Kalendarium Powstania Warszawskiego: 5 września 1944

powstańcy przechodzący okopem łączącym północną i południową stronę Alej Jerozolimskich/fot. arch.
2

Trwają ciężkie walki na Powiślu. Niemcy atakują z trzech stron równocześnie chcąc za wszelką cenę wyprzeć powstańców z dzielnicy i odciąć Powiśle Czerniakowskie od Śródmieścia. Niemcy zajmują gmach Państwowego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych przy ul. Kopernika, Teatr Polski oraz domy na ulicach Sewerynów, Oboźnej i Leszczyńskiej.

Wieczorem, po całkowitym wyczerpaniu amunicji, obrońcy elektrowni pod dowództwem kpt. Stanisława Skibniewskiego „Cubryny” opuszczają doszczętnie zrujnowane budynki. Dowódca Powiśla, przybyły ze Starówki mjr Stanisław Błaszczyk „Róg”, wzywa ludność cywilną do przenoszenia się do Śródmieścia. W nocy mieszkańcy starają się przedostać na wschodnią stronę Nowego Światu.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dowódcą obrony Czerniakowa zostaje płk Jan Mazurkiewicz „Radosław”. Na styku Czerniakowa i Śródmieścia Południe pozycje na skarpie w okolicach szpitala św. Łazarza w kierunku ul. Frascati i rejon Książęcej obsadzają pododdziały z „Czaty 49” i „Miotły”. Mają bronić jedynego przejścia ze Śródmieścia na Powiśle Czerniakowskie.

Gmach PKO, w którym mieści się Komenda Główna AK, zostaje zbombardowany. Sztab KG AK przenosi się do budynku „małej PAST-y” na ul Piusa XI, a dowództwo powstania do Kina „Palladium” na ul. Złotej 7/9.

Prezydent USA Franklin Delano Roosevelt, zdezorientowany przez własny wywiad wojskowy, pisze do premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla, że powstanie upadło i sprawa zrzutów i pomocy dla powstańców jest nieaktualna.

 

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 4 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. MSW mówi

    Roosvelt – kolejny i nie ostatni idiota na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Gawędzili sobie z Buldogiem Winstonem paląc cygara (Buldog 10 grubych cygar dziennie, jedno cygaro palił 1 czasem 1, 2 godziny) i popijając 12 letnią szkocką. Dla Powstańców warszawskich każdy kolejny dzień był przedłużeniem agonii.

  2. piotr mówi

    Kto najbardziej zyskał na II wojnie światowej ? USA i Szwajcaria na czele.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.