. Oto oświadczenie MEiN z 4 stycznia: Ministerstwo Edukacji i Nauki informuje, że zakończyło się spotkanie z kuratorami oświaty z całej Polski. Dotyczyło ono rzekomego zaniżania wynagrodzeń nauczycieli, które miałoby wynikać z wejścia w życie przepisów z zakresu Polskiego Ładu. Żaden kurator oświaty nie potwierdził tego rodzaju sytuacji. W związku z tym MEiN apeluje o niewprowadzanie w błąd opinii publicznej. Jeżeli w indywidualnych przypadkach nauczyciel z innych powodów otrzymał niższe wynagrodzenie, prosimy o kontakt z organem prowadzącym oraz przekazanie informacji na adres [email protected]

Komentarze pod tym oświadczeniem musiały być niezłym szokiem dla rządzących. Oto kilka z nich:

Rzygam waszymi kłamstwami. Dostałem mniej do cholery jasnej.

Oczywiste, że mając ponad 300 zł mniej wypłaty, wierzę w przekaz MEiN. Każdy by wierzył.

Nauczyciel dyplomowany, 20 lat pracy. Pensja niższa niż w grudniu. Pan minister mi wyrówna? Podać numer konta?

Moja mama dostała w tym miesiącu 200 złotych mniej na pełnym etacie. Przestańcie kłamać, pasek wypłat nie kłamie.

Nauczyciele kłamią, paski wypłat kłamią, kuratorzy mówią prawdę. Nie wiem kto wymyślił ten komunikat, ale muszę pogratulować i prosić o więcej. Ludzie uwielbiają kiedy władza im mówi, że są kłamcami, nie wiem czy nawet nie bardziej niż zmniejszone wypłaty.

Przestańcie haniebnie kłamać. Nauczyciel za to, że musi dorabiać i robi to legalnie jako mikroprzedsiębiorca, nie dość że nie odlicza już składki, to jeszcze zamiast ok. 3200 dostaje 2800 PLN wynagrodzenia. Takie są fakty i to naprawdę jest #NowyWał na rzecz rozdawnictwa #PiS.

To moja żona nie widzi o ile mniej dostała niż w grudniu? Z kogo, Wy bandyci, idiotów robicie. Głosowałem kiedyś na PiS, a teraz ***** Kaczora bandziora z ekipą.

Ponieważ wysyłanie ludzi do ZUS i PIP oraz wmawianie im, że nie dostali mniejszych pensji okazało się strzałem w stopę, premier Morawiecki obwieścił, że wydał polecenie, aby „naprawić błąd i za kilka nie powinno być po nim śladu”, ponieważ „będzie działać specjalne rozporządzenie ministra finansów i w przyszłym tygodniu problem zniknie”. Pożyjemy, zobaczymy. Na razie zamiast Polskiego Ładu jest kompletny burdel, ale premier zapewnia, że „na reformę trzeba patrzeć całościowo, a nie wyrywkowo”.

A teraz prawdziwa perełka z wywiadu dla „Interii”. Oto, jak premier podsumował ideę reformy podatkowej: Polski Ład jest kontynuacją idei pierwszej Solidarności z 80. roku – „jeden drugiego brzemiona noście” – tej, która mówiła o solidaryzmie społecznym. Życzyłbym sobie, by empatia społeczna budowała przestrzeń do wzmacniania wydatków na służbę zdrowia.

Odwoływanie się do idei Solidarności i empatii społecznej, gdy zabiera się ludziom pieniądze, żeby przeznaczyć je na służbę zdrowia, która przestała ich leczyć, to dopiero szarża ślepego konia na mur. Górnolotnymi frazesami ludzie nie zapłacą rosnących rachunków. A premier Morawiecki ma wyjątkowy dar do wygłaszania przemówień podnoszącym Polakom ciśnienie. Trzeba mieć naprawdę żelazne nerwy, żeby słuchać o tych wszystkich sukcesach rządu, które okazują się kompletną klapą. O tym, jaką klapą okazał się Polski Ład, Polacy właśnie przekonali się na własnej skórze. Niestety, to nie jest ostatni „sukces” rządu Morawieckiego. Wiele takich „sukcesów” jeszcze przed nami.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Kurs na Fluronę

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Flex mówi

  Propagandowa narracja PISu : Sukces Sukcesem Sukces Pogania (SSSP) pada na pysk. Konfucjusz celnie zauważył, że ludzie potykają się nie o góry, a o kretowiska. To nie brak kasy z KPO, nawet nie galopująca inflacja i drożyzna spowodują odwrócenie się części elektoratu od ZP. Sprawi to zderzenie bezczelnej, kłamliwej propagandy z bolesną rzeczywistością rachunków, odcinków wypłaty czy otrzymanej emerytury/renty. PIS wszedł na ścieżkę utraty wiarygodności, a jej koniec jest taki jak w 2007 roku. To ostatni dzwonek by Kaczyński skończył z knuciem i kombinacjami, tylko zrobił przegląd polityki tego rządu i wywalił ponoszących odpowiedzialność na zbity pysk. Na początek Kurski i kłamliwe gęby z TVPIS info! Nie musi to oznaczać rozpadu ZP, bo winni są w większości w PIS. Alternatywą są wybory za kilka miesięcy, Tusk z lewicą u władzy i „Zombie Balcerowicz kontratakuje”.

 2. Rebih mówi

  Morawiecki to wyjątkowa kanalia nawet na tle Kaczyńskich, Tuska i Trzaskowskiego. Niedawno jeździł po kraju i ludzi zaniepokojonych perspektywą likwidacji kopalń i energetyki, a konsekwencji likwidacją przemysłu łudził powstaniem „Dolin Wodorowych”. Bezczelnie opowiada bzdury, oszukuje na każdym kroku, udaje, że na wszystko ma plan, tymczasem Polska jedzie na ślepym koniu w kierunku ściany, a jedyną troską Morawieckiego jest to, żeby nie zorientowała się za wcześnie.

 3. Rebih mówi

  Co zaś do Polskiego Ładu to rząd po prostu myślał, że nikt nie zauważy braku kilkuset złotych. Sprawa wyszła, zrobił się hałas, więc rząd wycofał się z części reformy. Oczywiście taka zmiana spowoduje mniejsze wpływy do budżetu, co nie było w Polskim Ładzie przewidziane. Ale to nic. Przecież dziura budżetowa jest tak olbrzymia, że jedna dziurka więcej nie robi różnicy.

 4. Hammurabi mówi

  Podatki… Polskie podatki… Toż słynny węzeł gordyjski przy stopniu skomplikowania podatków w tym kraju, to zwykła, luźno związana kokardka. Pan Morawiecki może wiele obiecywać, zaklinać się, że oto właśnie już, teraz, od tej chwili będzie lepiej.
  Nie powie tylko komu. Póki co po informacji z banku o przelewie od pracodawcy wiem, że nie będę w tej grupie szczęśliwców.
  Rozumiem, że 8,06 miliarda złotych dla personelu medycznego i 219 milionów złotych (dodatki jednorazowe) dla pozostałego personelu to i tak „pikuś” przy 156 mld zł. wydanych z tytułu 500+ i kolejnych miliardach, wydanych na „szczepionki oraz ich promocję w społeczeństwie. O kretynizmie związanym z opłatami emisyjnymi i promowaniu OZE nawet nie wspominam.
  Rozumiem że ktoś musi za ten gest zapłacić. Zapłacę ja, pan, pani… Płacić będziemy wszyscy.
  Rząd kiedy mówi, że da – to mówi. Kiedy mówi ze weźmie to zabierze bo jeszcze nikt nie wynalazł grabi co to „od siebie” grabią.

 5. Grzegorz mówi

  Jestem emerytem. Dostałem w styczniu o 88 złotych niższą emeryturę niż w grudniu. Kur…w.a 😈😈 Jakim prawem ten ham odbiera mi prawa nabyte. Zapierda…..m całe życie. Uczciwie płaciłem wszelkie podatki. A teraz może przy Nowym Wale 2 w ramach mojego dobra odbiorą mi dom i zaproponują lokal socjalny bez kibla abym nie napracował się przy koszeniu trawy 👿👿? Co za bandy….c.i 😈😈😈

 6. Boguslaw mówi

  Pani Katarzyno!
  Doceniam Pani czas i energie, aby zestawis ze soba NOWE ARGUMENTY dot. tego hazarskiego sprzedawcy i zdrajcy Narodu Polskiego, ale czy nie wystarczylo kiedyc uwaznie wysluchac wypowiedzi dawnych wspolpracownikow Banku Wielkopolskiego, jaka to jeszcze wtedy byla WYBITNA KANALIA, albo te, z jego glosem nagrane na tasmie wypowiedzi, co do ” miski ryzu”!
  Czy nie byl to juz dosc kompromitujacy material, aby mu uciac leb!?
  Takiego premiera tolerowac, ktory nas, przez kolejne miesiace rozebral na drobne, wczesniej to zapowiadajac!?
  Przeciez to jest tylko nasza NAIWNOSC, bo zaden normalny czlowiek nie zabawia sie ze zmija, wiedzac dokladnie, ze ” te typy wlasnie tak maja”.
  Za ogon i lbem o sciane z nim, przynajmniej teraz, a nie jak nas, jeden po drugim bedzie bral na talez i sie delektowal naszym mozdzkiem, jak niektorzy robia to z mozdzkiem malpy!
  Szkoda czasu o tym pisac, ze sobie pierdnal w lewo, czy w prawo!
  To byla, jest i pozostanie, HAZARSKA KANALIA, A NIE POLSKI PREMIER!

 7. Boguslaw mówi

  Nie bierzcie mi za zle, ale i my tutaj, na tych stronach, jestesmy tak samo niezle wszyscy ZAHIPNOTYZOWANI i dalecy od zdrowego rozsadku i zdolnosci podejmowania trafnych, ADEKWATNYCH, decyzji!
  Niestety i nam juz ucieto z sukcesem, nasze JAJA!
  A ta kur…ska bestia zaciera swoje parszywe lapy, a ci w czarnych halatach i dlugich pejsach , wciaz sobie tancza, spiewajac przy tym: „CORONA; CORONA!!!”
  Nie chce tu naprawde nikogo obrazac, bo przeciez naleze tez do tego cyrku, jak my wszyscy!

 8. Shadow mówi

  Ja tylko raz popełniłam błąd wybierając PIS i Du(p)dę w 2015 r, tylko dlatego, że miałam dość zdradzieckiego PO i PSL , ale już po roku w 2016 r wiedziałam, że daliśmy się wszyscy oszukać, mimo, że wtedy rządziła jeszcze broszka Beata.Teraz uważam, że należy wyciąć w pień z polityki cały tzw. okrągły stolec i jego wychowanków. Dość nieudaczników,darmozjadów, sprzedajnych szmat i zbrodniarzy w naszych rządach od lewa do prawa. Dość !

 9. Greg mówi

  Nie zapominajcie kto go powolal na to stanowisko !!!!

 10. Anty mówi

  Z Polskiego Ładu pozostał tylko Żydowski Wał.

 11. Kurka mówi

  Całkiem niedawno Sasin kłamał w żywe oczy, że nie będzie podwyżek cen prądu. Rządzący kłamią szczególnie w lewicowych mediach, bo czują się bezkarni. W radiu Maryja i TVP wypowiadają się inaczej. Wiedzą co mówić żeby ciemny lud to kupił i na nich zagłosował. Przecież jak wróci Tusk to Polskę sprzeda! 😉 Tusk to najgorszy straszak. Morawiecki i chłopcy z ferajny dobrzy są, bo inflacja szaleje, ceny wszystkiego idą w górę, a rząd powołuje następne fundację i wyprowadza kasę z budżetu.

 12. Kwal mówi

  Bo oto chodziło Panie Anty… !

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.