Kalendarium Powstania Warszawskiego: 20 sierpnia 1944

niemieccy jeńcy wyprowadzani z gmachu PAST-y/ fot. koloryzowany kadr z filmowej kroniki arch.
0

Trwa niemieckie natarcie na Stare Miasto. Każdy atak poprzedzany jest bombardowaniem i ostrzałem artyleryjskim. Powstańcy wycofują się z Pałacu Mostowskich po wielogodzinnej walce z niemiecką piechotą, która dostała się do budynku przez wyłom w ścianie spowodowany wybuchem “Goliatha”. Niemcom udaje się wedrzeć do północnej części Banku Polskiego. Podpalają bank i sąsiadujące z nim budynki.

Ludność najczęściej przebywa w piwnicach. Powstańcy walczą nawet po kilkadziesiąt godzin bez zmiany i bez snu. Coraz trudniej o ich wyżywienie.

Wsparcie - darowizny

Powstańcy zdobywają silnie broniony, ośmiopiętrowy gmach PAST-y (Polska Akcyjna Spółka Telekomunikacyjna] przy ul. Zielnej 37/39). Natarcie rozpoczyna się o 3.00 w nocy. Jako pierwszy uderza batalion ‘Kiliński”. Kobiece patrole minerskie z Kedywu AK wysadzają część ścian gmachu. Przez otwory do środka wdzierają się grupy szturmowe. Powstańcy podpalają też górne piętra gmachu wpompowując mieszankę zapalająca przy użyciu strażackiej motopompy. Ok. 15.00 Niemcy poddają się. Do niewoli trafia 115 żołnierzy niemieckich. Gmach PAST-y pozostaje w polskich rękach do dnia kapitulacji powstania.

Powstaje “Marsz Mokotowa” (sł. Mirosław Jezierski ps. “Karnisz”, muz. Jan Markowski ps. “Krzysztof”).

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 19 sierpnia 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.