Kalendarium Powstania Warszawskiego: 16 września 1944

berlingowcy wspieraja powstańców na Czerniakowie/fot. scena z filmu "Miasto 44"
1

Na Czerniakowie powstańcy i berlingowcy odpierają silne ataki niemieckie na barykadę na ul. Okrąg i Solec zamykającą dostęp w głąb dzielnicy. Berlingowcy ponoszą bardzo wysokie straty w zabitych, rannych i zaginionych. Żołnierze ci nigdy nie byli szkoleni do walki w mieście. Większość z nich po raz pierwszy w ogóle była w tak wielkim mieście jak Warszawa.

Tadeusz Targoński żołnierz 3 batalionu 9 pp wspominał: “Nasi z nawyku próbują na zajętych pozycjach okopywać się, a tu wszędzie bruk i asfalt. Powstańcy śmieją się i dziwują, że nie umiemy walczyć w mieście tak jak oni. (…) Chłopcy ze Wschodu gubią się w zajętych domostwach i nie potrafią się sprawnie po nich poruszać. Początkowo miotają się to tu, to tam w panicznym podnieceniu, gdyż wróg jest wszędzie, a tu trudno trafić tam, gdzie trzeba. Plątanina pokoi, klatek schodowych, piwnic i strychów oraz różnych dobudówek i nadbudówek stanowi nowość dla ludzi przywykszych walczyć zgodnie z regulaminami wojskowymi na otwartej przestrzeni.”

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W związku z niemiecką zaporą ogniową za dnia nie udaje się przerzucić na lewy brzeg dalszych posiłków z Pragi. Dopiero w nocy 16/17 września przeprawiono na przyczółek 390 żołnierzy, 14 ckm, 16 rppanc, 8 granatników 50 mm, 5 dział 45 mm.

Niemcy zdobywają powstańczy szpital na Zagórnej 9, gdzie mordują część rannych, a pozostałych i personel wyprowadzają do siedziby Gestapo w Al. Szucha.

Samoloty sowieckie bombardują pozycje niemieckie w okolicach Politechniki i Pola Mokotowskiego oraz lotnisko na Okęciu.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 15 września 1944

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. MSW mówi

    W związku z polityką zagraniczną Trumpa Niemcy rozważają nową politykę bezpieczeństwa, niezależną od Waszyngtonu. Chodzi o broń jądrową i o to czy Niemcy nie powinny jej mieć i w ten sposób posiąść zolność do prowadzenia niezależnej polityki.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.