SKLEP-WPRAWO.PL

Janusz Korwin-Mikke marszałkiem seniorem? To nie jest pewne

Janusz Korwin-Mikke
2

Jednym z najstarszych posłów nowej kadencji w Sejmie będzie lider Konfederacji Janusz Korwin-Mikke. Oznacza to, że 76-letni polityk, którego ugrupowanie zdobyło około 6,7% głosów, będzie pretendentem do otrzymania tytułu marszałka seniora. Jednak wbrew medialnym spekulacjom, taki scenariusz nie jest pewny.

Korwin-Mikke wraca do Sejmu po 26 latach przerwy. W roku 1993 po raz ostatni zasiadał w ławach poselskich. Teraz w sejmie będzie jednym najstarszych parlamentarzystów, a być może najstarszym. Oznacza to, że może zostać marszałkiem seniorem. Z czym wiąże się ta funkcja? To tytuł nadawany przez prezydenta jednemu z najstarszych posłów na Sejm. Do jego obowiązków należy otwarcie obraz izby nowej kadencji i prowadzenia obrad do czasu wybrania marszałka Sejmu. Czy Andrzej Duda namaści lidera Konfederacji na marszałka seniora? Niekoniecznie.

W 2015 roku najstarszym posłem był Andrzej Smirnow z Prawa i Sprawiedliwości. Ma obecnie 81 lat. Drugą najstarszą wiekiem posłanką była w poprzedniej kadencji Iwona Śledzińska-Katarasińska z Platformy Obywatelskiej. Ma 78 lat. Dopiero na trzecim miejscu pod względem wieku był zmarły niedawno Kornel Morawiecki (78 lat). Mimo to, to on został powołany na marszałka seniora, a nie starsi parlamentarzyści. Zatem nominacja Janusza Korwin-Mikkego nie jest pewna.

Przypomnijmy, że z danych Państwowej Komisji Wyborczej z prawie 92 procent obwodowych komisji wyborczych wynika, że Prawo i Sprawiedliwość zdobyło 44,38 procent głosów w wyborach do Sejmu; Koalicja Obywatelska – 26,77 procent; SLD – 12,34 procent; PSL – 8,63 procent, a Konfederacja – 6,76 procent.

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

  1. SKLEP-WPRAWO.PL
  2. Janusz I mówi

    Spodziewam się cyrku w Sejmie, jakiego jeszcze nie było.

  3. ziom mówi

    Dać Korwinowi prawo głosu – niech obudzi resztę, która żyje w matrix-ie

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.