Kalendarium Powstania Warszawskiego: 18 września 1944

amerykański bombowiec B17 "Latająca forteca" / fot. arch.
1

W nocy z 17/18 września na przyczółek czerniakowski przerzucono zaledwie 63 żołnierzy zza Wisły, 2 działa 45 mm oraz amunicję i żywność. Na lewy brzeg przeprawił się również szef sztabu 9 pp, mjr Stanisław Łatyszonek, który objął dowodzenie nad całością sił 9 pp znajdujących się na Czerniakowie.

Dowodzący na przyczółku ppłk “Radosław” i mjr Łatyszonek prosili drogą radiową dowództwo 3 DP o przyspieszenie pomocy, wobec stracenia przedniej krawędzi głównej pozycji obrony i bardzo ciężkich strat oddziałów. Ppłk Radosław zameldował przy tym, że resztki jego grupy będą bronić przyczółka jeszcze przez 24 godziny.

Wsparcie - darowizny

Po południu nad Warszawą pojawiło się 107 amerykańskich samolotów B-17 tzw. „Latających Fortec”. Powstańcy i cywile myśleli, że to oczekiwany od początku powstania desant Polskiej Brygady Spadochronowej. Nie był to jednak desant, ale zrzut ponad tysiąca zasobników na spadochronach. Zasobniki zawierały broń, amunicję, żywność i zaopatrzenie medyczne. Niestety, wiatr zniósł większość z nich na teren opanowany przez Niemców.

Parlamentariusze niemieccy dostarczają do dowództwa Żoliborza list gen. von dem Bacha, w którym “w imię humanitarnych uczuć” wzywa on do kapitulacji. W odpowiedzi ppłk Mieczysław Niedzielski “Żywiciel” przypomina von dem Bachowi “humanitarne” postępowanie jego wojsk w Warszawie.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 17 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.