Jubileusz 30-lecia Grupy Wyszehradzkiej. Wspólna deklaracja premierów Czech, Polski, Słowacji i Węgier

szczyt Grupy Wyszehradzkiej/ fot. Twitter
1

W środę (17.02.2021) odbyło się w Krakowie spotkanie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, czyli Czech, Polski, Słowacji i Węgier. Jubileuszowe uroczystości 30-lecia istnienia Grupy odbyły się na Wawelu. Podpisano  Deklarację Rocznicową potwierdzająca dalszą wolę współpracy poprzez koordynację i wypracowywanie wspólnych stanowisk w ramach UE oraz Deklarację Cyfrową, w której zadeklarowano zbudowanie wspólnych ram na rzecz projektów cyfrowych.

Grupa Wyszehradzka powstała 15 lutego 1991 roku. Prezydenci Polski i Czechosłowacji oraz premier Węgier podpisali wtedy w Wyszehradzie „Deklarację o współpracy Czeskiej i Słowackiej Republiki Federacyjnej, Rzeczypospolitej Polskiej i Republiki Węgierskiej w dążeniu do integracji europejskiej”.

Podpisana w ramach uroczystości jubileuszowych Deklaracja Rocznicowa jest potwierdzeniem pomyślnie rozwijającej się współpracy państw  V4 na przestrzeni ostatnich 30 lat. Szefowie rządów deklarują gotowość do dalszych wysiłków na rzecz powodzenia projektu europejskiego w oparciu o bezpieczną, dostatnią i stabilną Unię Europejską, ale też podkreślają wsparcie V4 dla integracji państw Bałkanów Zachodnich z Unią Europejską oraz rozwój Partnerstwa Wschodniego Unii Europejskiej. Pełna treść deklaracji TUTAJ.

Źródło informacji: gov.pl, Twitter

Zobacz też:

Już ponad 30 miliardów złotych straciła polska gospodarka w wyniku walki z ”pandemią”

 

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. *****konfederacje mówi

    zle czy dobrze? nie wiem czy pluc badz slodzic PiS?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Glastrennwände
blumen verschicken Blumenversand
blumen verschicken Blumenversand
Reinigungsservice Reinigungsservice Berlin
küchenrenovierung küchenfronten renovieren küchenfront erneuern