Kalendarium Powstania Warszawskiego: 16 września 1944

berlingowcy wspieraja powstańców na Czerniakowie/fot. scena z filmu "Miasto 44"
1

Na Czerniakowie powstańcy i berlingowcy odpierają silne ataki niemieckie na barykadę na ul. Okrąg i Solec zamykającą dostęp w głąb dzielnicy. Berlingowcy ponoszą bardzo wysokie straty w zabitych, rannych i zaginionych. Żołnierze ci nigdy nie byli szkoleni do walki w mieście. Większość z nich po raz pierwszy w ogóle była w tak wielkim mieście jak Warszawa.

Tadeusz Targoński żołnierz 3 batalionu 9 pp wspominał: “Nasi z nawyku próbują na zajętych pozycjach okopywać się, a tu wszędzie bruk i asfalt. Powstańcy śmieją się i dziwują, że nie umiemy walczyć w mieście tak jak oni. (…) Chłopcy ze Wschodu gubią się w zajętych domostwach i nie potrafią się sprawnie po nich poruszać. Początkowo miotają się to tu, to tam w panicznym podnieceniu, gdyż wróg jest wszędzie, a tu trudno trafić tam, gdzie trzeba. Plątanina pokoi, klatek schodowych, piwnic i strychów oraz różnych dobudówek i nadbudówek stanowi nowość dla ludzi przywykszych walczyć zgodnie z regulaminami wojskowymi na otwartej przestrzeni.”

W związku z niemiecką zaporą ogniową za dnia nie udaje się przerzucić na lewy brzeg dalszych posiłków z Pragi. Dopiero w nocy 16/17 września przeprawiono na przyczółek 390 żołnierzy, 14 ckm, 16 rppanc, 8 granatników 50 mm, 5 dział 45 mm.

Niemcy zdobywają powstańczy szpital na Zagórnej 9, gdzie mordują część rannych, a pozostałych i personel wyprowadzają do siedziby Gestapo w Al. Szucha.

Samoloty sowieckie bombardują pozycje niemieckie w okolicach Politechniki i Pola Mokotowskiego oraz lotnisko na Okęciu.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 15 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. MSW mówi

    W związku z polityką zagraniczną Trumpa Niemcy rozważają nową politykę bezpieczeństwa, niezależną od Waszyngtonu. Chodzi o broń jądrową i o to czy Niemcy nie powinny jej mieć i w ten sposób posiąść zolność do prowadzenia niezależnej polityki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern