Kalendarium Powstania Warszawskiego: 18 września 1944

amerykański bombowiec B17 "Latająca forteca" / fot. arch.
1

W nocy z 17/18 września na przyczółek czerniakowski przerzucono zaledwie 63 żołnierzy zza Wisły, 2 działa 45 mm oraz amunicję i żywność. Na lewy brzeg przeprawił się również szef sztabu 9 pp, mjr Stanisław Łatyszonek, który objął dowodzenie nad całością sił 9 pp znajdujących się na Czerniakowie.

Dowodzący na przyczółku ppłk „Radosław” i mjr Łatyszonek prosili drogą radiową dowództwo 3 DP o przyspieszenie pomocy, wobec stracenia przedniej krawędzi głównej pozycji obrony i bardzo ciężkich strat oddziałów. Ppłk Radosław zameldował przy tym, że resztki jego grupy będą bronić przyczółka jeszcze przez 24 godziny.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Po południu nad Warszawą pojawiło się 107 amerykańskich samolotów B-17 tzw. „Latających Fortec”. Powstańcy i cywile myśleli, że to oczekiwany od początku powstania desant Polskiej Brygady Spadochronowej. Nie był to jednak desant, ale zrzut ponad tysiąca zasobników na spadochronach. Zasobniki zawierały broń, amunicję, żywność i zaopatrzenie medyczne. Niestety, wiatr zniósł większość z nich na teren opanowany przez Niemców.

Parlamentariusze niemieccy dostarczają do dowództwa Żoliborza list gen. von dem Bacha, w którym „w imię humanitarnych uczuć” wzywa on do kapitulacji. W odpowiedzi ppłk Mieczysław Niedzielski „Żywiciel” przypomina von dem Bachowi „humanitarne” postępowanie jego wojsk w Warszawie.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 17 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.