Kalendarium Powstania Warszawskiego: 30 sierpnia 1944

Stare Miasto: powstaniec z karabinem Mauser na stanowisku strzeleckim w okopie przegradzającym ul. Długą/ fot. arch.
0

Radio BBC podaje informację o przyznaniu praw kombatanckich warszawskim oddziałom AK.

Na Starym Mieście powstańcy odbijają ruiny pałacu Blanka i Ratusza oraz kościół Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny. Utrzymują też Rynek Nowego Miasta. Batalion “Chrobry I” walczy zawzięcie o utrzymanie ul. Bielańskiej.

Trwają przygotowania do mającego odbyć się w nocy przebicia ze Starówki do Śródmieścia. Wywalczonym przez grupy szturmowe korytarzem mają przejść oddziały powstańcze, ranni i ludność cywilna. Główne uderzenie ma pójść na niemieckie stanowiska przy ul. Bielańskiej. Jednocześnie z drugiej strony szturmować mają oddziały śródmiejskie. Żołnierze batalionu “Czata 49″ mają uderzyć na Niemców atakując ich na pl. Bankowym, na który mają dostać się kanałami.

Kapelan Zgrupowania AK „Radosław”, ks. Jozef Warszawski „Ojciec Paweł” ukrywa relikwie św. Andrzeja Boboli w podziemiach kościoła św Jacka przy ul. Freta 10, dzięki czemu udało się je ocalić.

W Śródmieściu naloty – pod bombami giną obrońcy placówek na Ceglanej, Żelaznej i pl. Grzybowskim. Na Mokotowie Niemcy zbombardowali Szpital Ujazdowski. Ginie w nim 300 rannych.

Toczy się Ciężki bój o Sadybę. Główne siły powstańców skupiają się w forcie czerniakowskim.

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 29 sierpnia 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.