Jest rozczarowanie. Nobel nie dla Polaka

Nagroda Nobla / Fot. Twitter
1

James Peebles, Michel Mayor i Didier Queloz to tegoroczni laureaci Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki. Nagrodzeni zostali za odkrycie egzoplanet i wytłumaczenie ewolucji kosmosu. Do trójki naukowców trafi 9 mln koron, czyli blisko 830 tys. euro. Niestety, laureatem nie został Polak, a miał na to naprawdę duże szanse.

Prof. Artur Ekert, wrocławianin pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim należy do grona najczęściej cytowanych fizyków na świecie. Od lat specjalizuje się w kryptologii kwantowej.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W tym roku w dziedzinie fizyki duże szanse na zwycięstwo miał także Polak, prof. Artur Ekert na co dzień pracujący na Uniwersytecie Oksfordzkim. Ekert specjalizuje się w kryptologii kwantowej, która zajmuje się możliwościami wykorzystania układów kwantowych do przetwarzania i przesyłania informacji. Jest zaawansowaną metodą ochrony naszych danych – także przed atakami ze strony potężnych superkomputerów kwantowych.

Niestety, nagroda powędrowała do Kanadyjczyka Jamesa Peeblesa za „teoretyczne odkrycia w kosmologii fizycznej” i dwóch Szwajcarów: Michela Mayora i Didiera Queloza za „odkrycie planety okrążającej gwiazdę, która przypomina Słońce”.

Źródło informacji: WP Tech

Przeczytaj także:

„Paliłem dwie paczki dziennie.” Aktor wygrywa w sądzie z państwem polskim, bo ma problem z gardłem. Twierdzi, że to przez smog

Może ci się spodobać również Więcej od autora

1 komentarz

  1. Robert mówi

    Tyle to Ronaldo dostaje za umieszczenie paru komet ze szmaty w orbicie siaty bramkowej.Fizycznie panu prof.może brakować pierwszorzędnych korzeni

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.