Jarosław Kaczyński złożył zawiadomienie do prokuratury ws. zniesławiania go przez „GW” i PO

Jarosław Kaczyński/ fot. screen
3

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński złożył do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa zniesławienia go przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej” oraz posłów Platformy Obywatelskiej.

„Działając jako pokrzywdzony, zawiadamiam o podejrzeniu popełnienia przestępstw zniesławienia (…). Wnoszę o objęcie ścigania z oskarżenia publicznego ze względu na występujący w sprawie interes publiczny” – napisał Kaczyński w zawiadomieniach skierowanych do Prokuratury Okręgowej w Warszawie w zeszłym tygodniu. Do zawiadomienia dotarła Polska Agencja Prasowa.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Zawiadomienie złożone przez Jarosława Kaczyńskiego jest związane z publikacjami „Gazety Wyborczej” na temat rzekomej afery wieżowców-bliźniaków i dotyczy przestępstwa z art. 212 kodeksu karnego, w myśl którego ten, kto „pomawia inną osobę, grupę osób, instytucję, osobę prawną lub jednostkę organizacyjną niemającą osobowości prawnej o takie postępowanie lub właściwości, które mogą poniżyć ją w opinii publicznej lub narazić na utratę zaufania potrzebnego dla danego stanowiska, zawodu lub rodzaju działalności, podlega grzywnie albo karze ograniczenia wolności”.

W zawiadomieniu dotyczącym dziennikarzy „Gazety Wyborczej” oraz portali wyborcza.pl i gazeta.pl wskazano m.in., że przestępstwo zniesławienia miało polegać „na opublikowaniu przez dziennikarzy szeregu materiałów prasowych na łamach »Gazety Wyborczej« i portalu wyborcza.pl w dniach 29-30.1.2019 r. (…), w których to rozpowszechniono twierdzenia, tj. wypowiedzi innych osób, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, oszustwa”.

W zawiadomieniu dotyczącym PO wskazano, że przestępstwo zniesławienia miało polegać „na opublikowaniu przez nieustalone osoby w materiałach propagandowych Platformy Obywatelskiej (ulotkach internetowych) twierdzeń, że Jarosław Kaczyński mógł popełnić przestępstwo płatnej protekcji, oraz ukrywa majątek”. W zawiadomieniu wskazano też na przestępstwo zniesławienia polegające „na przekazaniu przez nieustalone osoby (prawdopodobnie działaczy PO) w dniach 29-30.1.2019 r. do publikacji przez portal wyborcza.pl materiałów zawierających twierdzenia, że Jarosław Kaczyński popełnił, względnie mógł popełnić przestępstwa: płatnej protekcji, przekroczenia uprawnień posła w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, wyłudzenia sądowego w kwocie 4 mln zł na szkodę spółki Srebrna”.

Źródło informacji oraz cytatów: pap

Przeczytaj też:

J. Międlar: Jak pokochałem Kaczyńskiego, czyli artykuł sponsorowany w Gazecie Wyborczej

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Do niezależnej, niezreformowanej prokuratury. Teraz tylko czekać na wyrok niezawisłego sądu. :). He he he.

 2. #R mówi

  A ja juz myslama ze zawiadomil sady o znieslawienu panstwa Polskiego przez zydow

  1. Slawomir mówi

   ja też… eh.. zawiodłem się

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.