Kalendarium Powstania Warszawskiego: 13 sierpnia 1944

niemiecki transporter "Borgward" na Starówce/ fot. screen "Miasto 44"
2

Po kilkugodzinnej walce oddziały AK ostatecznie tracą Stawki. Niemcy zamykają pierścień wokół Starego Miasta. Siły niemieckie wokół tej dzielnicy dowodzone przez gen. Reinefartha liczą 8 tys. żołnierzy. Wieczorem powstańcy przeprowadzają nieudane natarcie na Hale Mirowskie – celem ataku była próba połączenia Śródmieścia-Północ ze Starówką.

Ciężkie walki z brygadą SS-RONA staczają oddziały por. „Zdunina” i załoga Dworca Pocztowego. Rejon Chmielnej i Żelaznej pozostaje w polskich rękach.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W parku Skaryszewskim rozbija się uszkodzony przez Niemców brytyjski samolot dokonujący zrzutów. Ginie sześciu członków załogi.

„Czarna niedziela” na Starówce. Po południu żołnierze batalionu „Gustaw” wprowadzają w ulicę Podwale zdobyty przez nich niemiecki pojazd SdKfz 301 Ausf. C Schwere Ladungsträger B-IV (ciężki nosiciel ładunków wybuchowych „Borgward”). Transporter przewoził 500 kilogramów materiału wybuchowego w zamocowanym na pancerzu pojemniku. Pojazd eksploduje na ul. Kilińskiego zabijając ok. 300-350 ludzi: powstańców i cywilów, którzy zbiegli się, żeby podziwiać zdobyty „czołg”. W filmie „Miasto 44” znalazły się wstrząsające sceny pokazujące to tragiczne wydarzenie.

Przeczytaj też:

Kalendarium Powstania Warszawskiego: 12 sierpnia 1944

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. Jacek Wójcikiewicz mówi

    Jeden z oficerów,saper,narodowiec,wzywał do izolacji i zbadania zdobycznego pojazdu,nosiciela ładunków i został okrzyknięty defetystą i agentem.Skrajny przykład głupoty i lekkomyślności kadry dowódczej powstania antywarszawskiego.

  2. *****konfederacje mówi

    walcza o place 4 zl na godzine u kapytalistow i obszarnikow.
    a i tace dla kleru

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.