Janda, Gross i Hartman wśród sygnatariuszy listu otwartego przeciw ustawie o IPN

Od lewej: Krystyna Janda, Jan T. Gross, Jan Hartman / Fot. Youtube
32

To jest po prostu rewelacja. Dzięki nowelizacji ustawy o IPN penalizującej kłamstwa o „polskich obozach śmierci” jesteśmy świadkami nie tylko żydowskiej hucpy i amerykańskiej dyspozycyjności wobec Izraela, ale też dostajemy czarno na białym listę tzw. polskich autorytetów, które w histerycznym tonie apelują o wycofanie się z pomysłu karania za szkalujące Polskę kłamstwa robiące z nas naród sprawców Holokaustu.

Przed głosowaniem w Senacie RP „elyty” napisały list otwarty, w którym apelują o wycofanie ustawy z procedowania. Oto jego treść.

Postaw mi kawę na buycoffee.to

„My, niżej podpisani zwracamy się do opinii publicznej powodowani troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich. Apelujemy o wyciszenie emocji w imię wspólnego dobra, jakim są prawda i budowany od ćwierćwiecza dialog.

Ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej, przyjęta 26 stycznia 2018 przez polski Sejm i skierowana do dalszej legislacji, przewiduje karę do trzech lat więzienia dla każdego, „kto publicznie i wbrew faktom przypisuje Narodowi Polskiemu lub Państwu Polskiemu odpowiedzialność lub współodpowiedzialność za popełnione przez III Rzeszę Niemiecką zbrodnie nazistowskie”.

Ten niefortunny zapis odbił się szerokim echem w Polsce i na świecie, budząc liczne zastrzeżenia – logiczne, moralne i prawne.

 • Dlaczego dyskusja o faktach historycznych ma toczyć się w asyście prokuratury i sądu?
 • Dlaczego ofiary i świadkowie Zagłady mają ważyć słowa, by nie podpaść organom ścigania i czy będzie odtąd czynem karalnym świadectwo ocalałego Żyda, który „bał się Polaków”?
 • Dlaczego mamy spierać się nie na argumenty, lecz na paragrafy?
 • Czy byłby to, zważmy, zakaz symetryczny do zakazu kłamstwa oświęcimskiego?
 • I skąd taryfa ulgowa dla wybranych zawodów – dlaczego za „antypolskie” opinie nie będą ścigani jedynie uczeni i artyści?
 • A dziennikarze? A nauczyciele?
 • Gdzie ma leżeć granica między tolerowaną nauką i sztuką a karalną publicystyką i kto ustalałby „fakty”, którym nie wolno się sprzeciwić?

Intencją ustawodawcy była obrona dobrego imienia Polaków. To zrozumiałe. Gdy Polacy słyszą o „polskich obozach” podejrzewają, często na wyrost, że zarzuca im się zorganizowanie Auschwitz (Jan Karski pisał o „polskich obozach” mając na myśli „obozy zlokalizowane w Polsce”).

Jednak ustawa idzie dalej – sugeruje niewinność Polaków, tworząc  z nich jedyny w Europie naród bez skazy. Nie tędy droga do odzyskania zbiorowej godności.

Ale nie wszystko stracone. Ustawodawca może jeszcze się cofnąć, o co gorąco apelujemy”.

List został opublikowany po francusku, angielsku i hebrajsku. Przecież o proteście „polskich elyt” musi dowiedzieć się cały świat. Niech cały świat wie, że „elyty” nie zgadzają się na karanie za szkalowanie i zniesławianie nardu polskiego. Te „elyty” są tak oświecone i postępowe, że powodowane „troską o stan relacji polsko-żydowskich i polsko-izraelskich” gotowe są pozwalać na nieustanne opluwanie dobrego imienia Polski i narodu polskiego Pytanie brzmi: czy tak zachowują się Polacy?

Poniżej pełna lista sygnatariuszy tego haniebnego listu. Oczywiście nie mogło zabraknąć Krystyny Jandy, Jana T. Grossa i Jana Hartmana. Nie zabrakło też podpisu prof. Dariusza Stoli, czyli dyrektora muzeum POLIN, który w ohydny sposób oszkalował żołnierzy Brygady Świętokrzyskiej NSZ.

Anne Applebaum, Timothy Garton Ash, Anna Barańczak, Maria Barcikowska, Witold Bereś, Bogdan Białek, Anna Bikont, Yael Birenbaum, Halina Birenbaum, Jacek Bocheński, Teresa Bogucka, Krzysztof Burnetko, Anna Dodziuk, Barbara Engelking, Zofia Floriańczyk, Andrzej Friedman, Beata Fudalej, Jolanta Gałązka-Friedman, Konstanty Gebert, Agnieszka Glińska, Jan Tomasz Gross, Irena Grudzińska-Gross, Mikołaj Grynberg, Jan Hartman, Jan Hertrich-Woleński, Agnieszka Holland, Krystyna Janda, Maria Janion, Zofia Jankiewicz, Jacek Kleyff, Sergiusz Kowalski, Stanisław Krajewski, Maria Kruczkowska, Krystyna Krynicka, Ryszard Krynicki, Ireneusz Krzemiński, Joanna Kurczewska, Jacek Kurczewski, Jarosław Kurski, Aleksander Kwaśniewski, Andrzej Leder, Wojciech Lemański, Paweł Liberski, Barbara Mechowska-Kleyff, Edward Mitukiewicz, Krzysztof Niedałtowski, Przemysław Nowacki, Stanisław Obirek, Janusz Onyszkiewicz, Piotr Pacewicz, Monika Płatek, Masza Potocka, Stanisław Radwan, Shoshana Ronen, Jacek Różycki, Andrzej Rzepliński, Paula Sawicka, Dorota Segda, Radek Sikorski, Marek Siwiec, Jarosław Sławek, Aleksander Smolar, Kazimierz Sobolewski, Piotr Sommer, Krystyna Starczewska, Andrzej Stasiuk, Dariusz Stola, Joanna Szczęsna, Kazimiera Szczuka, Monika Sznajderman, Piotr Szwajcer, Paweł Śpiewak, Frank Telling-Saphar, Róża Thun, Olga Tokarczuk, Joanna Tokarska-Bakir, Aleksandra Trzaska, Mikołaj Trzaska, Magdalena Tulli, Grzegorz Turnau, Marian Turski, Piotr Wiślicki, Krystyna Zachwatowicz-Wajda, Maja Zagajewska, Adam Zagajewski, Katarzyna Zimmerer, Jacek Żakowski.

Źródło: oko.press

 

Może ci się spodobać również Więcej od autora

% Komentarze

 1. michu mówi

  Te wszystkie pytania można (chyba ) odnieść do tzw Negacjonizu bo tam np też zdaję się paragrafy zamykają dyskusję itd

  1. kryska mówi

   No właśnie dla artystów jest ….FURTKA, niech tak nie krzyczą, te indywidua, żydowskiego pochodzenia!

  2. Kryśka mówi

   No właśnie dla artystów jest ….FURTKA, niech tak nie krzyczą, mają pole do bredni, wyssanych z brudnego palucha!

 2. Jarek mówi

  czyje to autorytety – bo na pewno nie szanującego się Polaka. To autorytety dla lemingów. Lista sygnatariuszy – bez komentarza – płacz takich osobników wywołuje mnie śmiech

 3. Zbulwersowany mówi

  Każdy kto się sprzeniewierzy za mamone dobremu imieniu Polski i Polaków, a zwłaszcza kto nie chroni dobrego imienia polskich patriotów zamordowanych przez barbarzynskich okupantów jest albo zdrajcą albo obcym agentem albo szmalcownikiem i powinien zostać natychmiast wydalony z Polski bez prawa wjazdu.

 4. Ania mówi

  V ta antypolska żydowska kolumna w całej krasie. Zawsze rewolucyjna czujność, zawsze nienawiść do katolickiej Polski, zawsze dywersja.

 5. Zbulwersowany mówi

  Pan Jacek Miedlar powinien jak najszybciej utworzyć analogiczna listę z poparciem dla tej ustawy i ze stanowczym NIE dla jakichkolwiek uroszczen żydowskich. Od razu się pod nią podpiszę.

 6. Robert mówi

  Prezydent Duda,gość napewno zdaje sobie sprawę w jaki sposób może przejść do historii i jakiej historii beda się uczyć nasze dzieci za jego udziałem

 7. Aleksy mówi

  No dobrze, ale patrząc po nazwiskach to sa głównie ludzie wywodzący się z kręgu kultury żydowskiej. Maja prawo aby nie zgadzac się z polska retoryka broniącą Polaków przed uogólnianiem prawdy historycznej.

  My to robimy przynajmniej kulturalnie, konsultując to wczesniej ze środowiskami, których to dotyczy.
  A Żydzi? Zapytajcie ich o policję żydowską w gettach, która pałami zaganiała nieraz członków swojej rodziny na plac do wywózki do komory gazowej.

  Zawsze zastanawiałem się , jak to możliwe?

  Potem słuchając dr Ewy Kurek zrozumiałem to. Żydzi są wyjątkiem kulturowym na miarę światową. Nie wiedzieć czemu przetrwanie ich gatunku usprawiedliwia nawet najgorsze zbrodnie wyrządzane swoim braciom i siostrom. Taka mają doktrynę religijną. Wierza, że bóg im wybaczy największe zbrodnie jeśli ratują własne życie…

  I to w pewnym sensie tłumaczy podwójne standardy jakie stosują Żydzi.
  Nie ma raczej drugiego bardziej interesownego narodu na świecie. Natomiast sprawa afrykańskich uchodźców w Izraelu, traktowanych gorzej niż psy, to tylko potwierdzenie, że Izrael obecnie to najbardziej rasistowskie państwo na świecie.

  I oni śmmią pouczać innych, zachowując się jak Niemcy podczas 2ww?

 8. Robert mówi

  Zarówno sprawiedliwi jak i niesprawiedliwi,to te same ofiary niemieckiego podpalacza świata.Bez niemieckiego bandyty nie istniałaby ,,rubryka,,na te dwie kategorie

 9. Constancja mówi

  Trzeba zbojkotowac to towarzystwo antypolskie. Gross to juz dawno powinien siedziec za szkalowanie Polski, teatr Jandy omijac z daleka, przestac sluchac Turnaula, nie czytac Olgi Tokarczuk , nie chodzic do kina na kolejne filmy antypolskie Holland…itd.
  Gdyby wszyscy Polacy tak postapili to cale towarzystwo zniklo by jak we mgle.

 10. Robert mówi

  Nie przytocze dosłownie słów zesranego P.Cejrowskiego,bo se kupił farmę w Arizonie i kowboj,ale na TVP Info rzucił tekst na zakończenie,ze Izrael potrzebny jest USA na Bliskim Wschodzie do walki z Arabami,Polska w Europie do walki z,,Ruskami,,wiec od tego czy sie dogadamy z Żydami zależy,czy to my dla USA będziemy walczyć z Ruskami,bo może ktoś inny,zaś Izrael to potęga atomowa i banki USA,wiec dogadać sie musimy.Dezerter uciekł do USA zamiast walczyć z ,,Ruskimi,,jak cała Polska w obronie farmy pierwszego farmera Polski

  1. Wielki Wódz mówi

   Roberto.Zmień lepiej zioło bo zalatuje od ciebie starą kacapią i śmierdzącymi ruskimi onucami.Zakup sobie lepiej LSD.Daje lepiej w palnik i nie musisz nabijać fifki co godzinę.Ten majstersztyk tak cię sponiewiera, że będziesz 3 dni lizał nogi od taboretu na którym wcześniej waliłeś driny.Do tego polecam wyłącznie dla ciebie zakup kapitalnie reklamowanego w sieci szechterowskiego podręcznika Agory pt. „Sztuka obsługi penisa”. Miłej lektury i daj sobie na wstrzymanie kowboju ….. http://www.wirtualnemedia.pl/artykul/sztuka-obslugi-penisa-andrzej-gryzewski-i-przemyslaw-pilarski-ksiazka-wydana-i-promowana-przez-agore

 11. Mario mówi

  Tych niżej podpisanych pod tą petycją w samolot i na pustynię do izraela niech tam szukają rozumu

 12. Lena mówi

  nalezy zapamietac te nazwiska ktore sa antypolskie

  1. michu mówi

   Nazwiska antypolskie to pamiętamy już od 39 r. (jeśli chodzi o obecne pokolenie, bo te z czasów zaborów to już dawno) i nigdy nic z tego nie wynika.

 13. Nik mówi

  V kolumna w calej krasie i wszystko jasne, wola powielac klamstwo niz prawda historyczna.

 14. Majk mówi

  nalezy zapamietac te nazwiska , teraz widac jak na dloni kto jest antypolski.

  1. Michał mówi

   AUTORYTETY !!!. Nie kalecz ortografii !!!

 15. Darek mówi

  hehehe, „elyty”? no chyba śnie , lista ścieku za free xD

 16. Zdzisław mówi

  Chcą nas Polaków zarazić nienawiścią, by usprawiedliwić swoją. Nienawiść pozbawia Bożej łaski i daremnymi czyni modlitwy. To wojna o honor i polskiego ducha. Wytrwajmy!

 17. Bodzio mówi

  A wydawało by się ze historia jest oczywista i każdy wie kto katem a kto ofiarą był w czasie 2 wojny światowej
  Jak bardzo się myliłem ..?

 18. Mariusz mówi

  Po przeczytaniu tego listu zrobiło mi się niedobrze.Jak tak można srać w swoje gniazdo.Nieładnie.

 19. Tomasz mówi

  Co za glupi i chamski artykul. To jest gazeta? Dno!!!
  Dla kogo wy pracujecie „wprawacy“. Bo dla Polski na pewno nie!!!
  Wstyd!

 20. Austriacki_Żyd mówi

  To słodkie. Walczycie o dobro Żydów będąc antysemitami.
  Jacy Wy „Polacy“ głupi jesteście.
  Ukraińcy jakoś walnęli się w piersi i przyznali że mordowali Polaków na Wołyniu ale nie wszyscy.
  Tak jak na Ukrainie nie każdy was mordował tak nie każdy Polak pomagał Żydom.
  Taka jest prawda i nie wybielajcie się na siłę bo to obrażą moją rodzinę która przeżyła Wołyń i Auschwitz.

  1. janusz2405 mówi

   Jaki Ty Żydzie fałszywy, zakłamany jesteś! (Ale to normalne, charakterystyczne dla Żydów). Oczywiście, że nie wszyscy Polacy ratowali Żydów, nikt tak nie twierdzi! tak samo jak nie wszyscy Polacy mordowali Żydów (może ktoś taki się trafił?). Należ przy tym zapytać ilu Polaków zamordowali Żydzi, w czasie okupacji i po wojnie?

 21. Michał mówi

  List jest głosem bardzo duzej części społeczeństwa, która przeciwstawia sie zakłamywaniu historii. Historii, która w przypadku Polski nie jest czarno-biała. Oprócz bohaterstwa, heroizmu wrecz ta historia pelna jest niegodziwości, zdrady, mordów. Nie jestesmy nieskazitelną nacją. Bohaterowie i szubrawcy są częścia naszego społeczeństwa. I jednych i drugich było wielu. Zakłamywanie historii, jest ochydnym działaniem, majacym ukryć przed światem nasze grzechy.
  List podpisali wspaniali ludzie, którzy walnie przyczynili sie do budowy Polski demokratycznej, prawej, otwartej na świat. Zaszczytem dla mnie, jako zwykłego obywatela, bedzie podpisanie sie pod tym apelem.

 22. janusz2405 mówi

  Ujawniła się niewielka cząstka antypolaków. Trzeba wiedzieć, ogromna masa zakamuflowanych Żydów obsiadła uczelnie, sądy, adwokaturę, prokuraturę, lecznictwo itd. Praktycznie w każdej dziedzinie obsadzają kluczowe stanowiska dzięki nepotyzmowi, rodzinnym powiązaniom, wzajemnemu wsparciu. Rugują w ten sposób Polaków. Trwa to od czasów okupacji sowieckiej do teraz. Żerowanie na Polsce trwa. Jak długo jeszcze?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.