Katarzyna TS: Oficjalnie zwariowali?

baner na NBP/ fot. Twitter
16

We wtorek (16.05.2023) na gmachu Narodowego Banku Polskiego zawisł gigantyczny baner z takim oto napisem: Główne przyczyny inflacji: 1. Agresja rosyjska w Ukrainie 2. Pandemia i jej skutki. Obciążanie NBP i rządu winą za wysoką inflację to narracja Kremla.

Zdjęcie banera natychmiast trafiło do mediów społecznościowych. Gdy je zobaczyłam, pomyślałam, że to nie może być prawdziwe zdjęcie, tylko fotomontaż. Ale okazało się, że taki baner naprawdę pojawił się na elewacji NBP. Poseł Konfederacji, Stanisław Tyszka, skomentował to tak: To baner na budynku NBP. Glapiński go wywiesza za nasze, podatników pieniądze. Oficjalnie zwariowali.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Czy faktycznie doszło do „oficjalnego zwariowania” rządzących? Nie sądzę. Ten baner to po prostu kolejny przykład stosowanej przez władzę taktyki komunikacji ze społeczeństwem, która polega na wmawianiu „ciemnemu ludowi”, że rząd odnosi wyłącznie sukcesy, a za wszystko co złe, odpowiadają inni. Nie bez przyczyny Donald Tusk jest głównym bohaterem Wiadomości TVP. „Ciemny lud” musi cały czas mieć przed oczami zagrożenie, które zmaterializuje się, gdyby ów lud postanowił nie zagłosować na PiS. Dlatego lud nie może pozwolić sobie na luksus nieuczestniczenia w wyborach. Lud musi głosować na PiS, żeby nie wróciły rządy PO, więc kto w ogóle nie głosuje, ten głosuje na PO. Tak właśnie działa propaganda strachu. Ale przecież nie można ludzi wyłącznie straszyć. Dlatego potrzebna jest propaganda sukcesu, w myśl której mamy dobry rząd, wybitnych fachowców, Polska rośnie w siłę, a Polakom żyje się dostatniej. A gdy już ludziom ulewa się od tej propagandy, pojawia się propaganda wykluczenia, czyli wskazywanie wrogów ludu, którzy podkopują słuszną linię władzy.

Wrogów ludu określa się różnie, w zależności od tego, jaka jest w danym momencie jedyna słuszna linia. Za czasów tzw. walki z pandemią operowano określeniem antyszczepionkowcy. Obecnie wrogami ludu są ruskie onuce powtarzające narrację Kremla. A co jest narracją Kremla? Jak widać jest nią każda krytyka rządzących i nie ma znaczenia, czy ta krytyka jest słuszna, czy niesłuszna. Dzięki banerowi na budynku NBP właśnie dowiedzieliśmy się, że narracją Kremla jest obarczanie rządu i NBP winą za wysoką inflację. Bo winien jest Putin. I pandemia.

Narracja o tzw. putinflacji to nic nowego. Morawiecki klepał o putinflacji przy każdej okazji. Ale najwyraźniej nie udało się przekonać Polaków, że Putin jest głównym winowajcą wzrostu cen w Polsce, więc władza w końcu postanowiła przyznać, że za inflację odpowiada też pandemia, z którą podobno rząd tak świetnie sobie poradził, że tylko medale wręczać i mowy pochwalne wygłaszać. Baner NBP nie wyjaśnia jednak dlaczego pandemia i jej skutki to jedna z głównych przyczyn inflacji. A wyjaśnienie jest proste: polityka lockdownów i wrzucenie na rynek co najmniej 200 miliardów złotych, jako pustego pieniądza, musiało doprowadzić do inflacji. I doprowadziło. Ale nie jest temu winny wirus SARS-CoV-2, powodujący śmiertelność na poziomie ułamka procenta, tylko rządzący, którzy podjęli złe decyzje skutkujące nie tylko odcięciem pacjentów od służby zdrowia, ale też inflacją. W grudniu 2021 roku wynosiła ona już 8,6%, a w styczniu 2022 roku – 9,4%. To było jeszcze przed rosyjskim atakiem na Ukrainę. I to jest wyłączna „zasługa” rządu Mateusza Morawieckiego.

Warto przypomnieć, jak rząd przedstawiał wprowadzoną w kwietniu 2020 roku tarczę antykryzysową, czyli wrzucenie na rynek pustych pieniędzy w ramach tzw. walki z pandemią. Oto cytat ze strony gov.pl: Tarcza to pakiet rozwiązań przygotowanych przez rząd, który ma ochronić polskie państwo i obywateli przed kryzysem wywołanym pandemią koronawirusa. Tarcza ustabilizuje polską gospodarkę, a także da jej impuls inwestycyjny. Szacujemy, że wartość wsparcia oferowanego w ramach Tarczy Antykryzysowej i Tarczy Finansowej wyniesie ponad 312 mld zł.  

Ówczesna minister rozwoju Jadwiga Emilewicz radośnie oświadczyła wtedy, że „ogromne sumy kapitałowe jak helikopter z pieniędzmi przelecą przez Polskę”. No i przeleciały. A dziś NBP wywiesza baner o zgubnych skutkach pandemii w postaci wysokiej inflacji, za którą nie odpowiada rząd, chociaż to właśnie rząd zamknął gospodarkę i płacił za to, żeby jej nie otwierać. Co ma do tego „narracja Kremla”? Nie ma absolutnie nic. To nie Putin nakazał Morawieckiemu urządzić kowidowy cyrk w Polsce. Putin ma swoje za uszami i niech go piekło pochłonie, ale to nie znaczy, że mamy bezmyślnie łykać propagandową papkę o „narracji Kremla” jako zasłonie dymnej dla katastrofalnych błędów polskiego rządu.

Niestety, łykanie propagandowej papki ma się doskonale. PiS idzie po trzecią kadencję obiecując kolejne darmówki finansowane z budżetu. Helikopter z pieniędzmi nie ląduje. Wprost przeciwnie. Teraz ten helikopter rozrzuca pieniądze również dla Ukraińców i Ukrainy, a także sypie deszczem kasy dla polskich rolników poszkodowanych w wyniku tzw. solidarności z Ukrainą. W środę (17.05.2023) premier Morawiecki ogłosił, że pomoc dla producentów pszenicy, którym zagraża utrata płynności finansowej w związku z zakłóceniami na rynku rolnym, zostanie zwiększona z 2 200 złotych dopłacanych do hektara na 3 025 zł. Najpierw rząd zgodził się na zalanie Polski ukraińskim zbożem, a teraz kupuje przychylność rozwścieczonych rolników. Jak rozumiem, krytyka tego działania jest „narracją Kremla”. Trzeba będzie zrobić kolejny baner z tą bezcenną informacją i wywiesić go na budynku Ministerstwa Rolnictwa.

Najlepiej byłoby wywiesić takie banery na wszystkich ministerstwach. Na każdym byłoby napisane, że dane ministerstwo nie podejmuje żadnych złych decyzji, a twierdzenie, że jest inaczej to narracja Kremla. A największy baner niech zawiśnie na budynku Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Proponuję następujący napis: Rząd jest super i odnosi same sukcesy. Obciążanie rządu winą za cokolwiek to narracja Kremla.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Wszystko za darmo

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Wam mówi

  To jest największa prowokacja przedstawicieli obcych interesów na Polskę. Niebia ńska Jerozolima na Ukrainie -porozumienie z 2027r. pomiędzy Igor Berkut(Partia Wielka Ukraina i 183 przybyłych tam rabinów i przybycie tam – na obszar niemal Polski – 18 milionów ydów z …zraela , UE, i in. pisała Gazeta Warszawska Wrzeseń 2018r, Putin powiedział : Ukraina ma być nie podzielona, i neutralna. Kto o tym mówi??? Ja.. sina .. wię?

 2. Stan mówi

  Polska to już Ukraina???????????????????

 3. Realista mówi

  Tak można robić jak jedna siła posiada kontrole nad całymi mediami.

 4. AntyPO✡PiS mówi

  To już nie są żarty. Najwyższa pora na „Norymbergę” dla postkomunistycznego lewactwa z PO✡PiS-u i SLD!

  Inaczej te polskojęzyczne pomioty Ukraińców i żydów przekształcą Polskę w UkroPolin, gdzie Polacy będą obywatelami drugie kategorii.

 5. Dumny Polak mówi

  Szkoda kazdej minuty jakiejkolwiek dyskusji!
  ZA RYLO, I DO KIBLA Z TYM SPRZEDAJNYM POLITYCZNYM LAJNEM!
  Czy to kaczynski, tfusk, duda, czy morewiecki, wszystko to jest smierdzace, zwyrodniale LAJNO!!!

 6. Kwal mówi

  Kiszczak to był doskonały reżyser…ciekawe czy był Polakiem ?…

 7. Krwawy rytuał - Metzitzah b'peh mówi

  Glapiński pierdolone żydzisko upasione za pieniądze ukradzione Polakom w aferze FOZZ musi kłamać gojów. Gdzie są policjanci do chooja panka?

 8. Wladca mówi

  Morawiecki Szpieg niemiecki!
  A Polacy …maja to gdzies!
  No wlasnie,chyba zasluzyli sobie na to!

 9. anonim mówi

  Parchy rothildowie stworzyli miedzynarodowy przestepczy kartel finansowy polegajacy na koniecznosci sponsoringo zydowskich hucp. Nie ida sprawy zgodnie z ich planami, wiec zmuszaja panstwa w ktorych ich agentura decyduje o wszystkim do placenia za wszelka cene. Zgodnie z talmudem goje to robactwo wiec jak zdechnie to robactwo to po zydzie splynue to jak woda po kaczce. Panstwa ktore sa sa albo staly sie niezalezne od tego kartelu sa zajadle atakowane przez zydostwo i za wszelja cene niszczone. Przyklad Iranu, Syrii, Turcji, Wegier oraz Rosji.

 10. Bronka mówi

  Jak to piękne Pani Katarzyno, życzyć komuś, żeby go, zacytuję: „piekło pochłonęło”,
  tak, po katolicku. 😉😛

 11. Error 404 mówi

  PiS-owska propaganda o poziomie analogicznym do najtwardszych czasów stalinowskich (1948-56), bo późniejsza PRL-wska propaganda stała na nieporównanie wyższym poziomie. Dla obecnego poziomu umysłowego poliniaków wystarczy jednak coś takiego, jak wspomniany baner na budynku NBP.

 12. Boł mówi

  Dobrze – im bardziej się ośmieszają, tym szybciej ludzie przejrzą na oczy i wszyscy będziemy ruskimi onucami ;P

 13. AntyPO✡PiS mówi

  @Bronka

  A po waszemu komunistycznemu, UB-cki 👹 pomiocie był strzał w tył głowy, więc zamilcz trollu!

  WON na banderowską UPAdlinę albo do Izraela tam docenią twój ANTYPOLONIZM i nienawiść do polskich Katolików.

 14. Bronka mówi

  Nie podniecaj się parchu, bo ci napletek odrośnie. 💩 🐷

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.