Katarzyna TS: Czy prezes Mentzen zaorał Konfederację?

Sławomir Mentzen/ fot. screen
19

W sobotę (15.10.2022) Sławomir Mentzen został wybrany nowym prezesem partii KORWiN. Ustępujący z tego stanowiska (z powodu wieku i „zmęczenia”) Janusz Korwin-Mikke wskazał Mentzena jako swojego następcę. – Pan Sławomir Mentzen na pewno byłby dobrym prezesem partii, ale niech kongres zdecyduje, a jak będzie trzeba, to zmieni się nazwę partii i moje nazwisko zastąpi się innym – oświadczył Korwin-Mikke. Hasło kongresu brzmiało „Nowa Nadzieja” i tą nową nadzieją ma być Mentzen wybrany głosami 302 delegatów, przy 14 głosach przeciw i 10 wstrzymujących się.

Gośćmi kongresu byli liderzy partii współtworzących Konfederację, czyli Robert Winnicki i Grzegorz Braun. Z wygłoszonych przez nich przemówień wynika, że nawet jeśli pomiędzy liderami Konfederacji występują różnice, to cel jest wspólny i dlatego ten projekt polityczny powinien trwać. Zobaczymy, czym zakończy się konflikt na linii KORWiN -Wolnościowcy, ale spekulacje na ten temat to nie jest temat mojego dzisiejszego felietonu. Tematem jest co innego, czyli wywiady, których udzielił Sławomir Mentzen w poniedziałek. Pierwszy z nich to rozmowa z Bogdanem Rymanowskim w „Gościu Radia Zet”, a drugi – z Jackiem Nizinkiewiczem w „Rzeczy o Polityce”. Uzupełnieniem tych wywiadów są wpisy na Twitterze zamieszczone przez partię KORWiN z hasztagiem #NowaNadzieja.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po tych wywiadach i wpisach ciśnie się na usta pytanie: czy prezes Mentzen zaorał Konfederację i odpalił protokół 1,5%? Czy jego retoryka doprowadzi do tego, że Konfederacja znajdzie się pod progiem wyborczym opuszczona przez część własnego elektoratu i bez szans na pozyskanie nowych głosów? Co takiego powiedział Mentzen i co napisała partia KORWiN, że takie pytania pojawiają się w przestrzeni internetowej?

Zapytany przez Rymanowskiego o program, z którym będzie szedł do wyborów parlamentarnych, Mentzen odparł: Niskie i proste podatki, ograniczenie większości wydatków, zmniejszenie biurokracji, sprawienie, żeby polska armia wreszcie była silna i samodzielna, walka o polską suwerenności, nieoddawanie UE kompetencji, walka o polską elektrownię jądrową.

Oczywiście są to postulaty jak najbardziej sensowne i zdroworozsądkowe. Problem w tym, że politycy nie wygrywają wyborów dzięki zdrowemu rozsądkowi wyborców, lecz dzięki ich emocjom. Te emocje powinny być dobre dla polityka ubiegającego się o wybór i złe dla jego przeciwnika. W obu wywiadach Mentzenowi udało się wzbudzić emocje złe. Niestety, złe dla niego.

Oto, co powiedział Mentzen w wywiadzie dla „Gościa Radia Zet” zapytany o 13 i 14 emeryturę: To jest duży problem, ponieważ wydaje mi się, że nie są to za bardzo potrzebne programy. Wiem, że mamy inflację, ale zwróćmy uwagę na to, że akurat emerytury są waloryzowane o inflację, w związku z czym kto jak kto, ale emeryci na inflacji nie cierpią. Emeryci nie mają kredytów hipotecznych, bo już mają mieszkania na własność, w związku z czym nie cierpią na inflacji, nie cierpią na podnoszeniu stóp procentowych. Pytanie, czy to jest rzeczywiście ta grupa społeczna, której w tym momencie trzeba tak bardzo pomagać.

Dopytywany przez Rymanowskiego, czy skasowałby 13 i 14 emeryturę, Mentzen odparł: Uważam, że one są w tym momencie niepotrzebne.

Wiecie, jak to wygląda? Młody, bogaty facet powiedział emerytom, że trzeba im zabrać te dodatkowe parę złotych, które dostali od rządu. Oczywiście wiem, że rząd nie ma własnych pieniędzy, ale faktem jest, że to rząd decyduje o dystrybucji środków z budżetu. I z punktu widzenia emerytów oni te pieniądze dostali od rządu. A Mentzen chce im te pieniądze zabrać. Tym sposobem nowy prezes partii KORWiN z punktu odrzucił kilka milionów wyborców. A przecież można było zrobić inaczej. Można było powiedzieć, że 13 i 14 emerytura to zjadana przez inflację jałmużna, która nie byłaby potrzebna, gdyby u władzy znalazła się Konfederacja, ponieważ dzięki programowi tej partii dwanaście emerytur byłoby warte więcej niż obecne emerytury z trzynastą i czternastą. Można? Można. I nie jest to kłamstwo, tylko wyjaśnienie, gdzie leży problem. A ten problem będzie narastać i kolejne dodatkowe emerytury nie poprawią sytuacji. Trzeba było o tym powiedzieć, ale okazja została zmarnowana. A nigdy nie ma drugiej szansy, żeby zrobić pierwsze wrażenie.

Spójrzmy teraz na wpis partii KORWiN zamieszczony na Twitterze w poniedziałek: 500 + to jakaś porażka! Mówiliśmy o tym od początku tego programu. Zakłada on, że komuś należy się coś za darmo. Nie! Pieniądze mają być z ciężkiej pracy. Każdy zasiłek nie pomaga ubogim wyjść z ubóstwa lecz w tym ubóstwie ich pogłębia! 500+ należy w końcu zaorać!

Dzięki tak skonstruowanym deklaracjom Konfederacja spadnie pod próg wyborczy. Dlaczego? Dlatego, że ludzie zawsze zagłosują na tych, którzy obiecują, że dadzą, a nie na tych, którzy obiecują, że odbiorą. Zatem zamiast mówić o „zaoraniu” 500+, należy mówić o proponowanej przez Konfederację zmianie systemu podatkowego, dzięki któremu Polacy uzyskają 1000+. Jeśli partia KORWiN nie zmieni sposobu komunikowania się z wyborcami, to nie program 500+ zostanie zaorany, ale zaorana zostanie Konfederacja. I nie będzie żadnej „Nowej Nadziei”, tylko równia pochyła.

Przejdźmy teraz do wywiadu Mentzena w „Rzeczy o Polityce”. Zapytany przez Nizinkiewicza, czy mamy do czynienia z ukrainizacją Polski, Mentzen odparł: Nie sądzę. I tyle. W ogóle nie odniósł się do postulatów zawartych w broszurze „Stop ukrainizacji Polski”, a przecież jest tam przestroga przed włączaniem Ukraińców do polskiego systemu opieki społecznej. Dlaczego Mentzen o tym nie wspomniał? Przecież w przedstawionym przez niego programie jest postulat ograniczania wydatków. Można było o tym powiedzieć. Mentzen nie powiedział.

Oliwy do ognia dolał skarbnik Okręgu Szczecińskiego Partii KORWiN, Jakub Andrzejewski, który we wtorek zamieścił na Twitterze następujący wpis: Ukrainizacja Polski to hasło, które wymyśliła sobie banda życiowych przegrywów, która wszystkie swoje życiowe porażki zrzucała na układy, Żydów, a teraz przyszła pora na Ukraińców. Weźcie się do roboty, bo ci Ukraińcy pracując w Polsce, robią dla tej Polski więcej dobrego niż Wy!

Jeśli tak ma wyglądać retoryka „Nowej Nadziei”, to nie wróżę Konfederacji sukcesu w przyszłorocznych wyborach. Część dotychczasowych wyborców nie pójdzie na głosowanie, a nowych nie przybędzie. Może okazać się, że wrzutki Janusza Korwina-Mikkego o Hitlerze , kobietach, pedofilii i dupokracji to była niewinna igraszka przy tym, do czego doprowadzi nowy prezes partii KORWiN. To dopiero pierwsze dni jego prezesury, a pytanie o to, czy zaorał Konfederację, wydaje się jak najbardziej uzasadnione.

Jeśli podobają się Państwu moje felietony i chcielibyście wesprzeć moją działalność publicystyczną, możecie to zrobić dokonując przelewu na poniższe konto PayPal. Będzie to dla mnie nie tylko wsparcie w wymiarze finansowym, ale również sygnał, że to, co robię, jest dla Państwa ważne i godne uwagi. Z góry dziękuję. Katarzyna Treter-Sierpińska https://www.paypal.me/katarzynats

Zobacz też:

Katarzyna TS: Wodzu Bąkiewicz, prowadź na Moskwę!

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. Mieszko mówi

  Uważam, ze zabieranie 13, 14 emerytury to błąd. Lepiej zabrać 500 plus ludziom, którzy zarabiają średnią krajową. Trzeba szukać oszczędności w MON. To co dzis kupuje Błaszczak, a Kaczyński mówi o rozbudowie liczebnej armii to bzdury. Od czego jest NATO? Napoleon z Żoliborza zamierza zdobywać Moskwę, czy o co chodzi? Sławomir Metzen dobrze zastąpi Korwina-Mikke, który podobnie jak Niesiołowski już dawno powinien wycofać się z polityki i z wnukami się bawić. A wracając do partii Korwin, to życzę im, żeby opracowali dobry program wyborczy, bo to będzie klucz do sukcesu. Ludzie mają dość polityki, demagogii, walki o prawa kobiet i wykluczania LGBT. Ludzie oczekują dobrego programu, nie zabierania socjalu najuboższym tylko oszczędzania w ministerstwach. PiS stworzył multum różnych funduszy i pieniądze z budżetu jak z Grzesiowego worka gubią się po drodze. Taki Fundusz Sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry dla przykładu… Ile z tych pieniędzy poszło na ofiary przestępstw? Czy może poszły na żydowski program szpiegujący Pegasus?

 2. zgred malkontent mówi

  Ten Szkodnik nie jest glupi, wiec na pewno wzial srebrniki za wykonczenie Konfederacji. Nadzieja tylko w tym , czlonkowie partii jakos go powstrzymaja i wyrzuca zanim bedzie za pozno aby ratowac cala Konfederacje! Na kogoz innego my Polacy bedziemy glosowac? Kto wypowie zlodziejskie pakiety klimatyczne i wyprowadzi Polske z niewoli eurokolchozowej?Cala nasza nadzieja w G. Braunie, ale czy jego osamotniona Korona da rade?

 3. anonim mówi

  Te menzen to kret, taki zakamuflowany petru. Nie ufam tem czlowiekowi, to karierowicz, zle patrzy mu z oczu. Ma cos sibie z nie szczeresci i farbowanego lisa.

 4. Maniek mówi

  Ja jestem ciekawy ilu Ukraińców rozlicza ten pan o jakże pięknym polskim nazwisku Mentzen w swoich biurach podatkowych?

 5. Rebih mówi

  Wniosek z rozumowania pani Katarzyny jest prosty: Mentzen powinien przelicytować PiS obiecując 15-tą emeryturę i 1000+, a jak już dostanie się do władzy to zadba o siebie i o partyjne fundusze na następne wybory kupując niepotrzebne szczepionki i amerykański sprzęt wojskowy.
  Nie jest to jednak nia dobra, ani właściwa droga. Wyborcy kupieni przez PiS i tak nie zagłosują na Konfederację, chyba, że zobaczą na własne oczy jak te 500+, i dodatkowe emerytury zamieniają sie w kupę bezwartosćiowego papieru, a indeksacja emerytur oparta na wskaźniku inflacji publikowanym przez NBP ma sie nijak do wzrostu cen.
  I z taką sytuacją możemy mieć wkrótce do czynienia.
  Na razie jednak Mentzen walczy o całkowicie inny elektorat.

 6. Wladca mówi

  Trzeba zbudowac polska szlachte na nowo!
  Caly dochod spolek skarbu panstwa,dochod z kopaln i bogactw naturalnych ,cala ziemie budowlana, oddac Polakom na wlasnosc.
  Nie jalmuzne 500+!Cale bogactwo narodowe w Rece Polakow! Taki program musi byc przeprowadzony.Musi byc nowy porzadek prawny.A narodem Ma rzadzic Wladca.
  Podatki beda wyznaczone przez specjalnych ekonomow.Nie bedziemy placic zadnych zagranicznych Zobowiazan. Kazdy atak na nasz kraj dostanie odpowiednia riposte.Nie potrzebujemy zadnych sojusznikow,a z wrogami sami sobie poradzimy.To tyle na razie.Pa!

 7. Wladca mówi

  Dlaczego to pisze?
  Bo mam cos,co zniszczy kazdego wroga w pare Sekund na calym globie i nie tylko.I nie bede sie bawil w moralnosc, bo sie z nia nie zadawalem.
  Amen.

 8. Wladca mówi

  I jeszcze jedno:
  Nie musicie mnie wybierac,bo ja juz Was wybralem.A kiedy przyjde,to bedziecie mnie sluchali,bo dam wam bogactwo i Wladze!
  Inni beda Nas podziwiac i nam zazdroscic,ale my im pomozemy zerwac kajdany niewoli.

 9. Wladca mówi

  Obcych agentow,jurgieltnikow,zdrajcow,zlodziei i bandziorow spotka zasluzona kara.Beda zalowac ,ze sie urodzili,to samo spotka ich dzieci.
  Oko za oko,zab za zab. Nie bedzie litosci.

 10. Hammurabi mówi

  Sam JKM bywał a właściwie zawsze był zbyt obcesowy w swoich tyradach, co nie zmienia faktu, że miał bardzo wiele racji, a to przekładało się z kolei na tzw. „wierny elektorat”. Tu często była kwestia podania potrawy a nie jej składu.
  Mentzen zaś chce jak widać, swoimi wypowiedziami za wszelką cenę pozbawić Konfederację nawet tego.
  Nie wiem dlaczego to robi. Czy mu coś obiecano, czy już coś dostał. Wykształcony ekonomista, spec od podatków i produkcji piwa, głupcem być nie może. Z tego zaś wynika, że robi krecią robotę zupełnie świadomie i celowo, patrząc dalej niż przyszłoroczne wybory. Może spogląda na rok 2024? Na wybory do Europarlamentu?
  Przecież w 2019 do „krainy szczęśliwych łowów” się nie dostał, pomimo hasła: „Nie chcemy: Żydów, homoseksualistów, aborcji, podatków i Unii Europejskiej”…
  Jednak jeśli jego wynurzenia Konfederacji nie zabiją, to z całą pewnością osłabią ją sprowadzając do roli klubu wzajemnej adoracji kilku biznesmanów.
  Pozostaje tylko nadzieja, że solidnie zdenerwowany „wierny elektorat” zgodnie z naturą nieznoszącą próżni zacznie się radykalizować. Że wypłynie ktoś, kto zagospodaruje tą wściekłość i pozaraża nią tysiące dziś klnących od nosem na politykę i gospodarkę Polaków.
  Może Mentzen nieświadomie stanie się katalizatorem koniecznych już od dawna przemian?

 11. Michu. mówi

  Nowy prezes głupi jak cała konfederacja. Jednym wywadem skasoowal kilka milionów potencjalnych głosów. Jakim trzeba być….żeby szukać oszczędności u zubożałych emerytów. Idź precz !

 12. mentzen do pisu mówi

  mentzen – ukrofilu i rozwalaczu Konfederacji idz do PISu tam twoje miejsce

 13. Negro mówi

  To nie jest żadna #NowaNadzieja, tylko #ImperiumKontraatakuje, Mentzen zachowuje się tak, jakby przeszedł na ciemną stronę mocy.;)
  Dziwi trochę to odcięcie się od Brauna. Może Konfa chce się stać poważną partią i przestać popierać tego typu inicjatyw, a może Mentzen poszedł drogą Winnickiego i innych.
  A co do elektrowni jądrowej, to jest to w obecnych czasach niepoważny plan. Jeśli już zlikwidować to rozdawnictwo, to kasę przesunąć na poważniejsze wydatki, a zamiast łapówek dla elektoratu wprowadzić jakieś ulgi dla biznesu.

 14. Mentzen idiota mówi

  Czyli ten cały Mentzen w kilka dni pozbył złudzeń co do całej Konfederacji, na co ten baran liczy, na odbicie skrajnych liberałów z elektoratu Hołowni? To niech może jeszcze wciągną w swój program walkę o lgbty i inne takie liberalne bzdety. Co w tym całym syfie robi Grzegorz Braun, przecież jego postawa w porównaniu do libków Dziamborów, Sośnierzy, Kuleszy czy Mentzenów to ogromna różnica? Mentzen nie widzi zagrożenia ukrainizacją Polski, nawet uważa, że ukraińcy się będą polonizować, a armia byczków dezerterów to dla niego matki z dziećmi, które będą pracować dla Polski. Szkoda słów.

 15. M.K. mówi

  Nie pojmuję jak można określać się polskim patriotą i popierać anty-społeczne, pro-rynkowe rozwiązania Konfederacji. Ich program to najlepszy sposób na produkcję nędzy i nierówności społecznych. To partia interesu bogatych i cwaniaków.

 16. Ayax mówi

  Emeryci i tak nie zagłosują za Konfederacja bo nie wiedza o jej istnieniu, wiec nie ma żadnej straty. Odnośnie 500+ ma racje, zlikwidować, jednak powinien zaproponować coś w zamian, bo 500+ to nie jest jakiś zasiłek na np wyrównanie inflacji tylko miał na celu zwiększyć dzietność a nie działa. Co do Ukraińców trochę się pozmieniało od napisania tego art chyba. Ogólnie życzę Mentzenowi wszystkiego dobrego, bo to inteligentny człowiek i mam nadzieje, ze się z Braunem i reszta szybko dogada. Ale jak widzę reszta tu zebranych jak zwykle tylko psy potrafi wieszać na czym i na kim popadnie.

 17. Ja mówi

  Obecni emeryci w większości latami pracowali za nędzne grosze. Tak rządziły w Polsce poprzednie ekipy. A dziś Mentzen zabrał by im te, grosze w sumie ,biorąc pod uwagę koszty nie życia nawet,a wegetacji.OCHYDA. 500+,jakoś w innych krajach egzystuje i nikt dzieciom nie zabiera.Ale on by POLSKIM dzieciom zabrał.Dla mnie ,Konfederacja UMARŁA. A brałam pod uwagę. Młodzi dziś pracujacy w porównaniu z nami ,za młodu, żyją w luksusie.Wtedy mieszkan tez NIKT za darmo nie dawał.Trzeba było zbierać na wkład w bloku, albo kredyt brać,jak brat na domek.

 18. Martyna mówi

  Ależ pani równo zjechała Mentzena, aż mam wrażenie, że go pani po prostu nie lubi. Nic dobrego nie powiedział?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.