Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Wspólna deklaracja premierów Czech, Polski, Słowacji i Węgier

szczyt Grupy Wyszehradzkiej/ fot. Twitter
1

W środę (17.02.2021) odbyło się w Krakowie spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Jubileuszowe uroczystości 30-lecia istnienia Grupy odbyły się na Wawelu. Podpisano  Deklarację Rocznicową potwierdzająca dalszą wolę współpracy poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE oraz Deklarację Cyfrową, w której zadeklarowano zbudowanie wspólnych ram na rzecz projektów cyfrowych.

Grupa Wyszehradzka powstała 15 lutego 1991 roku. Prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali wtedy w Wyszehradzie „Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej”.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podpisana w ramach uroczystości jubileuszowych Deklaracja Rocznicowa jest potwierdzeniem pomyślnie rozwijającej się współpracy państw  V4 na przestrzeni ostatnich 30 lat. Szefowie rządów deklarują gotowość do dalszych wysiłków na rzecz powodzenia projektu europejskiego w oparciu o bezpieczną, dostatnią i stabilną Unię Europejską, ale też podkreślają wsparcie V4 dla integracji państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej. Pełna treść deklaracji TUTAJ.

Źródło informacji: gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Już ponad 30 miliardów złotych straciła polska gospodarka w wyniku walki z ”pandemią”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. *****konfederacje mówi

    zle czy dobrze? nie wiem czy pluc badz slodzic PiS?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.